KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Micropython na BBC micro:bit

Micropython na BBC micro:bit

Ogłoszony w grudniu projekt BBC polegający na rozdaniu wszystkim 12-latkom w Wielkiej Brytanii płytek z mikrokontrolerem posuwa się do przodu.

Z ostatnich doniesień wynika, że na micro:bit, bo tak nazywa się platforma, działać będzie między innymi Micropython.

Dzieci będą mogły programować płytkę używając edytora IDE działającego w przeglądarce. Kompilacja odbywać się będzie zdalnie, w chmurze, ale nie w przypadku Micropythona. Python nie wymaga kompilacji, będzie można używać go z micro:bit bez konieczności łączenia się z Internetem, a plik .hex, który należy przekopiować na podłączoną przez USB płytkę, generowany będzie lokalnie przez JavaScript w przeglądarce.

Prace nad rozwojem tej wersji Micropythona trwają, choć dostępne są już działające prototypy. Niestety brakuje jeszcze wielu bibliotek oraz dokumentacji, nie wspominając już o materiałach edukacyjnych i konkretnych lekcjach.

MicroBit2

Autor Micropythona, Damien George, wraz z dwójką programistów, Nicholasem Tollervey oraz Jonathanem Austinem, pracują nad brakującym kodem oraz dokumentacją. Projekt jest otwarty i każdy może pomóc. Tymczasem możemy obejrzeć całą serię filmów demonstrujących działanie płytki i Micopythona:

Czy pomoże to w uczeniu nowych programistów i inżynierów? Czy użycie wysokopoziomowego i przyjaznego języka spowoduje degenerację młodych umysłów? Czy przyszli programiści nadal będą budzić się w środku nocy, bo przyśnił im się wiszący wskaźnik?

Autor: deshipu
Redakcja: Damian (Treker)

Źródło: [1]

bbc, micro:bit, programowanie, Python

Trwa ładowanie komentarzy...