KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Hexacopter z pochylnymi wirnikami – 12 stopni swobody

Hexacopter z pochylnymi wirnikami – 12 stopni swobody

Drony ciągle pokonują kolejne ograniczenia. Teraz możliwe staje się latanie w położeniu innym niż równoległe do podłoża.

Hexacopter Voliro bez problemu porusza się w dowolnej orientacji i kierunku. Dzięki pochylnym śmigłom ma on aż 12 stopni swobody.

Prototyp powstał na Politechnice Federalnej (ETH) w Zurychu. Zaprojektowanie i skonstruowanie go zajęło 9 miesięcy. W tym pozornie zwyczajnym hexacopterze każde z 6 śmigieł może zmienić kąt położenia nawet o pełne 360 stopni.

Ręczne sterowanie dronem wydaje się skomplikowane. Wcale jednak nie musi tak być w praktyce, bo nawet w przypadku zwykłych quadrocopterów dużą rolę w kontroli lotu odgrywa oprogramowanie.

Voliro nie jest pierwszym dronem, dla którego “góra” i “dół” to nieistotne pojęcia. Tuż przed nim pojawił się Omnicopter, ale jego dodatkowa funkcja wyliczania trajektorii i łapania piłeczki przyćmiła nieco tę równie imponującą umiejętność.

Chociaż Voliro na razie jeszcze nie wykonuje takich sztuczek, to jego możliwości akrobatyczne są niemal nieograniczone. Twórcy robota skupiają się również na tym, że może on przebywać w bliskiej odległości od ścian, co przydałoby się np. podczas pracy przy inspekcji infrastruktury.

Źródło: [1]

dron, ETH, hexacopter

Trwa ładowanie komentarzy...