KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

SeaDrone mały i niedrogi robot podwodny

SeaDrone mały i niedrogi robot podwodny

Większość robotów podwodnych (ROV) pracuje dla dużych przedsiębiorstw. Dwóch naukowców z Uniwersytetu Stanforda znalazło niszę na rynku.

Ich wynalazek, SeaDrone, przyda się drobnym hodowcom ryb. Podwodna inspekcja stanie się od teraz znacznie łatwiejsza i tańsza!

Twórcy robota, Eduardo Moreno i Shuyun Chung, zauważyli, że stosunkowo tanie drony latające przewyższają kilkukrotnie droższe ROV-y pod względem technologicznym. SeaDrone posiada części, które zazwyczaj wykorzystywane są w quadrocopterach, m.in. silniki bezszczotkowe, kamery, czujniki inercyjne i akumulatory. Wiele elementów pochodzi z masowej produkcji, ze zwykłych sklepów, dzięki czemu nie są one drogie.

Nawigacja oparta jest na obrazach z kamery. Video w jakości HD jest przesyłane do urządzenia mobilnego, np. smartfona lub tabletu, które pełni funkcję kontrolera.

https://www.youtube.com/watch?v=DR1CY_lOZ3o

Rynek hodowli ryb stanął otworem przed nowo założoną firmą O-Robotix i ich dziełem, SeaDrone. Większość dotychczas istniejących ROV-ów jest nieosiągalna dla małych przedsiębiorstw z powodu wysokiej ceny i dużych rozmiarów.

SeaDrone sprawdził się nawet w porównaniu z komercyjnym robotem podwodnym – okazał się bardziej stabilny i łatwiejszy w obsłudze, także dla początkujących. Jego wymiary, 30x25 cm, to tylko 1/4 wielkości urządzeń konkurencyjnych.

SeaDrone-2

SeaDrone w swoim środowisku naturalnym.

Cena robota, to 2700-3300 dolarów, w zależności od liczby silników sterujących. O-Robotix oferuje także zestaw narzędzi (developer kit). Bardziej dalekosiężne cele twórców SeaDrone są również związane z akwakulturą – chcą zająć się karmieniem ryb i utrzymywaniem porządku.

Źródło: [1]

dron, podwodny, robot

Trwa ładowanie komentarzy...