KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowa wersja robota Salto skacze jeszcze wyżej i szybciej

Nowa wersja robota Salto skacze jeszcze wyżej i szybciej

Pamiętacie skaczącego robota Salto-1P, o którym pisaliśmy 2 lata temu? Oto ulepszona wersja tego najzwinniejszego robota na świecie!

Najnowszy Salto potrafi skakać na zewnątrz, a do tego jest znacznie sprytniejszy. Robot porusza się teraz z prędkością dochodzącą do 4,5 m/s!

Konstruktorzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley zaprezentowali niedawno najnowszą wersję swojego sławnego, mechanicznego skoczka. Naukowcy skupili się na udoskonaleniu systemu zdalnego sterowania i nawigacji - dzięki temu Salto mógł w końcu wyskoczyć poza laboratorium.

Robot Salto rusza poza laboratorium

Robot Salto rusza poza laboratorium

Do tej pory robot mógł działać tylko w laboratorium wykorzystując dane z systemu przechwytywania ruchu motion capture. Technologia ta jest wykorzystywana między innymi podczas tworzenia naturalnie wyglądających animacji na potrzeby gier komputerowych. Niestety metoda ta wymaga zbyt dużej liczby kamer śledzących obiekt, aby możliwe było wykorzystanie jej w środowisku naturalnym.

Dlatego nowa wersja robota Salto wykorzystuje nawigację zliczeniową (dead reckoning). Oznacza to, że robot ocenia jak zmieniła się jego pozycja po każdym wykonanym skoku. Jak podają konstruktorzy, nawet po 300 skokach wykonanych w ciągu kilku minut, robot nie myli się o więcej niż 2 metry. Jest to równoznaczne z dokładnością na poziomie poniżej 1 cm na każdy skok.

Salto nie jest jeszcze konstrukcją autonomiczną. Robot nie posiada żadnych czujników zapewniających sprzężenie zwrotne na temat przeszkód, które pojawiają się na jego drodze. Konstrukcją na razie steruje człowiek, który ma do dyspozycji odpowiednią aparaturę.

W odświeżonej wersji robota zaimplementowane zostały nowe algorytmy przetwarzania danych. Dzięki nim urządzenie może skakać po wielu typach powierzchni - nawet takich, które przypominają piankę. Zwiększyły się także osiągi robota. Salto może teraz poruszać się z maksymalną prędkością dochodzącą do 4,5 m/s i skakać na wysokość 1,2 metra.

Działanie najnowsze wersji robota można podziwiać na poniższym filmie:

Osoby odpowiedzialne za projekt zapowiadają, że to nie koniec. W planach jest dostosowanie robota do tego, aby potrafił np. skakać po gałęziach drzew. Umiejętności reprezentowane przez kolejne wersje tej konstrukcji mogą więc być zaskakujące, warto więc czekać na następne aktualizacje!

Stuntronics: niesamowity robot kaskader i akrobata
Stuntronics: niesamowity robot kaskader i akrobata

Disney znany jest z niesamowitych technologii, które powstają w jego laboratoriach. Całkiem niedawno pisaliśmy o robocie akrobacie, który... Czytaj dalej »

Źródło: [1]. Autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański

nauka, robotyka, salto

Trwa ładowanie komentarzy...