KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Quadrocopter, który sprawnie unika ciosów szermierza

Quadrocopter, który sprawnie unika ciosów szermierza

Szermierz atakuje latającego drona, a ten robi skuteczne uniki, dzięki którym broń nie może go dosięgnąć.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda pierwszy raz zademonstrowali planowanie kinodynamiczne w wykonaniu quadrocoptera.

Proste przykłady planowania trasy biegnącej od punktu startowego do celu, omijając przy tym przeszkody, to np. rozwiązywanie labiryntu długopisem na papierze lub wnoszenie pianina do mieszkania pełnego mebli.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana np. w przypadku prowadzenia samochodu. Oprócz przeszkód trzeba brać pod uwagę m.in. czas hamowania oraz fakt, że pojazdu nie można obrócić pod każdym kątem. To właśnie przykład planowania kinodynamicznego, ponieważ ograniczenia są zarówno natury kinematycznej, jak i dynamicznej.

Czas spędzony na obliczeniach jest wystarczająco krótki, aby quadrocopter mógł w czasie rzeczywistym omijać ruchome, antagonistyczne przeszkody. Uniki to nie wszystko. Po napotkaniu na swojej drodze zbyt wielu trudności, robot rezygnuje z uprzednio obranej trasy i samodzielnie znajduje nową.

Oczywiście tego typu system znajdzie zastosowanie nie tylko w quadrocopterach. Autonomiczny transport towarów, pojazdy bezzałogowe, czy też dostarczanie przesyłek to tylko niektóre z dziedzin, które mogą być zrewolucjonizowane. Autonomiczna współpraca między kilkoma dronami to również potencjalne pole do dalszych prac.

Źródło: [1]

autonomia, drony, quadrocoptery

Trwa ładowanie komentarzy...