Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi

Kurs Arduino – #11 – podsumowanie, QUIZ

Kurs Arduino – #11 – podsumowanie, QUIZ

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pora na podsumowanie naszego kursu Arduino. Już na wstępie uspokajam zainteresowanych, że jest to zakończenie jedynie tego cyklu. Tematyka ta będzie nam towarzyszyła jeszcze długo!

Teraz możecie sprawdzić stan swojej wiedzy w prostym quizie, co pozwoli na przygotowanie do późniejszych, nowych ćwiczeń!

QUIZ o Arduino - sprawdź swoją wiedzę

Tak samo, jak po kursie elektroniki, przygotowałem dla Was QUIZ. Pytania są stosunkowo łatwe, ich celem było utrwalenie wiedzy, a nie zastawianie jakiś zawiłych pułapek. Po przejściu całości powinniście wiedzieć, czy można iść dalej, czy warto cofnąć się do niektórych lekcji. Więcej informacji na temat samego quizu znaleźć można na specjalnej podstronie:

Spis treści kursu Arduino

 1. Kurs Arduino – #0 – spis treści 
 2. Kurs Arduino – #1 – podstawy Arduino oraz środowisko
 3. Kurs Arduino – #2 – podstawy programowania, porty I/O
 4. Kurs Arduino – #3 – UART (komunikacja z PC), zmienne
 5. Kurs Arduino – #4 – Przetwornik ADC
 6. Kurs Arduino – #5 – PWM, serwomechanizmy, biblioteki
 7. Kurs Arduino – #6 – kontynuacja UART, serwomechanizmy
 8. Kurs Arduino – #7 – Wyświetlacz tekstowy, LCD 2×16
 9. Kurs Arduino – #8 – Sterowanie silnikami DC, pętla for
 10. Kurs Arduino – #9 – Czujnik odległości HC-SR04, funkcje
 11. Kurs Arduino – #10 – wykresy, liczby losowe, warunki cd.
 12. Kurs Arduino - #11 -  podsumowanie, QUIZ (właśnie czytasz ten artykuł)
 13. Kolejne artykuły znajdziesz w kursie Arduino, poziom II

Arduino - kontynuacja kursu

W związku z dużym zainteresowaniem przygotowana została kontynuacja tego kursu, a właściwie to dwie kontynuacje. Wszystkim polecam drugi poziom kursu Arduino oraz kurs budowy robotów!

Kurs lutowania?

Wszystkie powyższej wspomniane kursy uzupełni zupełnie nowa seria, która właśnie wystartowała. Mowa o kursie lutowania elementów przewlekanych. Sporo początkujących robi to źle, więc mam nadzieje, że artykuły z dużą ilością zdjęć i filmów będę tutaj pomocne.

Nie chcesz przeoczyć kontynuacji kursu Arduino lub startu zupełnie innych, nowych kursów? Koniecznie skorzystaj z poniższego formularza i zapisz się na powiadomienia o publikacjach!

Nawigacja kursu

Arduino, kurs, kursArduino, podsumowanie, quiz

Komentarze

17:23, 07.02.2016 #1

Witam.

Dziękuję za wspaniały kurs! :-)

Czy w ramach kursu/artukułu - dało by się "wysmażyć" poradnik "krok po kroku" o tym, jak na uniwersalnej płytce - np. takiej: płytka uniwersalna mała 400 pól (lub jakiejś innej) - zbudować własnym sumptem (trochę lutowania) układ o podstawowej funkcjonalności Arduino Uno?

Np. w/g schematu:

Mam na myśli zakup "czystego" ATmega328P-PU i pozostałych elementów. Odpowiednie ich wlutowanie w płytkę uniwersalną i odpowiednie połączenie wyprowadzeń. Potem oczywiście przy pomocy programatora USBASP - wgranie bootloadera ARDUINO do czystego ATmega328P-PU. Taki układ może być zasilany z USB (przez programator USBASP) lub z zewnętrznego źródła (bateria 9 V lub zasilacz sieciowy 12 V).

A czy zamiast bloku stablilizacji napięcia (na LM7805) można użyć przetwornicy STEP-DOWN ustawionej na Uwy = 5 V?

Uzyskalibyśmy płytkę o funkcjonalności Arduino Uno za około... 35 zł. Do tego oczywiście koszt programatora USBASP (od 20 do 40 zł) - ale ten koszt, to koszt jednorazowy.

Potem kolejne własne klony Arduino Uno można sobie mnożyć w/g potrzeb. Każdy za około 35 zł.

Da się taki artykuł-poradnik "wyczarować"?

---

Pozdrawiam

Jacek-encelados

17:55, 07.02.2016 #2

Cytat:

Potem kolejne własne klony Arduino Uno można sobie mnożyć w/g potrzeb. Każdy za około 35 zł.

W tej cenie to 2 gotowe nowe kupi więc jaki to ma sens??

AdministratorAutor wpisu
18:19, 07.02.2016 #3

encelados, dzięki za miłe słowa. Rozwiązanie takie jest nieekonomiczne (chyba, że ktoś chce naprodukować XX płytek w domu) - jednak! Wiem, że jest zainteresowanie takim tematem, więc właśnie powstaje taki poradnik. Jednak zamiast lutować ograniczamy się tam do płytki stykowej. Głównie zadecydowałem, że poradnik taki powstanie ze względu na walor edukacyjny - jak podliczy się wszelkie koszty, to chętnych może być stosunkowo mało :)

17:27, 12.02.2016 #4

Na początku, starym zwyczajem, jako że jestem tu nowy, witam wszystkich serdecznie.

