Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Prowadniki kablowe dla robotów zaprojektowane do ruchów w trzech osiach

Kurs Raspberry Pi – #3 – obudowa, radiatory, kamera

Kurs Raspberry Pi – #3 – obudowa, radiatory, kamera

Przed włączeniem Raspberry Pi należy zadbać o bezpieczeństwo płytki. Przypadkowe zwarcie może uszkodzić cały układ, a tego zdecydowanie nie polecamy początkującym.

Stąd pierwszym krokiem powinno być złożenie obudowy, naklejenie radiatorów i sprawdzenie, czy wszystko dobrze do siebie pasuje.

W naszych zestawach znajduje się obudowa, którą zaprojektowaliśmy specjalnie na potrzeby tego kursu. Zdecydowaliśmy się na takich ruch po przetestowaniu kilku gotowych obudów, które według nas mają sporo wad. Wyciągnęliśmy wnioski i przygotowaliśmy własną wersję.

Jej główne zalety to:

 1. Lepsze dopasowane elementów + mocniejsze zatrzaski + antypoślizgowe nóżki.
 2. Raspberry Pi jest przykręcane do podstawy - nie opiera się tylko na złączach.
 3. Piny GPIO można wyprowadzić wygodnie górą lub bokiem (bez haczenia kablami).
 4. Jest możliwość przykręcania kamery na kilka sposobów (do góry, do przodu, pod kątem).

Czarna, błyszcząca obudowa z przezroczystą górą i mocowaniem na kamerę.

Instrukcja montażu obudowy

Poniższa instrukcja, to zalecany sposób montażu. Postępując w tej kolejności można uniknąć ewentualnych problemów. Wszystko powinno do siebie pasować bez konieczności wywierania znacznej siły na obudowę.

Zestaw elementów do kursu

Gwarancja pomocy na forum Błyskawiczna wysyłka

Elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu podstaw Rasberry Pi dostępne są w formie gotowych zestawów!

Kup w Botland.com.pl

Krok 1: Sprawdzenie zawartości zestawu

Każda obudowa dostarczona jest w osobnym kartonie, którego zawartość sprawdzamy zawsze dwa razy. Dla pewności warto jednak zacząć od zweryfikowania stanu przesyłki. W każdym opakowaniu powinny znaleźć się:

 • Dwa duże elementy z plexi (klapka górna i dolna).
 • Dwa średnie elementy z plexi (ścianki boczne).
 • Trzy małe elementy z plexi (krótkie ścianki boczne oraz podpórka z logo FORBOTa).
 • Komplet elementów mechanicznych (8 śrubek, 8 nakrętek, 8 tulejek).
 • Cztery nóżki samoprzylepne.
 • Mały śrubokręt (może się różnić od tego widocznego na zdjęciach).
 • Podręczna ściąga z opisem pinów GPIO.

Jeśli ktoś nie otrzymał jakiegoś elementu, to proszę o informację przez formularz kontaktowy. Wystarczy podać adres email, na który zarejestrowano wcześniej zestaw oraz adres do wysłki. Błyskawicznie doślemy co trzeba!

Krok 2: Zrywamy folię ochronną

Elementy z plexi na czas wycinania i transportu są pokryte folią ochronną (przynajmniej z jednej strony). Oczywiście nie chcemy, aby obudowy nosiły ślady wycinania, więc zaczynamy od zerwania wszystkich folii ochronnych:

Krok 3: Przygotowanie elementów

Teraz układamy części tak, jak na poniższym zdjęciu. Najłatwiej zacząć od ustawienia dwóch elementów zgodnie ze strzałkami, które są na nich wygrawerowane.

Krok 4: Przykręcenie Raspberry Pi

Pora przykręcić Raspberry Pi - w tym celu potrzebne będą 4 śrubki, 4 tulejki i 4 nakrętki. Na górę podstawki kładziemy 4 tulejki, przykładamy RPi i przekładamy śrubki od góry. Od drugiej strony nakręcamy nakrętki. Oczywiście nie trzeba przykręcać wszystkich narożników jednocześnie. Najważniejsze, aby pod każdym otworem montażowym znalazła się tulejka, a łby śrub znalazły się na górze (po stronie Raspberry Pi).

Warto zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie elementów, aby nie trzeba było później odkręcać całości i skręcać raz jeszcze. Dla ułatwienia: 40 pinowe złącza rozszerzeń powinno znaleźć się nad wygrawerowaną strzałką. Natomiast pod gniazdem karty pamięci microSD powinno być wcięcie w podstawce z plexi.

