Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Miękki robot, który rośnie jak pnącze

Wiadomości 05.08.2017 Monika Mordzińska

Wynalazcy często czerpią inspirację z natury. Po naśladowaniu sposobów poruszania się wielu różnych zwierząt przyszła kolej na pnącza.

Na Uniwersytecie Stanforda powstał miękki, podłużny robot, który rośnie. Wydłużając się, może pokonywać duże odległości!

Prosta konstrukcja przypomina wywiniętą na lewą stronę skarpetkę. Schowana wewnątrz część stopniowo wynicowuje się, czyli wywraca na właściwą stronę, gdy do środka pompowane jest powietrze. W tym samym celu można wykorzystać również płyn, np. wodę.

Urządzenie potrafi skręcać, a informacje potrzebne do sterowania pomiędzy nieznanymi wcześniej przeszkodami pochodzą z kamery umieszczonej na przodzie.

Najważniejszą cechą tego robota jest to, że w ruchu jest tylko jego przednia część, podczas gdy cała reszta pozostaje w miejscu. W ten sposób jest ono mniej narażone na uszkodzenia. Utknięcie oraz większość zniszczeń powstałych w nieruchomej części nie mają bowiem wpływu na jego działanie.

Wewnątrz robota można umieścić przedmiot,
np. przewód lub czujnik, aby dostarczyć go do celu.

Urządzenie przeszło wiele trudnych testów, które zakończyły się sukcesem. Pokonało m.in. tor przeszkód, w którego skład wchodziły gwoździe i klej, utrzymało na sobie skrzynię ważącą 100 kg oraz stworzyło wolno stojącą, spiralną strukturę.

Praca nad prototypem.

Prototypy zostały zbudowane ręcznie z taniego plastiku. Twórcy myślą już o zautomatyzowanej produkcji i o trwalszych materiałach, takich jak nylon rip-stop i kevlar.

Wynalazek można zmniejszać lub zwiększać w skali.
Obecnie jego najmniejszy model ma 1,8 mm.

Większe wersje mają w przyszłości pomóc w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych, podczas gdy te najmniejsze przydadzą się w medycynie. Miękkość, lekkość i elastyczność robotów zapewnią bezpieczeństwo w bezpośrednim kontakcie z ludźmi.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.