KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Maker Faire 2015 – Konferencja otwierająca, premiera Intela

Maker Faire 2015 – Konferencja otwierająca, premiera Intela

Ostatnie dwa dni były niesamowicie owocne dla świata majsterkowiczów (makerów). Wszystko za sprawą odbywających się w Rzymie targów Maker Faire 2015.

W związku z ogromem atrakcji oraz problemami z łącznością nie mogłem relacjonować dla Was tego wydarzenia na żywo, pora więc na publikację pierwszej części mojej relacji.

Podczas tegorocznej edycji Maker Faire 2015 miałem możliwość uczestniczenia w konferencji otwierającej wydarzenie. Oprócz licznych wystąpień dotyczących ruchu Makerów na świecie, miała tam miejsce również prezentacja nowego produktu Intela, który dedykowany jest dla hobbystów. Mowa oczywiście o Genuino 101. Zacznijmy jednak od początku...

Prowadzącym konferencję był Riccardo Luna, włoski dziennikarz zainteresowany między innymi nowymi technologiami. Przybliżył on historię Maker Faire we Włoszech oraz podkreślił jak takie wydarzenia są ważne dla rozwoju młodych konstruktorów. Następnie głos zabrał, zapewne znany części z Was, Dale Dougherty, twórca Maker Magazine oraz Maker Faire.

Informacje o wszystkich przemawiających osobach znaleźć można na stronie wydarzenia. W relacji skupiłem się wyłącznie na wystąpieniach, które będą (moim zdaniem) dla Was najciekawsze. Dlatego teraz ominę kilka i przejdę do prezentacji, którą prowadził Roberto Cingolani dyrektor włoskiego instytutu nowych technologii z Genui.

WalkMan The Robot

W swojej bardzo ciekawej prezentacji omówił wiele aspektów związanych z budową robotów humanoidalnych. Wszystko poparte było doświadczeniami przeprowadzonymi w instytucie, który może pochwalić się budową robota iCub widocznego na poniższym slajdzie:

Roberto Cingolani oraz porównanie robota iCub do dziecka.

Roberto Cingolani oraz porównanie robota iCub do dziecka.

Na kolejnych slajdach omawiana była przyszłość robotyki, czyli rozwój zaawansowanych systemów wizyjnych, uczenie się robotów, ich adaptacja oraz rozwój nowych biomateriałów. Dla zainteresowanych na samym końcu tej relacji umieściłem zdjęcia 10 slajdów. Mam nadzieje, że będą dla Was ciekawe.

Następnie na scenie pojawił się WalkMan The Robot, czyli konstrukcja, która brała udział w zawodach DARPA Robotics Challenge. Publiczność zgromadzona na auli była zdecydowanie zainteresowana tym robotem, co widać po ilości aparatów fotograficznych trzymanych w górze:

WalkMan The Robot na scenie.

WalkMan The Robot na scenie.

Jak nie trudno się domyśleć przed robotem postawiono zadanie uroczystego rozpoczęcia Maker Faire, które polegało na przerwaniu czerwonej wstęgi. Zadanie to zajęło robotowi całkiem sporo czasu, a wszelkie ruchy były stosunkowo powolne. Należy jednak podkreślić, że nie był on zdalnie sterowany. Wydano mu jedynie polecenie, aby złapał za uchwyty i rozerwał wstęgę.

Zobaczcie sami, jak sztuka ta udała się w praktyce (przed pokazanym fragmentem było jeszcze kilka minut przygotowań):

Jeśli jesteście ciekawi, jak w praktyce (z innymi zadaniami) radzi sobie ten robot, to sprawdźcie film przygotowany przed finałami DRC.

Premiery od Intela

Po uroczystym rozpoczęciu Maker Faire 2015 na scenie pojawił się oczekiwany przez wszystkich hobbystów Josh Walden (Senior Vice President Intel), który przyleciał do Europy, aby podczas swojej prezentacji przedstawić dotychczasowe działania Intela dla Makerów oraz zdradzić kilka planów na przyszłość.

Josh Walden podczas Maker Faire 2015.

Josh Walden podczas Maker Faire 2015.

Jak pewnie sami pamiętacie pierwszym, ogólnodostępnym produktem dla Makerów od Intela była płytka Galileo, później pojawiła się druga (poprawiona) wersja. Następnie swoją premierę miał inny, znacznie wydajniejszy produkt, czyli Intel Edison, o którym niedawno pisałem szerzej.

Firma dąży cały czas do budowania społeczności hobbystów elektroników i programistów, bo wierzy, że dostarczając odpowiednie narzędzia można pomóc wielu osobom, które mają świetne pomysły i brak potrzebnej wiedzy technicznej.