Na początku nie skręcamy całości zbyt mocno. Przed ostatecznym dokręceniem warto wyrównać Raspberry Pi względem podstawy. Ostateczne, mocne skręcenie najlepiej wykonać po pełnym złożeniu obudowy (gdy wszystko się ułoży).

Krok 5: Złożenie bocznych ścianek

Pora połączyć ścianki boczne z przodem. Elementy łączymy zgodnie z poniższymi zdjęciami. Najpierw przekładamy górne mocowania, a dopiero później mocujemy dolne zatrzaski.

Krok 6: Górna klapka

Przykręcone Raspberry Pi wsuwamy między boczne ścianki. Gdy RPi będzie na miejscu wkładamy górną klapkę w taki sposób, aby logo FORBOTa znalazło się nad złączami USB.

Krok 7: Tylna klapka

Kolejnym etapem jest założenie tylnej klapki. Tak jak poprzednio, zaczynamy od dwóch górnych zaczepów, a następnie korzystamy z dolnych zatrzasków.

Krok 8: Przyklejenie nóżek antypoślizgowych

Ostatni krok, to przyklejenie samoprzylepnych, nóżek antypoślizgowych, dzięki którym nasz mały komputer nie będzie "jeździł" po całym biurku.

Krok 9: Dodatkowy element

W zestawie znajduje się również dodatkowy element, który może być wykorzystany do tego, aby górna klapka nie leżała płasko, tylko opierała się pod kątem. W tym celu przygotowane zostały trzy pary ząbków w górnej klapce.

Efekt finalny - złożona obudowa

Odchylana klapka jest przydatna, gdy zamontujemy do niej kamerę (możemy wtedy regulować kąt widzenia) lub, gdy chcemy zapewnić lepszy przepływ powietrza. Obudowę można również zamknąć na płasko, a dodatkowy element zaczepić o boczną ściankę:

Montaż kamery do Raspberry Pi

Z kamery będziemy korzystać w kursie dopiero za jakiś czas, więc nie trzeba jej teraz przykręcać. Warto jedynie pamiętać, że możliwości jej zamocowania jest kilka. Kamerę można przykręcić od przodu korzystając z dwóch otworów montażowych:

Kamerę można również przykręcić do górnej klapki:

Radiatory do Raspberry Pi

Jak już zostało wcześniej wielokrotnie wspomniane Raspberry Pi, to mały komputer. Czyli przyda się nam "małe chłodzenie". Na szczęście w przypadku malinki nie jest potrzebny wentylator. Wystarczą małe radiatory. Jeden z nich należy nakleić na procesor, a drugi na kontroler LAN.

Podsumowanie

Obudowa złożona, więc Raspberry Pi jest już bezpieczne. Można  przejść do praktyki! Podczas kolejnych odcinków kursu zajmiemy się instalacją systemu operacyjnego. Zadanie to wykonamy na kilka różnych sposobów, aby poznać możliwości malinki.

Nawigacja kursu

Redakcja: Damian Szymański
Testy, ilustracje: Piotr Adamczyk

kamera, kurs, kursRaspberryPi, obudowa, RaspberryPi

Komentarze

8:03, 06.11.2017 #1

Dla kogo jest ten kurs? Trzecia część, a autor rozpisuje się o zdejmowaniu folii ochronnej i fotografuje śmieci...

AdministratorAutor wpisu
9:13, 06.11.2017 #2

roger_z, witam na forum :)

Kurs jest dla osób początkujących. Pamiętaj, że każdy ma zupełnie inne doświadczenie - szczególnie, że ta seria może zainteresować również osoby nie związane z elektroniką/majsterkowaniem. Rozumiem, że dla Ciebie kwestia składania obudowy może być oczywista, ale niektórzy napotkaliby tutaj problemy. Skąd ten wniosek? Botland, który sprzedaje od dawna różne obudowy z plexi, otrzymuje regularnie "reklamacje" dotyczące tego, że obudowy "mają inny kolor", "są porysowane", "mają ślady nadpalenia". Wszystko oczywiście dlatego, że klienci nie wiedzą, że jest tam jakaś folia ochronna i jej nie ściągają. Nasze kursy z założenia omawiają wszystkie aspekty danego zagadnienia, aby nikt nie miał problemu. Uwierz, że część osób potrzebuje tak dokładnych instrukcji. Wychodzę z założenia, że lepiej dopisać kilka rzeczy więcej i zaoszczędzić nerwów osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie Raspberry Pi ;)

7:38, 08.11.2017 #3

Czy będzie możliwość kupna samej obudowy? Jest genialna, a ja od dawna posiadam pozostałe akcesoria.

