KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi odtworzy Wasze zdjęcie na magnetycznej tablicy

Raspberry Pi odtworzy Wasze zdjęcie na magnetycznej tablicy

Magnetyczne tablice do rysowania to popularne, ale powoli zapominane zabawki. Autorowi tego projektu udało się jednak znaleźć dla nich bardzo ciekawe zastosowanie.

Dzięki wykorzystaniu Raspberry Pi możliwe stało się automatyczne rysowanie dowolnych grafik na tablicy, a nawet odwzorowywanie zdjęć!

Etch-A-Sketch to popularna, zabawkowa tablica, na której rysunki tworzy się za pomocą 2 pokręteł. Jedno z nich odpowiada za ruch "kursora" w osi X, a drugie za ruch w osi Y. Głównym elementem tego typu tablic jest ekran zawierający drobny proszek ferromagnetyczny, który pod wpływem działania pola magnetycznego zmienia swoje położenie i tworzy widoczny ślad. Dzięki temu, poruszając odpowiednio magnesem, można na tablicy malować różne wzory i łatwo jest wymazywać.

Konstruktor podpisujący się jako mfitzp postanowił dać "drugie życie" zabawce z lat 80. Tak powstał projekt łączący kultowe Etch-A-Snap z Raspberry Pi. Dzięki dodanej elektronice urządzenie może teraz automatycznie narysować dowolną grafikę, a nawet odtworzyć zdjęcie!

Rozbudowana wersja tablicy z Raspberry Pi

Rozbudowana wersja tablicy z Raspberry Pi

W projekcie tym wykorzystano Raspberry Pi Zero, do którego, przez interfejs CSI, podłączona została kamera. Ruch kursora na tablicy realizowany jest za pomocą dwóch miniaturowych silników krokowych, które zostały połączone z pokrętłami za pomocą kół zębatych. Urządzenie jest zasilane czterema bateriami AA oraz trzema ogniwami typu 18650. Wszystkie elementy zostały przymocowane do dedykowanej obudowy, która powstała na drukarce 3D.

Silniki krokowe, które poruszają pokrętłami

Silniki krokowe, które poruszają pokrętłami

Zdjęcie zrobione przez kamerkę jest konwertowane do grafiki 1-bitowej (tylko czerń i biel, bez skali szarości). Obraz przetwarzany jest za pomocą narzędzi Pillow, OpenCV oraz networkx do postaci, która pozwala na odwzorowanie zdjęcia na tego typu tablicy.

Kolejne etapy przetwarzania przykładowego zdjęcia

Kolejne etapy przetwarzania przykładowego zdjęcia

Proces tworzenia grafiki na tablicy (z konwersją, przetwarzaniem i rysowaniem) zajmuje od 15 minut, aż do nawet godziny. Wszystko zależy oczywiście od złożoności grafiki. Więcej informacji na temat projektu oraz "rysowanie przykładowego zdjęcia" przedstawione zostało na poniższym filmie:

Projekt został bardzo dokładnie opisany i udokumentowany. W instrukcji przygotowanej przez autora znaleźć można kody z ich szczegółowym objaśnieniem oraz niezbędne pliki. Zarówno początkujący jak i zaawansowani elektronicy nie powinni mieć problemu z odtworzeniem tego DIY. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie projektu oraz na GitHubie. Macie pomysł jakie inne zabawki tego typu można zautomatyzować dzięki Raspberry Pi?

Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi
Ekologiczna orkiestra ze śmieci i Raspberry Pi

Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych! Automabeat to mała... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]
Autor wpisu: Darek Karpiński
Redakcja: Damian Szymański

grafika, raspberrypi, silniki, zdjęcia

Trwa ładowanie komentarzy...