KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Porównanie skrzydeł kolibrów i wirników microcopterów

Porównanie skrzydeł kolibrów i wirników microcopterów

Kolibry mają za sobą ponad 42 miliony lat ewolucji, nic więc dziwnego, że w precyzyjnym lataniu są lepsze od mikrokopterów.

Wyniki badań opublikowanych w „Journal of the Royal Society Interface” wykazały jednak, że ptaki nie są wcale dużo lepsze od ich mechanicznych odpowiedników.

Badania prowadzili naukowcy z czterech uniwersytetów (Stanford, Eindhoven, Wageningen oraz British Columbia). Polegały one na wstawieniu skrzydeł 12 gatunków kolibra do aparatury przedstawionej poniżej. Działanie urządzenia polegało na obracaniu skrzydłami jak łopatami wirnika. Podczas badania mierzono opór i wytwarzaną siłę nośną.

setup-1407351083920

Wyniki są optymistyczne, okazało się, że najlepsze aktualnie dostępne łopaty dla mikrokopterów zachowują się podobnie jak testowane skrzydła kolibrów. Jedynie koliber żarogłowy posiada skrzydła o 30% lepsze od wspomnianych łopat.

Krztałty zbadanych skrzydeł

Kształty zbadanych skrzydeł

Trzeba jednak pamiętać, że ptaki te używają swoich skrzydeł nie tylko do utrzymywania wysokości, ale także do manewrowania. Sztuka ta na razie twórcom microdronów jeszcze się nie udała - może z wyjątkiem NanoHummingbird, którego widać poniżej:

Źródło: http://spectrum.ieee.org/

koliber, microcopter, ptak, quadrocopter

Trwa ładowanie komentarzy...