KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot zaczął sprawnie wykorzystywać swój ogon

Robot zaczął sprawnie wykorzystywać swój ogon

Roboty z ogonami to nic nowego. Do tej pory te części poruszały się jednak tylko przy pomocy silników, naśladując ruchy zwierząt.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu A&M w Teksasie zaprezentowali robota z ogonem-sznurkiem bez silnika. Działanie tej konstrukcji przypomina bicz, z którego korzysta w filmach Indiana Jones.

Urządzenie to zdalnie sterowany samochód-zabawka połączony z komputerem Raspberry Pi. Wykonując odpowiednie ruchy, porusza ono także bezwładnym ogonem. Ten z kolei przesuwa przedmioty, ciągnąć je lub uderzając, w kierunku ustalonego wcześniej celu.

ogon

Poprzez wybieranie konkretnych rodzajów ruchu, optymalizowana jest efektywność i wydajność pracy robota, np. liczba czynności potrzebnych do wykonania zadania.

Na razie możliwe jest jedynie przesuwanie niewielkich, lekkich przedmiotów po podłożu o niskim współczynniku tarcia. Kształt obiektów nie ma znaczenia – może być nawet skomplikowany.

Ogony ze sznurka lub liny to wszechstronne i niedrogie narzędzia, które nie wymagają silników i chwytaków. Jednak, przy całej prostocie takiego rozwiązania, dużym wyzwaniem dla wynalazców są algorytmy.

Przeciągnięcie przedmiotu przy pomocy ogona.

Przeciągnięcie przedmiotu przy pomocy ogona.

Uderzenie przedmiotu ogonem.

Uderzenie przedmiotu ogonem.

Twórcy robota pracują już nad nowymi funkcjami. Należą do nich m.in. przesuwanie kilku przedmiotów na raz przez jednego robota, montaż i demontaż części, wiązanie węzłów, a także współpraca dwóch urządzeń, których ogony są połączone ze sobą.

Źródło: [1]

ogon, robot

Trwa ładowanie komentarzy...