KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboctopus coraz bardziej przypomina ośmiornicę

Roboctopus coraz bardziej przypomina ośmiornicę

Widzieliście kiedyś ośmiornicę spacerującą po dnie morza? Zapewne nie, bo takie przechadzki są dla nich dość rzadkie.

Na szczęście dzięki umiejętnościom greckich uczonych, możemy oglądać mechaniczną ośmiornicę, robiącą tego typu sztuczki.

Może pamiętacie, że o mechanicznej ośmiornicy była już mowa. Wówczas jednak ruchy robota nie były płynne i tak naprawdę miały niewiele wspólnego z naturalnym modelem. Na szczęście Grecy nie ustali w swoich staraniach i udoskonalili swój model.

Obecnie roboctopus potrafi nie tylko pływać w basenie, ale także czołgać się i przenosić małe obiekty. Przetestowano go nawet w prawdziwym świecie – Morzu Egejskim. Zwiększyła się również prędkość, z jaką się przemieszcza. A to wszystko dzięki dodaniu błony pomiędzy mackami.

Na początku ośmiornica poruszała się z prędkością około 100 mm/s, po modyfikacji – osiąga prędkość 180 mm/s, czyli pół długości ciała na sekundę. Całkiem nieźle, zwłaszcza biorąc pod uwagę testy w morzu.

Na jednym filmiku zobaczycie wszystkie możliwości robota

Zwiększyła się nie tylko prędkość, ale również wydajność. Jeśli porównamy współczynnik CoT (cost of transport) czyli stosunek energii dostarczonej do robota do uzyskanej prędkości, zauważymy znaczący spadek. Kiedy mieliśmy do czynienia tylko z ramionami, współczynnik wynosił 0,85, natomiast po dodaniu błony otrzymujemy 0,62.

Na początku robot prawie nie przypominał żywej ośmiornicy i nie poruszał się w podobny sposób. Po raz kolejny okazało się, że warto brać przykład z natury. Czy Waszym zdaniem prace nad tym robotem są skończone? A może coś jeszcze byście mu dodali – np. laserowe macki? ;)

Źródła: IEEE, Discovery news

meduza, morze, ocean, ośmiornica, robot, zwięrzęta

Trwa ładowanie komentarzy...