Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Odklejanie wydruku od stołu drukarki 3D? Nigdy więcej!

Druk 3D 16.04.2015 Patryk Antończyk

3d_druk_drukarkaChcąc cokolwiek wydrukować na drukarce 3D musimy zadbać o trzymanie wydruku do stołu.

Podczas pracy drukarki jej głowica nie może przesunąć elementu na stole. Również kurczenie materiału nie powinno powodować jego odklejania.

Oczywiście nie chcemy również siłować się z drukarką, aby oswobadzając przedmiot przypadkiem go nie uszkodzić. Najpopularniejszym materiałem na stół roboczy w amatorskich drukarkach 3D, dzięki jego gładkiej powierzchni, jest szkło.

Niestety do czystego szkła tworzywo w żaden sposób się nie klei. Z tego powodu szkło pokrywa się materiałami, które poprawiają jego właściwości względem druku 3D.

Najpopularniejsze metody zwiększania przyczepności wydruków to:

  • taśma kaptonowa
  • sok ABS
  • niebieska taśma malarska – BlueTape (dla PLA)
Niebieska taśma malarska oraz taśma kaptonowa.

Niebieska taśma malarska oraz taśma kaptonowa.

Użytkownicy RepRapów eksperymentowali z różnymi metodami. Całkiem dobrze spisuje się nawet posmarowanie szyby zwykłym biurowym klejem w sztyfcie.

Rosnąca popularność drukarek 3D spowodowała błyskawiczny rozwój rynku z częściami i akcesoriami. Dzisiaj nie trzeba zamawiać części z zagranicy, kompletować części z różnych miejsc i szukać ich pod innymi nazwami. W ostatnich miesiącach pojawiło się także sporo nowych sposobów na zapewnienie przyczepności wydruku. Jednym z nich jest klej w sprayu DIMAFIX firmy Dima3D, który trafił w moje ręce.

DIMAFIX do testów dostarczyła firma 3D Phoenix, dzięki której recenzowaliśmy już m.in. filament PVA, o którym przeczytacie w poprzednim artykule.

Osobiście używam taśmy kaptonowej. Na trzymanie wydruków do stołu nie mogę narzekać. Jednak oderwanie przedmiotu po zakończonej pracy drukarki to katorga. Zazwyczaj kończy się uszkodzeniem taśmy i często muszę ją wymieniać. Czasami zdarzy się również połamać wydruk i trzeba go skleić lub drukować jeszcze raz. Z drugiej strony przyklejanie kawałka taśmy o wymiarach 20x20cm do szyby do najprzyjemniejszych czynności nie należy.

Dimafix – nowy środek

Dimafix ma postać sprayu, którym należy spryskać stół roboczy. Producent dodatkowo zapewnia, że po ostudzeniu stołu poniżej 65°C wydruk odejdzie praktycznie sam.

dimafix

Użycie środka jest bajecznie proste. Należy:

  1. Wstrząsnąć puszką
  2. Nanieść materiał na zimny stół (poniżej 50°C) z odległości ~30cm
  3. Podgrzać stół do temperatury powyżej 85°C i drukować
  4. Ostudzić stół do temperatury poniżej 65°C i zdjąć wydruk

Pierwszy test Dimafix

Pierwszy test wykonałem na zwykłym modelu, który obecnie czekał u mnie w kolejce do druku. Po naniesieniu materiału na szybę zrobiła się ona matowa. Dzięki temu widać, które miejsca są pokryte Dimafixem.

Matowa powierzchnia

Proces druku przebiegł bez problemu, nie zauważyłem żadnego odklejania wydruku od stołu, który nagrzany został do temperatury 105°C.

Nie mogę napisać, że po ostudzeniu stołu wydruk sam od niego odszedł. Jednak siła potrzebna do oderwania części od stołu była niewielka. Zobaczcie to sami na krótkim filmiku poniżej. W przypadku wydruku na kaptonie, w ten sposób, mógłbym  podnieść całą drukarkę.

Aby dokładniej sprawdzić możliwości tego produktu przygotowałem także mały test. Obiekty jakie drukowałem to 3 belki o szerokości 15mm i długościach 50, 80 i 130mm, 5 okrągłych słupków o średnicach 1, 2, 3, 4 i 5mm oraz 3 ścianki o grubości 1mm i długościach 50, 80, 120mm.

Wydruk przerwałem na wysokości ok. 15mm. Słupki o średnicach 1mm i 2mm przewróciły się od ruchów głowicy. Na najdłuższej belce widać bardzo delikatne podwinięcia narożników. Najbardziej odkleiły się cienkie ścianki. Efekty możecie ocenić na zdjęciach poniżej.

Podsumowanie

Po ściankach nie spodziewałem się lepszego efektu, jest to bardzo trudna geometria do utrzymania. Belki moim zdaniem wyszły bardzo dobrze. Takie trzymanie narożników nawet na kaptonie rzadko mi wychodziło.

Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego, że spray ten może być tak dobry. Miło się zaskoczyłem i z chęcią będę korzystał z niego dalej, a kapton będzie kurzył się na półce. Jeśli chcecie sprawdzić Dimafix na własnej drukarce możecie kupić go w 3D Phoenix!

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

mosi2

21:48, 16.04.2015

#1

Na ile wystarcza taka puszka? Jak wypada w porównaniu ze znanym już BuildTakiem? Ogólnie zapowiada się ciekawie.

Tomasz

15:10, 17.04.2015

#2

Do PLA najlepszy i najtańszy jest ocet

mosi2

16:49, 17.04.2015

#3

Tomasz, opowiesz coś więcej?

Treker
Administrator

11:43, 18.04.2015

#4

mosi2 napisał/a:

Na ile wystarcza taka puszka?

