KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs Raspberry Pi – #3 – obudowa, radiatory, kamera

Kurs Raspberry Pi – #3 – obudowa, radiatory, kamera

Przed włączeniem Raspberry Pi należy zadbać o bezpieczeństwo płytki. Przypadkowe zwarcie może uszkodzić cały układ, a tego zdecydowanie nie polecamy początkującym.

Stąd pierwszym krokiem powinno być złożenie obudowy, naklejenie radiatorów i sprawdzenie, czy wszystko dobrze do siebie pasuje.

W naszych zestawach znajduje się obudowa, którą zaprojektowaliśmy specjalnie na potrzeby tego kursu. Zdecydowaliśmy się na takich ruch po przetestowaniu kilku gotowych obudów, które według nas mają sporo wad. Wyciągnęliśmy wnioski i przygotowaliśmy własną wersję.

Jej główne zalety to:

 1. Lepsze dopasowane elementów + mocniejsze zatrzaski + antypoślizgowe nóżki.
 2. Raspberry Pi jest przykręcane do podstawy - nie opiera się tylko na złączach.
 3. Piny GPIO można wyprowadzić wygodnie górą lub bokiem (bez haczenia kablami).
 4. Jest możliwość przykręcania kamery na kilka sposobów (do góry, do przodu, pod kątem).
Czarna, błyszcząca obudowa z przezroczystą górą i mocowaniem na kamerę.

Czarna, błyszcząca obudowa z przezroczystą górą i mocowaniem na kamerę.

Instrukcja montażu obudowy

Poniższa instrukcja, to zalecany sposób montażu. Postępując w tej kolejności można uniknąć ewentualnych problemów. Wszystko powinno do siebie pasować bez konieczności wywierania znacznej siły na obudowę.

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń z kursu podstaw Rasberry Pi dostępne są w formie gotowych zestawów!

Zamów w Botland.com.pl »

Krok 1: Sprawdzenie zawartości zestawu

Każda obudowa dostarczona jest w osobnym kartonie, którego zawartość sprawdzamy zawsze dwa razy. Dla pewności warto jednak zacząć od zweryfikowania stanu przesyłki. W każdym opakowaniu powinny znaleźć się:

 • Dwa duże elementy z plexi (klapka górna i dolna).
 • Dwa średnie elementy z plexi (ścianki boczne).
 • Trzy małe elementy z plexi (krótkie ścianki boczne oraz podpórka z logo FORBOTa).
 • Komplet elementów mechanicznych (8 śrubek, 8 nakrętek, 8* tulejek).
 • Cztery nóżki samoprzylepne.
 • Mały śrubokręt (może się różnić od tego widocznego na zdjęciach).
 • Podręczna ściąga z opisem pinów GPIO.

Jeśli ktoś nie otrzymał jakiegoś elementu, to proszę o informację przez formularz kontaktowy. Wystarczy podać adres email, na który zarejestrowano wcześniej zestaw oraz adres do wysyłki. Błyskawicznie doślemy co trzeba!

*Aktualizacja: W niektórych zestawach zamiast 8 tulejek znajduje się element z plexi widoczny poniżej. W takim przypadku trzeba odłamać tulejki zgodnie z kierunkiem, który pokazuje strzałka. Tak uzyskane elementy należy wykorzystać w punkcie 4 instrukcji zamiast tulejek (ich wymiary są identyczne).

Element ten jest dodatkow zakończony małym kluczem, który może okazać się pomocny podczas przykręcania niewielkich nakrętek od spodu obudowy.

Krok 2: Zrywamy folię ochronną

Elementy z plexi na czas wycinania i transportu są pokryte folią ochronną (przynajmniej z jednej strony). Oczywiście nie chcemy, aby obudowy nosiły ślady wycinania, więc zaczynamy od zerwania wszystkich folii ochronnych:

Niektóre egzemplarze obudów mogą nie posiadać wygrawerowanego logo FORBOT na górnej klapce (przezroczysty element). Logo powinno znajdować się wtedy na innych elementach obudowy. Nie ma to jednak żadnego wpływu na "działanie" obudowy.

Krok 3: Przygotowanie elementów

Teraz układamy części tak, jak na poniższym zdjęciu. Najłatwiej zacząć od ustawienia dwóch elementów zgodnie ze strzałkami, które są na nich wygrawerowane.