AdministratorAutor wpisu
23:17, 08.11.2017 #4

rafalski76, dzięki - miło słyszeć, że obudowa się podoba! Ogólnie na ten moment wszystkie obudowy zostały wykorzystane do zestawów. Odezwę się do Ciebie na PW, gdy przygotujemy nową serię - odłożę wtedy jedną sztukę ;)

18:15, 10.11.2017 #5

Ja ma takie trochę głupie pytanie: czy można jakoś nabyć samą kartę z rozpisanymi wyjściami GPIO? Mogłaby ona być uzupełnieniem zestawu tablic Elektronika I + Elektronika II + Technika Cyfrowa (bo chyba jest w takim samym formacie).

21:10, 10.11.2017 #6

Czy wystarczy mi raspberry pi zero w?

AdministratorAutor wpisu
22:33, 10.11.2017 #7

#R2D2#, dziękuję za sugestię - w sumie nie przewidywałem takiej opcji. Postaram się zrobić coś w tym kierunku, nie wiem czy dokładnie w takiej formie, ale postaramy się coś przygotować :)

Dawgra, witam na forum :) W kursie korzystamy z Raspberry Pi 3 i nie będziemy zajmować się tutaj serią Zero. Oczywiście możesz próbować, ale pamiętaj proszę, aby w razie problemów zakładać osobne tematy na forum. W komentarzach do kursów rozwiązujemy tylko kwestie związane z platformami używanymi w kursie - inaczej powstałoby zamieszanie utrudniające innym prace z kursem. Z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku na forum ;)

20:52, 12.11.2017 #8

Pomysł super, ale za mało elektroniki :-) Jeśli w dalszych częściach będzie coś więcej z elektroniki ( czujniki, sensory, jakieś serwo, silnik dc itp ) to kupuje zestaw w tej sekundzie - nawet jak mnie tylko zapewnisz.

Myślę, że więcej osób by się zainteresowało, ponieważ informacji jak zainstalować malinę, system, skonfigurować i podłączyć oryginalną kamerę, "odkleić folię" są setki. Jak połączysz to z czujnikami i czymś jeszcze to będzie naprawdę najpopularniejszy kurs tego typu :-)

Miłego!

AdministratorAutor wpisu
0:55, 13.11.2017 #9

k.bialkowski, witam na forum :) W tym kursie będziemy podłączali różne rzeczy do GPIO np. diody, przyciski, buzzery, czujniki temperatury. Silników, o których napisałeś, nie będziemy podłączać w tym kursie, ponieważ komplikowałoby to mocno zestawy (silnik, sterownik, dodatkowe zasilanie), a w tym wypadku użytek byłby z tego marny (samo kręcenie jednym silnikiem daje mało frajdy...). Operowanie portami GPIO będziesz miał jednak opanowana. Dodanie silnika, to później tylko kwestia dokupienia odpowiedniego sterownika.

Tak jak wspominałem wcześniej: dołączaniem większej ilości elektroniki i jej programowaniem będziemy zajmować się w kolejnym kursie. Teraz nie chcemy skupiać się tylko na elektronice, ponieważ jest wiele osób, dla których nie to jest najważniejsze. Tym razem pokażemy jak najwięcej różnych możliwości, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Oczywiście masz rację, poradników dotyczących np. instalacji systemu jest już sporo. Jednak naszym celem jest stworzenie kursu, który obejmuje wszystkie zagadnienia od zera do praktycznych projektów. Nie możemy więc pomijać tych początkowych operacji. Co więcej, gdybyśmy o tym nie pisali to każdy z kursantów mógłby mieć inaczej zainstalowany i skonfigurowany system. Na późniejszym etapie prowadziłoby to do różnych komplikacji. Jeśli zaczynamy wszyscy od samego początku, to mamy pewność, że każdy czytelnik ma wszystko skonfigurowane poprawnie. W przypadku wszystkich kursów typu Arduino, STM32, FPGA, również zaczynamy od instalacji środowiska, konfiguracji etc. ;)

Zobacz powyższe komentarze na forum

Dodaj komentarz