Ciężko oszacować, bo to spray. Można znaleźć jednak informację mówiące, że jedna puszka wystarcza na pokrycie stołu około 100 razy. Więc wynik całkiem dobry :)

Optima-md

21:55, 24.07.2015

#5

Czy można użyć np: listwy grzewczej wykorzystywanej do ocieplania podłogi do ogrzania stołu roboczego w celu łatwiejszego demontażu wydruku ?

Treker
Administrator

22:43, 24.07.2015

#6

Optima-md napisał/a:

do ogrzania stołu roboczego w celu łatwiejszego demontażu wydruku ?

Głównym problem w drukarkach 3D jest trudne przywieranie obiektów do stołu. Więc trochę nie rozumiem pytania. To właśnie w tym celu podgrzewa się stół roboczy.

Optima-md

22:47, 24.07.2015

#7

Panowie wcześniej poruszyli temat octu, spray itp do wykorzystania podczas odrywania elementów.

Mnie zaciekawiła opcja i pytałem czy już ktoś eksperymentował z takim mało prof podgrzewaniem

Treker
Administrator

0:39, 25.07.2015

#8

Wszystkie te specyfiki są wykorzystywane, aby utrudnić odrywanie, a nie ułatwić :) Stoły robocze drukarek są podgrzewane grzałkami, więc kolejny element grzejny tutaj wiele już nie zmieni.

ProCoprint3D

13:51, 11.08.2015

#9

No i czekam na adres wysyłki dla próbek kleju PROGLU3D ale wciąż brak odzewu, czy mam w ten sposób rozumieć promowanie kleju Dimafix bez testu innego doskonale działającego specyfiku.

Treker
Administrator

14:30, 11.08.2015

#10

ProCoprint3D, widzę, że ciężko zachowanie ciągłości pisania, lepiej wietrzyć spisek. Dla niewtajemniczonych link do poprzedniego tematu: https://www.forbot.pl/forum/topics68/wydzielone-z-odrywanie-wydruku-od-stolu-drukarki-3d-nigdy-wiecej-vt11368.htm

Najzwyczajniej nie zauważyłem ostatniej linijki z prośbą o adres i czekałem na kontakt z Waszej strony, tak jak robią to wszystkie inne firmy, czyli przez formularz kontaktowy: https://forbot.pl/blog/kontakt Przedstawcie, co i na jakich warunkach chcecie przekazać do sprawdzenia. Dogadamy się. Nie trawię tylko wmawiania mi spisków, bo nic takiego nie ma miejsca. Nie wygląda to profesjonalnie z Waszej strony. Pomijam już całkiem fakt, że to mój prywatny portal i nie mam obowiązku recenzowania wszystkiego, co istnieje na rynku... Szczególnie przy postawie roszczeniowej producenta.

ProCoprint3D

15:10, 15.08.2015

#11

Och to nie jest postawa roszczeniowa ponieważ sami zasugerowaliście możliwość otrzymania próbek do testów "Bardzo chętnie sprawdzimy również ten środek - jeśli będzie taka możliwość." natomiast w mojej odpowiedzi czekałem długi czas na jakiś kontakt, a tym bardziej adres wysyłki. Oczywiście na naszym profilu Google+ https://plus.google.com/u/0/103560243951567752460/posts jest wiele filmów i zdjęć z testów wewnętrznych. Może nie są mega profesjonalnej jakości jednak tu chodzi głównie o zastosowanie i możliwości kleju. PROGLU3D PLA-Cold testowany był na materiałach pochodnych PLA i kilku innych jak NinjaFlex, Carbon oraz T-Glass. Oczywiście kluczem naszego produktu jest to, że jest ekologiczny i można drukować na nim bez ogrzewania stołu roboczego. Ludzi którzy drukują 24 godziny na dobę i nie tylko, ten produkt powinien ich zainteresować. Ok wracając do obietnicy wyślemy darmowe 20 ml. próbki do druku na zimno oraz do druku ABS przy gorącym stole jednak z obniżoną temperaturą. Obniżoną ponieważ klej uzyskuje przyczepność przy 70 stopniach Celsjusza. 20 ml. wystarczy na około 4 warstwy dla stołów o wymiarach 20 /20 cm . Prosimy tylko w wiadomości prywatnej o wysłanie adresu wysyłki. Pozdrawiam serdecznie Christopher.

Ps. zapomniałem dodać , że produkt również będzie można zobaczyć na tegorocznych targach druku 3D w Brukseli , które odbędą się 18/19 października.

Treker
Administrator

17:25, 15.08.2015

#12

ProCoprint3D, odezwę się najpóźniej we wtorek.

Krek

22:55, 22.09.2015

#13

W sumie całkiem niezły jest lakier do włosów - wydruki zawsze same odchodzą od stołu w miarę stygnięcia (nigdy mi się nie zdarzyło abym musiał się siłować z drukarką, po prostu wydruk zabierałem jakby nie był nawet dotknięty żadnym klejem). Prosty i łatwy sposób :).

ProCoprint3D

14:17, 29.09.2015

#14

Większość produktów na rynku do klejenia ABSu to pochodne lakierów bądź same lakiery do włosów jedynie ze zmienioną etykietą lub przelane do markerów z filcem (jak to zrobili w Indiach czy gdzieś tam) i nie czarujmy się mega nano technologią co by to nie wynaleziono wcześniej przy produktach w sprayu lub sztyftach. Z resztą te sztyfty również zdają egzamin ponieważ w pewnych ich odmianach również zastosowano ten sam chemiczny produkt. Przy klejeniu ABS liczy się zawartość pewnych składników i w lakierach do włosów, tych bardziej przemysłowych ( że tak to nazwę) takowe składniki posiadają w zadowalającej ilości, te z niższej półki zawierają więcej sztucznego cukru.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.