KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Moduły RISC-V z akceleratorem sieci neuronowych za 20 zł

Moduły RISC-V z akceleratorem sieci neuronowych za 20 zł

Procesory z architekturą RISC-V stają się coraz popularniejsze i coraz tańsze. Otwarta licencja sprzyja eksperymentom i umożliwia stosunkowo łatwą integrację z najnowszymi rozwiązaniami.

Firma Sipeed wypuszcza na rynek kolejny moduł z rozwiązaniem konkurencyjnym dla popularnych rdzeni stworzonych w architekturze ARM.

Nowy moduł Sipeed M1 (aka MAIX-I) jest kompaktowym modułem bazującym na Kendryte K210, czyli dwurdzeniowym procesorze RISC-V, o którym pisaliśmy przy okazji omawiania taniego modułu do analizy obrazu. Opisywany tu MAIX najlepiej współpracuje z dedykowaną płytką "Dan Dock", która ułatwia sprawdzenie możliwości tego układu.

Rozbudowana płytka rozwojowa MAIX GO

Rozbudowana płytka rozwojowa MAIX GO

Moduł mierzy zaledwie 5x2,5 mm, więc płytka rozwojowa może się okazać niezbędna przy pierwszym uruchomieniu. Producent przygotował także rozszerzoną wersję "Dan Dock", o nazwie "MAIX GO", którą wyposażono m.in. w wyświetlacz LCD i kamerę.

Podstawowe peryferia modułu to przede wszystkim:

  • dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor K210 RISC-V@400 MHz z opcją przetaktowania do 800 MHz,
  • wbudowany akcelerator sieci neuronowych,
  • sprzętowy koder/dekoder audio wspierający do 8 mikrofonów i próbkowanie do 192 kHz,
  • FPIOA (ang. Field Programmable IO Array), umożliwiający mapowanie 255 funkcji do 48 GPIO,
  • 8 MB pamięci SRAM, z czego 5,9 MB wykorzystano jako pamięć dla SI,
  • złącze na kartę microSD,
  • 8 MB pamięci SPI Flash,
  • złącze wyświetlacza i kamery,
  • złącze USB typu C do ładowania i programowania modułu,
  • złącza GPIO z wyprowadzonymi interfejsami UART, I2C, SPI itp.

Płytka generuje do 0,25 TOPS  (ang. Trillion Operations Per Second) na każde 0,3 W przy 400 MHz oraz 0,5 TOPS przy 800 MHz. Wbudowany akcelerator sieci neuronowych czyni z niej doskonałą platformę do budowy energooszczędnych systemów wizji komputerowej i przetwarzania audio.

Najtańsze moduły kosztują niecałe 20 zł ($5). Do modułów można dokupić wspomniane wcześniej płytki rozwojowe - MAIX GO za 85 zł ($22) oraz Dan Dock za 60 zł ($16) - a także moduły wyświetlaczy QVGA i kamer OV2640. Początek dostaw planowany jest na przełom listopada i grudnia 2018 roku. Projekt można wesprzeć m.in. przez kampanię trwającą na Indiegogo.

ARM i RISC-V w jednym układzie? Połączenie idealne do SI
ARM i RISC-V w jednym układzie? Połączenie idealne do SI

Firma Bitmain wypuszcza na rynek swój własny komputer SBC, który może zainteresować osoby zajmujące się sztuczną inteligencją, sieciami... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

ai, indiegogo, obraz, RISC, RISC-V, SI, sipeed

Trwa ładowanie komentarzy...