Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Wykrywanie kamieni, symulacja fizyczna oraz chwytanie ich i układanie w odpowiednim miejscu odbywają się w sposób autonomiczny.
Na razie robot nie poradziłby sobie jednak bez dodatkowej pomocy. Wapienne kamienie zostały uprzednio zeskanowane w 3D, więc urządzenie ma do dyspozycji wszystkie informacje potrzebne do stworzenia ich modelu fizycznego do symulacji. Dodatkowo są one jednolite, więc łatwo wyliczyć ich środek ciężkości.
Na wideo udało się umieścić 4 kamienie jeden na drugim, a w innych eksperymentach było ich aż 6. Taka liczba okazała się wyzwaniem nawet dla ludzi.
Twórcy robota twierdzą, że wieże ze znacznie większej liczby kamieni mogłyby powstać przy użyciu dwóch ramion, zwłaszcza, gdy potrafiłyby one rozpoznawać i korygować niestabilności.
Zaproponowali również rozwiązanie przydatne w przypadku niejednolitych skał – maszyna miałaby wtedy podrzucić kamień w górę i poznać środek ciężkości na podstawie jego zachowania w powietrzu.
W planach jest wznoszenie łuków i ścian, a także znaczne zwiększenie skali i budowanie z głazów. Ostatecznym celem wynalazku ma być tworzenie przyjaznych środowisku struktur z lokalnie dostępnych materiałów, bez potrzeby użycia spoiwa.
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...