Krok 4: Przykręcenie Raspberry Pi

Pora przykręcić Raspberry Pi - w tym celu potrzebne będą 4 śrubki, 4 tulejki i 4 nakrętki. Na górę podstawki kładziemy 4 tulejki, przykładamy RPi i przekładamy śrubki od góry. Od drugiej strony nakręcamy nakrętki. Oczywiście nie trzeba przykręcać wszystkich narożników jednocześnie. Najważniejsze, aby pod każdym otworem montażowym znalazła się tulejka, a łby śrub znalazły się na górze (po stronie Raspberry Pi).

Warto zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie elementów, aby nie trzeba było później odkręcać całości i skręcać raz jeszcze. Dla ułatwienia: 40 pinowe złącza rozszerzeń powinno znaleźć się nad wygrawerowaną strzałką. Natomiast pod gniazdem karty pamięci microSD powinno być wcięcie w podstawce z plexi.

Na początku nie skręcamy całości zbyt mocno. Przed ostatecznym dokręceniem warto wyrównać Raspberry Pi względem podstawy. Ostateczne, mocne skręcenie najlepiej wykonać po pełnym złożeniu obudowy (gdy wszystko się ułoży).

Krok 5: Złożenie bocznych ścianek

Pora połączyć ścianki boczne z przodem. Elementy łączymy zgodnie z poniższymi zdjęciami. Najpierw przekładamy górne mocowania, a dopiero później mocujemy dolne zatrzaski.

Krok 6: Górna klapka

Przykręcone Raspberry Pi wsuwamy między boczne ścianki. Gdy RPi będzie na miejscu wkładamy górną klapkę w taki sposób, aby logo FORBOTa znalazło się nad złączami USB.

Krok 7: Tylna klapka

Kolejnym etapem jest założenie tylnej klapki. Tak jak poprzednio, zaczynamy od dwóch górnych zaczepów, a następnie korzystamy z dolnych zatrzasków.

Krok 8: Przyklejenie nóżek antypoślizgowych

Ostatni krok, to przyklejenie samoprzylepnych, nóżek antypoślizgowych, dzięki którym nasz mały komputer nie będzie "jeździł" po całym biurku.

Krok 9: Dodatkowy element

W zestawie znajduje się również dodatkowy element, który może być wykorzystany do tego, aby górna klapka nie leżała płasko, tylko opierała się pod kątem. W tym celu przygotowane zostały trzy pary ząbków w górnej klapce.

Efekt finalny - złożona obudowa

Odchylana klapka jest przydatna, gdy zamontujemy do niej kamerę (możemy wtedy regulować kąt widzenia) lub, gdy chcemy zapewnić lepszy przepływ powietrza. Obudowę można również zamknąć na płasko, a dodatkowy element zaczepić o boczną ściankę:

Montaż kamery do Raspberry Pi

Z kamery będziemy korzystać w kursie dopiero za jakiś czas, więc nie trzeba jej teraz przykręcać. Warto jedynie pamiętać, że możliwości jej zamocowania jest kilka. Kamerę można przykręcić od przodu korzystając z dwóch otworów montażowych:

Kamerę można również przykręcić do górnej klapki:

Radiatory do Raspberry Pi

Jak już zostało wcześniej wielokrotnie wspomniane Raspberry Pi, to mały komputer. Czyli przyda się nam "małe chłodzenie". Na szczęście w przypadku malinki nie jest potrzebny wentylator. Wystarczą małe radiatory. Jeden z nich należy nakleić na procesor, a drugi na kontroler LAN.

W zestawie może się również znajdować innych komplet radiatorów (inny kształt lub kolor). Elementy te będą jednak zawsze o podobnych rozmiarach i powinny być naklejane w te same miejsca, które są pokazane na powyższym zdjęciu.

Podsumowanie

Obudowa złożona, więc Raspberry Pi jest już bezpieczne. Można  przejść do praktyki! Podczas kolejnych odcinków kursu zajmiemy się instalacją systemu operacyjnego. Zadanie to wykonamy na kilka różnych sposobów, aby poznać możliwości malinki.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 245

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Nawigacja kursu

Redakcja: Damian Szymański
Testy, ilustracje: Piotr Adamczyk

kamera, kurs, kursRaspberryPi, obudowa, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...