Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Hexacopter z pochylnymi wirnikami – 12 stopni swobody

Wiadomości 27.06.2017 Monika Mordzińska

Drony ciągle pokonują kolejne ograniczenia. Teraz możliwe staje się latanie w położeniu innym niż równoległe do podłoża.

Hexacopter Voliro bez problemu porusza się w dowolnej orientacji i kierunku. Dzięki pochylnym śmigłom ma on aż 12 stopni swobody.

Prototyp powstał na Politechnice Federalnej (ETH) w Zurychu. Zaprojektowanie i skonstruowanie go zajęło 9 miesięcy. W tym pozornie zwyczajnym hexacopterze każde z 6 śmigieł może zmienić kąt położenia nawet o pełne 360 stopni.

Dzięki temu urządzenie potrafi latać i zawisać w powietrzu
dowolnie przechylone na bok, a także do góry nogami.

Ręczne sterowanie dronem wydaje się skomplikowane. Wcale jednak nie musi tak być w praktyce, bo nawet w przypadku zwykłych quadrocopterów dużą rolę w kontroli lotu odgrywa oprogramowanie.

Voliro nie jest pierwszym dronem, dla którego “góra” i “dół” to nieistotne pojęcia. Tuż przed nim pojawił się Omnicopter, ale jego dodatkowa funkcja wyliczania trajektorii i łapania piłeczki przyćmiła nieco tę równie imponującą umiejętność.

Chociaż Voliro na razie jeszcze nie wykonuje takich sztuczek, to jego możliwości akrobatyczne są niemal nieograniczone. Twórcy robota skupiają się również na tym, że może on przebywać w bliskiej odległości od ścian, co przydałoby się np. podczas pracy przy inspekcji infrastruktury.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

macieks

11:41, 06.07.2017

#1

Witajcie

Czy ktoś byłby w stanie napisać o stopniach swobody tzw skąd wynika liczba 12?

Bo mi udało doliczyć się do 8, licząc dla osi utworzonych przez naprzeciwległe silniki mamy 3 osie, ruch po nich nich i obroty to daje 6 stopni, i ruch góra-dół daje oś znowu ruch i obrót czyli dodając 8 stopni

Dalej do tytułu brak 4

deshipu

14:01, 06.07.2017

#2

Każdy wirnik się obraca, to jeden stopień, i zmienia siłę ciągu, to drugi stopień. Pomnóż przez liczbę wirników i dostajesz 12.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.