KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: Raspberry Pi DVB TV uHAT – serwer TV na malince?

Premiera: Raspberry Pi DVB TV uHAT – serwer TV na malince?

Dobra wiadomość dla fanów malinki - premiera nowego, oficjalnego modułu od Raspberry Pi Foundation. Od teraz możliwości miniaturowego komputera będą jeszcze większe.

Nowa płytka przyda się wszystkim tym, którzy chcieliby np. wykorzystać RPi do oglądania lub transmitowania TV naziemnej!

Czym jest Raspberry Pi DVB TV µHAT?

Najnowszy, oficjalny HAT do malinki jest miniaturowym tunerem DVB, czyli telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie. Za pomocą Raspberry Pi DVB TV µHAT można odbierać sygnały w dwóch standardach.

Moduł można wykorzystywać głównie na dwa sposoby. Po pierwsze, możliwe jest oglądanie telewizji bezpośrednio na Raspberry Pi. Po drugie, za pomocą DVB TV µHAT można stworzyć serwer TV, który będzie odbierał sygnał telewizyjny i retransmitował go przez sieć do innych urządzeń.

Raspberry Pi DVB TV µHAT - kompatybilność

Odbieranie telewizji wydaje się skomplikowanym zadaniem, które wymaga sporej mocy obliczeniowej. W trybie serwera TV moduł ma jednak działać poprawnie ze wszystkimi modelami malinki.

Jednak w przypadku odbierania sygnału i oglądania telewizji bezpośrednio na malince potrzebna będzie większa moc obliczeniowa. Producent zaleca stosowanie minimum Raspberry Pi w wersji 2. Oczywiście najlepiej poradzi sobie wersja RPi 3B+, którą używamy w naszym kursie Raspberry Pi 3B+.

Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) - wstęp
Kurs Raspberry Pi, poziom II (projekty) - wstęp

Za nami kurs zupełnych podstaw Raspberry Pi. Czas wykorzystać zdobytą wiedzę i przejść do ciekawych oraz użytecznych projektów. Podczas... Czytaj dalej »

Raspberry Pi DVB TV µHAT - zawartość zestawu

Decydując się na zakup nowego modułu otrzymamy płytkę w standardzie µHAT (micro HAT), czyli taką, która jest zgodna rozmiarami również z Raspberry Pi Zero. Płytkę wyposażono w specjalne złącze SMD, które pozwala na zachowanie stosunkowo małych wymiarów urządzenia.

Oprócz modułu, w zestawie znajdują się jeszcze plastikowe tulejki i śrubki pozwalające przykręcić HAT do malinki. Płytka wyposażona jest w małe złącze antenowe, na szczęście do kompletu dodawany jest adapter pozwalający na podłączenie standardowej anteny.

W zestawie znajduje się również 40-pinowe złącze-adapter, które jest konieczne do zamontowania płytki na Raspberry Pi model 3B+. Brak tego adaptera uniemożliwia założenie uHATA, który haczy wtedy o 4 dodatkowe piny wykorzystywane do podłączenia HATa PoE.

Raspberry Pi DVB TV µHAT - specyfikacja

Nowa nakłada charakteryzuje się następującymi parametrami:

  • Układ tunera TV: Sony CXD2880.
  • Wspierane standardy: DVB-T, DVB-T2.
  • Współpracujące częstotliwości dla DVB-T: 5MHz, 6MHz, 7MHz, 8MHz.
  • Współpracujące częstotliwości dla DVB-T2: 1.7MHz, 5MHz, 6MHz, 7MHz, 8MHz.
  • Połączenie z RPi: standardowe, 40-pinowe złącze.

Jak widać HAT obsługuje dwa standardy. DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) to standard TV cyfrowej, nadawanej naziemnie, który debiutował w 1997 roku. Do transmisji danych wykorzystuje się strumień MPEG (z modulacją COFDM). Kompresja przesyłanego obrazu odbywa się za pomocą MPEG-2 lub MPEG-4 (H.264). Standard ten jest obecnie wykorzystywany w Polsce, a więcej na jego temat znaleźć można na Wikipedii.

Z kolei DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) to nowsza wersja standardu, która pozwala znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na pasmo radiowe (nawet o 50%). Do kompresji wykorzystywane jest MPEG-2 i MPEG-4 (H.264/AVC). Standard ten zadebiutował w 2008 roku, a do Polski ma trafić szerzej w 2022 roku (aktualnie trwają testy). Docelowo standard ten będzie używany do transmisji w UHDTV (ang. Ultra High Definition Video).

Dostępność DVB

Standard DVB jest bardzo popularny i został już wprowadzony w wielu krajach (również w Polsce) na poniższej mapie kolorem niebieskim zaznaczono państwa, w których wprowadzono lub testuje się technologię w standardach DVB-T oraz DVB-T2.

Dostępność telewizji DVB. Źródło: https://www.dvb.org

Dostępność telewizji DVB. Źródło: https://www.dvb.org

Cena, dostępność i pierwsze testy

Moduł Raspberry Pi DVB TV µHAT jest już dostępny w sprzedaży. Płytki czekają na zainteresowanych w magazynach oficjalnych dystrybutorów, czyli m.in. w Botland.com.pl za 99,99zł. W przypadku tego sklepu zamówienia złożone i opłacone do 13:00 będą wysłane jeszcze dziś.

Dzięki uprzejmości Botlandu jeden HAT mam już w swoich rękach i właśnie zabieram się za jego testy. Dajcie znać w komentarzach, jeśli chcecie, abym przetestował coś konkretnego. Na razie zapowiada się, że Raspberry Pi sprawdzi się w roli TV tak samo dobrze, jak radzi sobie w roli nadajnika FM.

Lista znalezionych kanałów i przykładowy podgląd wybranego programu:

Pozostaje mieć nadzieję, że ten HAT nie podzieli losu oficjalnego zasilacza PoE, w którym niedawno zidentyfikowano błąd uniemożliwiający jego pełne wykorzystanie. Jak podoba Wam się najnowszy, oficjalny moduł do malinki? Jeśli zainteresował Was ten temat, a nie znacie jeszcze RPi to koniecznie sprawdźcie nasz darmowy kurs podstaw Raspberry Pi w praktyce.

Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – spis treści
Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – spis treści

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

DVB, HAT, raspberrypi, TV

Trwa ładowanie komentarzy...