KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot palący papierosy pomoże w leczeniu chorób płuc

Robot palący papierosy pomoże w leczeniu chorób płuc

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zbudowali robota palącego papierosy. W jego wnętrzu znajdują się żywe komórki pochodzące z płuc.

Celem eksperymentu są badania nad przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), na którą cierpi 65 mln ludzi na świecie.

POChP to schorzenie nieuleczalne, które obejmuje rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Najczęściej dotyka palaczy. Robot, a raczej stosunkowo skomplikowany instrument laboratoryjny, pali nawet 10 papierosów na raz.

Sam je zapala, a następnie wdycha i wypuszcza dym przy pomocy “mikro-respiratora”. Naukowcy badają różne sposoby palenia, więc urządzenie może oddychać szybciej lub wolniej oraz zaciągać się głębiej lub płycej.

Analiza skutków palenia była dotychczas trudna do wykonania. Umieszczając komórki płuc na szalce Petriego, nie da się odtworzyć naturalnych ruchów związanych z oddychaniem.

lung-on-chip-3

“Płuco na chipie” to miniaturowe urządzenie wyłożone komórkami nabłonkowymi płuc. Może ono służyć do dokładnej obserwacji efektów palenia oraz do testowania nowych leków. W ten sam sposób będzie można zbadać także szkodliwość e-papierosów.

Płuco na chipie.

Płuco na chipie.

Technologia pozwala również na porównanie komórek tego samego pacjenta, z których tylko jedna grupa jest wystawiona na działanie dymu. Takie rozwiązanie eliminuje naturalne różnice pomiędzy organizmami różnych ludzi i sprawia, że wynik eksperymentu jest bardziej dokładny.

lung-on-chip-2

Dziełem Instytutu Wyss z Uniwersytetu Harvarda jest także “serce na chipie”, a w planach jest już “człowiek na chipie”, czyli współpracujące ze sobą komórki 10 różnych narządów.

Źródło: [1]

biologia, medycyna, robot

Trwa ładowanie komentarzy...