KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy HAT pozwala podłączyć 4 dyski przez SATA 6 Gbps

Nowy HAT pozwala podłączyć 4 dyski przez SATA 6 Gbps

Nowa nakładka do SBC NanoPi M4 nareszcie wykorzystuje pełnię możliwości PCIe 2x, które wyprowadzono, na bardzo nietypowym dla tego zastosowania, złączu typu goldpin.

Rozwiązanie pozwala osiągnąć lepsze rezultaty, niż w przypadku eMMC lub microSDXC.

NanoPi to komputery bardzo popularne w naszym kraju, gdyż oferują dobry stosunek jakości do ceny. Wiele z nich to klony Raspberry Pi, z którym starają się wygrać albo ceną, albo wydajnością. NanoPi M4 jest jednak inny, a jego producent zaskoczył nieco klientów oferując bardzo ciekawe rozszerzenie dla tego komputera.

Rozwiązanie może się okazać strzałem w dziesiątkę dla każdego, kto myśli o budowie własnego serwera typu NAS (ang. Network Attached Storage), czyli rozbudowanego dysku sieciowego. Mowa o M4 SATA HAT, który dodaje możliwość podpięcia aż 4 dysków za pośrednictwem SATA 6 Gbps.

Peryferia rozszerzenia M4 SATA HAT do NanoPi M4

Peryferia rozszerzenia M4 SATA HAT do NanoPi M4

Moduł rozszerzenia jest bardzo kompaktowy, bo jego wymiary to zaledwie 65x56 mm, a masa całości wynosi niecałe 34 gramy. Na płytce drukowanej producent umieścił m.in.:

 • układ Marvell 88SE9215 konwertujący PCIe na 4 porty SATA 6 Gbps,
 • 2 złącza 4-pinowe USB 2.0 (host),
 • 40 pinowe złącze umożliwiające dołożenie kolejnego rozszerzenia,
 • przycisk zasilania,
 • diody LED zasilania i aktywności każdego z 4 interfejsów SATA,
 • radiator ze złączem wentylatora 12 V, sterowanego PWM,
 • złącze zasilania 12 V,
 • komputerowe złącze "molex" z wyprowadzonym zasilaniem 12 V i 5 V.

Należy zwrócić uwagę na wydajność prądową źródła zasilania - jeden dysk 3.5" lub 4 dyski 2.5" wymagają łącznie ok. 2 A, jeśli jednak zdecydujecie się na podłączenie 4 dysków 3.5", to musicie zapewnić zasilanie prądem o wartości 5 A.

Rozszerzenie M4 SATA HAT zamontowane na NanoPi M4

Rozszerzenie M4 SATA HAT zamontowane na NanoPi M4

Producent NanoPi M4 oficjalnie wspiera kilka dystrybucji Linuksa:

 • FriendlyCore 18.04 64-bit,
 • FriendlyDesktop 18.04 64-bit,
 • Lubuntu 16.04 32-bit z Linux 4.4,
 • Uboot-2014.10.

Ciekawie prezentują się testy wydajnościowe wykonane przy pomocy skryptu iozone dla Ubuntu 18.04. W porównaniu wykorzystano karty microSDXC UHS-I oraz moduły eMMC, z którymi dysk SSD podpięty do SATA bez problemu wygrał pod kątem prędkości losowego zapisu i odczytu. Szybszy okazał się tylko dysk NVMe SSD, który można jednak podłączyć tylko do nowszej wersji NanoPC-T4.

Benchmark szybkości odczytu i zapisu dla rozszerzenia

Benchmark szybkości odczytu i zapisu dla rozszerzenia

Rozszerzenie można kupić w zestawie z radiatorem, padem termicznym, śrubami i okablowaniem. Jego koszt to niecałe 100 zł ($25), ale warto pamiętać, że w przypadku budowy własnego NAS, to będą prawdopodobnie grosze w porównaniu z kosztem twardych dysków. Wolelibyście zbudować własny serwer, czy skorzystać z gotowych, komercyjnych rozwiązań? Dajcie znać w komentarzu!

ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki
ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki

Po wycofaniu się z produkcji ODROID-N1, firma Hardkernel przedstawiła nowszy model tego komputera, który wkrótce zadebiutuje na rynku. ... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

linux, nanopi, nas, rockchip, sata, sbc

Trwa ładowanie komentarzy...