KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Lekki i wszechstronny dron pomoże armii amerykańskiej

Lekki i wszechstronny dron pomoże armii amerykańskiej

Nie ma wątpliwości, że roboty mogą spełniać wiele przydatnych w wojsku funkcji. Armia USA pracuje właśnie nad dronem, który waży tylko ok. 250 g, a kształtem przypomina nieco latającą wiewiórkę.

Jego wyjątkowość to nie tylko niska masa, ale również pochylne wirniki, dzięki którym może on wykonywać różne zadania.

Dron ma współpracować bezpośrednio z żołnierzami i na bieżąco dostosowywać się do ich aktualnych potrzeb. Celem jego twórców jest stworzenie urządzenia, które znajdzie zastosowanie w różnorodnych sytuacjach, np. sprawdzi, jaka jest sytuacja za najbliższym pagórkiem, albo będzie lecieć nad głowami ludzi i w ten sposób obserwować teren z góry.

Do prototypu zostało tymczasowo przyłączone większe, papierowe półkole, aby spowolnić drona podczas testów. Nawet w tej postaci jest on bardzo mały, a ostateczna wersja ma być wielkości jeszcze mniejszego, żółtego półkola z plastiku.

Przed twórcami jest jeszcze dużo pracy i dalszych eksperymentów. W planach są bowiem bardziej skomplikowane funkcje: lądowanie na różnych powierzchniach i obiektach w terenie.

Do tego niezbędne będą sztuczna inteligencja i szybka percepcja, aby błyskawicznie przeanalizować otoczenie i wykryć miejsce do lądowania. To trudne wyzwanie zwłaszcza dla tak minimalistycznie zaprojektowanego drona, który posiada tylko jedną kamerę, ponieważ duża liczba czujników zwiększyłaby jego masę.

Źródło: [1]

dron, USA, wojsko

Trwa ładowanie komentarzy...