KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miękki robot, który rośnie jak pnącze

Miękki robot, który rośnie jak pnącze

Wynalazcy często czerpią inspirację z natury. Po naśladowaniu sposobów poruszania się wielu różnych zwierząt przyszła kolej na pnącza.

Na Uniwersytecie Stanforda powstał miękki, podłużny robot, który rośnie. Wydłużając się, może pokonywać duże odległości!

Prosta konstrukcja przypomina wywiniętą na lewą stronę skarpetkę. Schowana wewnątrz część stopniowo wynicowuje się, czyli wywraca na właściwą stronę, gdy do środka pompowane jest powietrze. W tym samym celu można wykorzystać również płyn, np. wodę.

Urządzenie potrafi skręcać, a informacje potrzebne do sterowania pomiędzy nieznanymi wcześniej przeszkodami pochodzą z kamery umieszczonej na przodzie.

Najważniejszą cechą tego robota jest to, że w ruchu jest tylko jego przednia część, podczas gdy cała reszta pozostaje w miejscu. W ten sposób jest ono mniej narażone na uszkodzenia. Utknięcie oraz większość zniszczeń powstałych w nieruchomej części nie mają bowiem wpływu na jego działanie.

Urządzenie przeszło wiele trudnych testów, które zakończyły się sukcesem. Pokonało m.in. tor przeszkód, w którego skład wchodziły gwoździe i klej, utrzymało na sobie skrzynię ważącą 100 kg oraz stworzyło wolno stojącą, spiralną strukturę.

Praca nad prototypem.

Praca nad prototypem.

Prototypy zostały zbudowane ręcznie z taniego plastiku. Twórcy myślą już o zautomatyzowanej produkcji i o trwalszych materiałach, takich jak nylon rip-stop i kevlar.

Większe wersje mają w przyszłości pomóc w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych, podczas gdy te najmniejsze przydadzą się w medycynie. Miękkość, lekkość i elastyczność robotów zapewnią bezpieczeństwo w bezpośrednim kontakcie z ludźmi.

Źródło: [1]

natura, robot, Stanford

Trwa ładowanie komentarzy...