Treker - Wielkie dzięki za wspaniały kurs podstawowy z Arduino. Kilka lat temu (to już będzie z chyba 5) zafascynował mnie ten projekt, ale niestety, z powodu ogromnego deficytu czasu całość poszła w zapomnienie. Teraz, wszystkie odcinki pierwszej serii przeczytałem niemal "jednym tchem". Całość napisana bardzo prostym, przystępnym językiem i świetnie wytłumaczona.

Trzymaj tak dalej :)

AdministratorAutor wpisu
19:49, 12.02.2016 #5

Romek, dziękuję za miłe słowa :) Mam nadzieję, że kolejne publikacje również trafią w gusta czytelników :)

13:51, 14.02.2016 #6

Witam wszystkich!

Stworzyłeś naprawdę świetny kurs! Jestem pod wrażeniem; każdy artykuł był wciągający i inspirujący. Bardzo fajnie połączyłeś teorie z praktyką. Dzięki temu mam teraz wiele pomysłów, które będę mógł zrealizować, udoskonalić i rozwinąć za pomocą - mam nadzieje, w niedalekiej przyszłości - kolejnym częścią kursu. Jeszcze raz wielkie dzięki Treker!

AdministratorAutor wpisu
15:56, 14.02.2016 #7

Saetan, dzięki za miłe słowa - jak zawsze motywują do dalszej pracy :)

21:06, 18.02.2016 #8

Witam!

Na początek ukłon do osób tworzących "Forbota" za to co robią! Ogromne dzięki za to wszystko!

Mam propozycję tematu kolejnego kursu. Mianowicie, mam na myśli kurs poświęcony komunikacji. A konkretniej, o zaimplementowaniu protokołu Modbus RTU (na podstawie dostępnych bibliotek) na warstwie fizycznej RS485.

RS485 i Modbus wydają się być najbardziej praktycznym i powszechnym sposobem komunikacji.

Jak pewnie większość wie, Modbus jest szeroko stosowany w automatyce przemysłowej i budynkowej, Myślę tu przede wszystkim o automatyce budynkowej, i o możliwości komunikacji HMI <-> (Sieć) Arduino Slave.

Ale może zbyt konkretnie ukierunkowałem, może lepiej jednak ogólnie komunikację (po RS485) opisać.

Z wyrazami podziwu,

DoTu

AdministratorAutor wpisu
17:06, 19.02.2016 #9

DoTu,

DoTu napisał/a:

Na początek ukłon do osób tworzących "Forbota" za to co robią! Ogromne dzięki za to wszystko!

Dzięki, będzie takich poradników coraz więcej :) Jeśli chodzi o Twoją propozycję, to jest to faktycznie dość wąska i będzie ciężko dokładnie o taki kurs. Na pewno jednak tematem komunikacji i RSów kiedyś zajmę się dokładniej.

10:13, 02.03.2016 #10

jakoś nie widać dalszego ciągu kursu arduino. Nie mogę się doczekać kiedy będą następne odcinki.

Pozdrawiam.

AdministratorAutor wpisu
11:27, 04.03.2016 #11

stspodl, nie chce podawać konkretnych dat, aby nie robić później falstartów. Stawiam jednak na to, że lepiej później, ale dobrze :)

AdministratorAutor wpisu
17:07, 04.03.2016 #12

Ketejow, jeśli pytanie nie jest związane bezpośrednio z kursem załóż proszę osobny temat w osobnym dziale. Dzięki temu zachowamy na forum większy porządek.

15:21, 28.08.2016 #13

Może jest to mocno po czasie - w końcu kurs został zakończony kilka miesięcy temu, a kontynuacja już się rozpoczęła, to jednak składam wielkie oklaski dla autora. Przejrzysta, przyjemna dla oka i duszy nauka, która sprawia, że chce się człowiekowi rozwijać dla samej przyjemności :D.

Co do propozycji kursów to może powielę, ale myślę, że dość ciekawym i pożądanym tematem jest proces tworzenia układów pracujących z "gołym" procesorem, np. gdzieś w terenie. Mogłoby to obejmować zakres materiału od konstrukcji schematu, poprzez wytrawianie i wgrywanie programu poprzez programator zewnętrzny (lub wewnętrzny).

Pozdrawiam i gratuluję wykonania pomysłu z Arduino

PrimeSoul

AdministratorAutor wpisu
17:06, 29.08.2016 #14

PrimeSoul, dziękuję za miłe słowa - zawsze fajnie przeczytać, że teksty nadal się przydają :)

Na ten moment prace trwają nad kolejnymi 3 kursami, później przyjdzie moment, gdy będzie można myśleć o jeszcze nowszych publikacjach, np. takich, o których piszesz.

20:33, 09.09.2016 #15

Witam! Dzięki wielkie za stworzenie tego kursu (+ za kurs o lutowaniu, który też zaliczyłem, ale nie chcę spamować postami, a to mój pierwszy na tym forum :) ). Sprawiło mi dużo frajdy przejście przez nie.

A teraz pora odplombować zestaw do poziomu II :) Pozdrawiam!

AdministratorAutor wpisu
23:33, 12.09.2016 #16

Krabik, dzięki za miłe słowa, cieszę się, że idziesz dalej. Powodzenia z nauką :)

Zobacz wszystkie komentarze (19) na forum »

Dodaj komentarz