MF15_Konferencja_8

Na scenie pojawił się wtedy Massimo Banzi, założyciel pierwszego włoskiego FabLabu oraz jeden z twórców Arduino. W swojej wypowiedzi podkreślił jak ważna jest dla niego współpraca z tak dużą firmą jak Intel - tylko oni mają możliwość docierania z produktami oraz materiałami edukacyjnymi dosłownie wszędzie na świecie.

Massimo Banzi na scenie Maker Faire 2015.

Massimo Banzi na scenie Maker Faire 2015.

Połączenie tych dwóch osób na jednej scenie dawało już wszystkim pewne podejrzenia, co do zapowiadanej wcześniej premiery. Czyżby była to kolejna wersja Galileo? Nie, tym razem rozmowa potoczyła się w stronę nowości zaprezentowanej podczas targów CES 2015, czyli Intel Curie.

Moduł Intel Curie.

Moduł Intel Curie.

Miniaturowy moduł, który zapowiadał się bardzo ciekawie, do tej pory nie był jednak dostępny w sprzedaży. Co więcej, nie było ogólnodostępnej płytki rozwojowej, a tak mały układ nie mógł być docelowo wykorzystywany przez hobbystów.

W tym momencie Josh Walden wyciągnął z kieszeni kartonik z głównym bohaterem konferencji, czyli modułem Genuino 101, którego sercem jest oczywiście Intel Curie.

Genuino 101

Genuino 101

Moim zdaniem płytka ta będzie idealnym następcą dla Arduino UNO. Dzięki zastosowaniu Intel Curie, Genuino 101 wyposażone jest w żyroskop, akcelerometr oraz Bluetooth.

Genuino 101, fot. materiały prasowe.

Genuino 101, fot. materiały prasowe.

Mając w pamięci koszt zestawów Galileo oraz Edison można było obawiać się ceny 101. Tutaj mam dla Was jednak bardzo dobrą wiadomość. Płytka będzie dostępna w sprzedaży już za około 30$ (na ten moment około 112 zł).

Nowe Genuino pojawi się w ofercie dużych sprzedawców katalogowych takich jak: Amazon, Conrad Electronic, Farnell Element 14, Microcenter, Mouser, RadioShack, RS Components oraz SparkFun w pierwszym kwartale 2016 roku.

America’s Greatest Makers

Jak pewnie część z Was wie, niedługo wystartuje również America’s Greatest Makers. Program stworzony przez Intela, który pozwoli na pokazanie światu czym jest ruch Makerów oraz wybranie najlepszego z nich.

MF15_Konferencja_2

Producentem programu jest Mark Burnett, który na swoim koncie ma liczne reality show, takie jak Rozbitkowie. Dzięki temu program ma być ciekawy nie tylko dla Makerów. Informacja o programie nie pojawiła się podczas tej konferencji przypadkowo, to właśnie płytka Genuino 101 będzie głównym bohaterem America’s Greatest Makers!

Globalny program edukacyjny

Kolejną równie ważna informacją (a może i ważniejszą...) było przyłączenie się Intela do programu Creative Technologies in the Classroom (CTC), który do tej pory realizowany był przez Arduino w około 300 szkołach. Chodzi oczywiście o szerzenie wiedzy związanej z elektroniką oraz programowaniem bazując właśnie na płytkach Arduino.

Tym razem, Arduino wraz z Intelem, przygotują materiały edukacyjne dotyczące Genuino 101. Następnie będą one wykorzystywane do szkolenia nauczycieli. Zdecydowano, że przyniesie to znacznie lepszy efekt od wybierania konkretnych szkół i bezpośredniej nauki młodzieży.

Genuino 101.

Genuino 101.

Zdecydowanie największym problemem w chwili obecnej jest brak osób, które mogłyby prowadzić zajęciach dla osób zainteresowanych Arduino. Podczas późniejszej konferencji prasowej, Massimo Banzi podkreślił raz jeszcze, że taki program edukacyjny może odnieść oczekiwane efekty jedynie przy współpracy z taką dużą firmą jak Intel.

Podsumowanie konferencji otwierającej

Podsumowując konferencję oprócz ciekawiej prezentacji robota humanoidalnego oraz okazji do zobaczenia zawodnika DRC na żywo mieliśmy tutaj dwie bardzo dobre wiadomości. Nowe, tanie Arduino oraz rozbudowany program edukacyjny.

W kolejnym artykule, a właściwie fotogalerii przedstawię Wam jak w dużym skrócie wyglądała reszta wydarzenia, czyli będzie ogrom zdjęć z przeróżnych stoisk. Tymczasem zachęcam do przeczytania relacji z poprzedniej edycji Maker Faire. Na koniec obiecane zdjęcia slajdów:

Curie, DARPA, Edison, galileo, Intel, konferencja, MakerFaire, relacja

Trwa ładowanie komentarzy...