KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

ChainFORM, czyli robotyczny łańcuch modularny

ChainFORM, czyli robotyczny łańcuch modularny

Miniaturyzacja robotów generuje również nowe problemy. W przypadku zbyt małych urządzeń interakcja z ludźmi i otoczeniem jest utrudniona.

Problem mogą rozwiązać konstrukcje modularne, zbudowane z wielu małych robotów. Należy do nich ChainFORM, dzieło wynalazców z MIT.

Koordynacja modułów i komunikacja pomiędzy nimi w tego typu urządzeniach stanowią jeszcze trudniejsze wyzwanie niż stworzenie pojedynczego robota. Korzyści są jednak ogromne. Wielkość i kształt maszyny nie mają ograniczeń, a jej naprawa i rekonfiguracja są niezwykle proste.

ChainFORM pozwala na pracę z robotycznym łańcuchem dowolnej długości. Wystarczy go odczepić od całości i odpowiednio skonfigurować. Każdy moduł posiada czujniki dotyku i położenia kątowego, napęd oraz diody RGB.

Względne położenie i orientacja wszystkich modułów są znane przez cały czas. Dzięki temu proces rekonfiguracji jest dynamiczny, a urządzenie nadal działa (lub zmienia swoją funkcję) nawet wtedy, gdy jego kształt ulega zmianie.


ChainFORM nie jest całkowicie modularny, ponieważ moduły nie stanowią odrębnie funkcjonującej całości. Robot jest zasilany z zewnątrz, co sprawia, że liczba modułów podłączonych na raz jest ograniczona. Zewnętrzne jest także sterowanie.

chainform-2

Zastosowania ChainFORM są niezliczone – od zbudowania działającego kompasu lub zegara, przez animację, aż do stworzenia robotycznego egzoszkieletu. W dalszej kolejności konstruktorzy będą pracować m.in. nad różnymi rodzajami modułów i połączeń między nimi oraz nad tym, by łańcuchy formowały się samodzielnie.

Źródło: [1]

MIT, moduły, robot

Trwa ładowanie komentarzy...