KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot, który potrafi budować stabilne wieże z kamieni!

Robot, który potrafi budować stabilne wieże z kamieni!

Roboty, w przeciwieństwie do ludzi, mają trudności z wykonywaniem zadań, które nie są powtarzalne i przewidywalne.

Naukowcy z ETH w Zurychu zaprezentowali maszynę, która całkiem dobrze radzi sobie z tym problemem. Zadaniem robota jest zbudowanie wieży z kamieni o nieregularnych kształtach.

Wykrywanie kamieni, symulacja fizyczna oraz chwytanie ich i układanie w odpowiednim miejscu odbywają się w sposób autonomiczny.

Na razie robot nie poradziłby sobie jednak bez dodatkowej pomocy. Wapienne kamienie zostały uprzednio zeskanowane w 3D, więc urządzenie ma do dyspozycji wszystkie informacje potrzebne do stworzenia ich modelu fizycznego do symulacji. Dodatkowo są one jednolite, więc łatwo wyliczyć ich środek ciężkości.

Na wideo udało się umieścić 4 kamienie jeden na drugim, a w innych eksperymentach było ich aż 6. Taka liczba okazała się wyzwaniem nawet dla ludzi.

Części urządzenia: ramię UR10, chwytak Robotiqo 3 palcach, czujnik siły i momentu oraz kamera.

Części urządzenia: ramię UR10, chwytak Robotiq
o 3 palcach, czujnik siły i momentu oraz kamera.

Twórcy robota twierdzą, że wieże ze znacznie większej liczby kamieni mogłyby powstać przy użyciu dwóch ramion, zwłaszcza, gdy potrafiłyby one rozpoznawać i korygować niestabilności.

Zaproponowali również rozwiązanie przydatne w przypadku niejednolitych skał – maszyna miałaby wtedy podrzucić kamień w górę i poznać środek ciężkości na podstawie jego zachowania w powietrzu.

Etapy pracy naukowców (skanowanie kamieni w 3D) i robota (wykrycie obiektu, znalezienie odpowiedniej pozycji, planowanie trasy, wykonanie ruchu).

Etapy pracy naukowców (skanowanie kamieni w 3D) i robota (wykrycie obiektu, znalezienie odpowiedniej pozycji, planowanie trasy, wykonanie ruchu).

W planach jest wznoszenie łuków i ścian, a także znaczne zwiększenie skali i budowanie z głazów. Ostatecznym celem wynalazku ma być tworzenie przyjaznych środowisku struktur z lokalnie dostępnych materiałów, bez potrzeby użycia spoiwa.

Źródło: [1]

budownictwo, ETH, robot

Trwa ładowanie komentarzy...