KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Przełom w świecie dronów? Oto miniaturowy kontroler od MIT

Przełom w świecie dronów? Oto miniaturowy kontroler od MIT

Budowa małych, autonomicznych robotów jest trudnym zadaniem. Analiza informacji z kamery oraz sensorów wymaga użycia dużych, wydajnych układów, które nie są energooszczędne.

Problem ten udało się właśnie rozwiązać na MIT. Opracowano tam miniaturowy chip, który może być komputerem pokładowym dla dronów.

Projekt Navion miał na celu zaprojektowanie energooszczędnego układu wspomagającego orientację miniaturowych robotów w przestrzeni na podstawie czujników inercyjnych oraz kamery (VIO). Chip zaprojektowany przez naukowców z MIT zajmuje powierzchnię jedynie 20 mm kwadratowych, a do tego zużywa zaledwie 24 mW energii!

Miniaturowy chip Navion.

Miniaturowy chip Navion.

Układ jest w stanie analizować obraz z kamery stereo (752x480 px) na żywo z częstotliwością dochodzącą do 171 klatek na sekundę. W tym samym czasie chip przetwarza informacje z czujników inercyjnych (52 razy na sekundę), dzięki czemu potrafi określić swoje położenie w przestrzeni.

Schemat blokowy układu Navion.

Schemat blokowy układu Navion.

Wykorzystując dane z czujników, Navion jest w stanie określić trajektorię poruszania się drona oraz stworzyć mapę 3D pomieszczenia, w którym się znajduje. Odpowiednia optymalizacja oprogramowania oraz układu pozwoliła ponad 4-krotnie zredukować pojemność wymaganej pamięci. Układ wytworzony został w technologi CMOS 65 nm.

Krzemowe wnętrze układu Navion.

Krzemowe wnętrze układu Navion.

Zespół nie miał jeszcze okazji testować nowego układu w miniaturowym dronie, ale mają niezbędne do tego doświadczenie, które zdobyli podczas pracy nad trochę większymi konstrukcjami. Naukowcy z MIT planują najpierw zademonstrować działanie miniaturowego samochodu wyścigowego z układem Navion, a dopiero później zajmą się dronami. Aktualne demo układu widoczne jest poniżej:

Nowy układ ma ogromny potencjał i może zrewolucjonizować budowę małych, autonomicznych konstrukcji, które mają być zasilane przez długi czas ze stosunkowo niewielkiego akumulatora. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że Navion nie przyczyni się do spełnienia czarnego scenariusza naukowców, którzy w 2017 roku ostrzegali o dronach, które mogą służyć do zabijania.

Roboty do zabijania – czy tak wygląda broń przyszłości?
Roboty do zabijania – czy tak wygląda broń przyszłości?

Sztuczna inteligencja może w przyszłości ulepszyć niemal każdą dziedzinę życia. Nie wolno jednak zapominać o potencjalnych negatywnych... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

czujniki, dron, kamera, MIT

Trwa ładowanie komentarzy...