KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Łódka? Lotnia? Ten robot-origami zmienia swój pancerz!

Łódka? Lotnia? Ten robot-origami zmienia swój pancerz!

W laboratorium CSAIL na MIT powstał Primer, czyli niewielki robot w kształcie kostki, który łatwo zmienia całkowicie swój kształt.

Jego transformacja odbywa się dzięki szkieletom składanym jak origami. Dzięki temu urządzenie w każdej chwili może "przebrać" się np. za łódkę lub lotnię, co zupełnie zmienia jego możliwości!

Wszystkie pancerze są na początku płaskie. Pod wpływem ciepła owijają się naokoło robota, który sytuuje się pośrodku arkusza. Przyjmują one konkretną, zaplanowaną wcześniej formę m.in. łódkę, lotnię i kształt przypominający koło.

W zależności od rodzaju egzoszkieletu Primer może przemieszczać się na cztery różne sposoby – idąc, tocząc się, płynąc lub szybując. Sam ruch odbywa się za pomocą magnesów.

Aby uzyskać dodatkowe umiejętności – np. przenoszenie przedmiotów lub szybsze poruszanie się – na jedną warstwę powłoki może zostać nałożona druga.

Urządzenie potrafi też zdjąć z siebie pancerz, aby wrócić do swojej pierwotnej formy lub zamienić go na inny. W tym celu wystarczy całkowite zanurzenie w wodzie.

Jeden robot o wielu różnych funkcjach znalazłby zastosowanie podczas eksploracji kosmosu, np. na Marsie. Z kolei maszyna, która przystosowuje się do dowolnego środowiska, byłaby idealnym rozwiązaniem podczas akcji ratunkowych.

Źródło: [1]

Egzoszkielet, MIT, robot

Trwa ładowanie komentarzy...