KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zegar z cekinowym wyświetlaczem DIY

Zegar z cekinowym wyświetlaczem DIY

Dzięki Arduino powstało już wiele oryginalnych zegarów, które swoją unikatowością zwracają na siebie uwagę, np. ze względu na nietypowy wygląd lub sposób działania.

Oto projekt, który prezentuje aktualną godzinę na materiale pokrytym dwukolorowymi cekinami!

Autor ukrywający się pod pseudonimem ekaggrat przedstawił swój pomysł na niekonwencjonalny zegar o nazwie Sequino. Zegar ten przedstawia aktualną godzinę poprzez obracanie dwukolorowych cekinów, którymi pokryto korpus urządzenia.

Do skonstruowania zegara autor użył m.in. Arduino Nano, czterech silników krokowych, shieldu CNC z trzema sterownikami A4982, dwóch czujników obiciowych oraz czujnika Halla. Cała konstrukcja została wydrukowana na drukarce 3D.

Każda oś (X i Y) została wyposażona w dwa silniki. X odpowiada za ruch karetki obracającej cekiny, a Y za obrót osi X. Do kalibracji położenia wskaźnika autor użył czujnika Halla, który został zamontowany na środku osi X, a do wskaźnika przymocował magnes. Czujniki odbiciowe sprawdzają na bieżąco, czy karetka ze wskaźnikiem nie przekroczyła skrajnego położenia na osi.

Położenie czujników odbiciowych i budowa wskaźnika

Położenie czujników odbiciowych i budowa wskaźnika

Warto wspomnieć o kontroli nacisku samego wskaźnika, który obraca cekinami. Nie bez powodu autor użył dwóch silników w osi X. Jeżeli oba silniki obracają się w tę samą stronę, to karetka przesuwa się w określoną stronę. Natomiast gdy silniki obracają się w stronę przeciwną, to naciągają pasek, co powoduje wychylenie się wskaźnika na odległość umożliwiającą kontakt z cekinami.

Poniższy film przygotowany przez autora bardzo dobrze to obrazuje:

Trzeba przyznać, że Sequino to bardzo ciekawy projekt i z pewnością przykuje uwagę niejednej osoby. Zainteresowani projektem mogą dowiedzieć się o nim więcej na stronie Arduino Project Hub. Niestety, autor nie udostępnił jeszcze modeli 3D ani programu dla Arduino. Warto jednak dodać, że autor wciąż pracuje nad tym projektem, więc niewykluczone, że takie materiały pojawią się w przyszłości. Macie pomysł na inne wykorzystanie tego typu cekinów w konstrukcjach elektronicznych?

Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych
Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych

Opisywany zegar cyfrowy zbudowany z zegarów analogowych to bardzo ciekawa koncepcja. Choć efekt wygląda imponująco, to złożoność tego typu... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, projekt, silniki, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...