KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

RoACH z Berkeley dostaje pancerzyk

RoACH z Berkeley dostaje pancerzyk

Roboty z rodziny RoACH z UC Berkeley w swej pierwotnej formie pojawiły się już w roku 2008. Od tamtego czasu ewoluowały w znacznym stopniu.

Zyskując ulepszenia takie, jak ogony, skrzydła itp. Teraz otrzymały część najbardziej widoczną na owadzim pierwowzorze - pancerzyk.

Proces tworzenia samej "zbroi" robota przedstawiono na poniższym filmie. Pełną ochronę RoACHa stanowi wspomniany pancerzyk oraz worek foliowy, nakładany na podstawową konstrukcję.

Jak skuteczna jest ta ochrona? Pod względem osłony przeciw kurzem, piaskiem i innymi drobinkami - niemal idealna. Po 5 minutach spędzonych przez robota w naczyniu z ziarenkami maku, żadne nie dostało się do jego wnętrza.

Nieco gorzej z płynami - 3 minuty ruchu po kałużach pokazały, że niektóre, mniejsze kropelki są w stanie przedostać się do wnętrza konstrukcji. Twórcy sugerują jednak że po poddaniu pancerza obróbce termicznej szczeliny powinny zniknąć. Pancerz wytrzymuje upadki nawet z wysokości trzeciego piętra, choć w takim wypadku problemem jest wypadająca bateria.

Co jednak w tym pancerzu najciekawsze, to fakt, że ułatwia on przemieszczanie się robotowi w terenie, normalnie dla niego niemożliwym do przebycia. Jak to dokładnie wygląda?

Jedyna zmiana w budowie robota na filmiku powyżej to dodanie pancerzyka. Co ważne, jak pokazują powyższe badania - czasami lepiej stworzyć konstrukcję, która "przebija" się przez przeszkody, zamiast je omijać, bo może się to okazać o wiele prostszym (i tańszym) rozwiązaniem.

Źródło: [1]

berkeley, pancerz, pancerzyk, roach, robot, uc berkeley

Trwa ładowanie komentarzy...