Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Artykuł sponsorowany dla ifm.com
Na szczęście taka modernizacja nie wymaga wymiany wszystkich czujników i aktuatorów na cyfrowe. Istniejące analogowe sygnały automatyki można połączyć z nowoczesną infrastrukturą IO-Link za pomocą odpowiednich konwerterów.
Czym są konwertery IO-Link?
Konwerter sygnału analogowego stanowi uzupełnienie funkcjonalności masterów IO-Link przy modernizacji klasycznych układów automatyki przemysłowej. Jego zadaniem jest transformacja pomiędzy sygnałem prądowym 4-20 mA lub napięciowym 0-10 V a nowoczesnym sygnałem cyfrowym w standardzie IO-Link. Dzięki temu firmy wdrażające Przemysł 4.0 mogą wykorzystać dotychczasowe, analogowe czujniki i aktuatory, co znacząco obniża koszty takiej inwestycji.
Rodzaje konwerterów na IO-Link
W zależności od potrzeb możliwe jest zastosowanie kilku typów konwerterów:
- Konwertery sygnałów analogowych na IO-Link służą do podłączania konwencjonalnych czujników analogowych do nowoczesnych systemów IO-Link. Posiadają dwa wejścia dla sygnałów napięciowych 0-10 V lub jedno dla sygnału prądowego 4-20 mA. W drugim przypadku, oprócz standardowego wyjścia IO-Link, aktywne jest także wyjście prądowe 4-20 mA.
- Sterowanie analogowymi aktuatorami jest możliwe za pomocą konwerterów sygnałów cyfrowych na sygnały analogowe.
- Konwerter temperatury obsługuje termometry rezystancyjne, zamieniając sygnał RTD na sygnał w standardzie IO-Link.
- Rozdzielacz danych odczytuje wartości pomiarowe z czujników analogowych, nie zaburzając dotychczasowej komunikacji z systemem sterowania, a następnie udostępnia je dodatkowo w cyfrowym formacie IO-Link nowoczesnym systemom.
- Monitor prędkości, wykorzystując standardowe wejście binarne, określa prędkość obrotową elementów lub częstotliwość sygnałów.
- Licznik impulsów, posiadający dwa programowe liczniki wewnętrzne, pozwala na zliczanie elementów, wykorzystując dowolny czujnik z wyjściem binarnym.
- Rozciągacz impulsów służy do modyfikacji czasu trwania sygnałów, aby nawet najkrótsze mogły zostać zarejestrowane i przetworzone przez system sterowania.
Instalacja odpowiednich konwerterów sygnałów pozwala na modyfikację istniejących systemów automatyki przemysłowej w taki sposób, by jak najmniej ingerować w istniejące i dobrze działające struktury, a jednocześnie uzyskać dostęp do danych cyfrowych w czasie rzeczywistym, które mogą być następnie przetwarzane przez systemy IT.
Dodatkowe funkcje konwerterów
Konwersja danych analogowych to główna funkcja konwerterów IO-Link. Wiele modeli wyposażonych jest jednak w dodatkowy ekran. Wyświetlana jest na nim aktualna wartość mierzonego parametru. Przy przekroczeniu wskazanej wartości, kolor czcionki zmienia się z zielonego na czerwony, stanowiąc czytelny sygnał dla personelu. Konwertery IO-Link z wyświetlaczem dostępne są w przypadku zmiany sygnału analogowego na cyfrowy. Ekran montowany jest także w licznikach i konwerterach monitorujących prędkość.
Jeśli potrzebne jest wyświetlanie większej ilości informacji, wystarczy zastosować wyświetlacz IO-Link. Oprócz wyświetlania wybranych wartości procesowych, na ekranie może być wyświetlany także tekst, a nawet kod QR przesyłany ze sterownika PLC.
Poszerzeniem funkcjonalności masterów IO-Link jest moduł IO-Link do sond temperaturowych. Z jego pomocą do portu nadrzędnego można podłączyć nawet do czterech konwencjonalnych elementów pomiarowych temperatury RTD: PT100 i PT1000, a także termopar typu J i K w technologii 2-, 3- lub 4-przewodowej.
Zastosowanie konwerterów IO-Link
Konwertery IO-Link stosowane są najczęściej w czasie modernizacji konwencjonalnych systemów automatyki. Jednak w wielu przypadkach nadal korzysta się z czujników analogowych, na przykład do pomiaru temperatury. Dzięki omawianym konwerterom elementy takie mogą być z sukcesem wpinane do cyfrowych systemów automatyki przemysłowej, a uzyskiwane dane mogą być w pełni wykorzystane przez nowoczesne systemy IT, jak ERP.
Artykuł sponsorowany dla ifm.com
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...