KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bill Gates popiera opodatkowanie pracy robotów

Bill Gates popiera opodatkowanie pracy robotów

Postępująca automatyzacja oznacza, że już w ciągu najbliższych 20 lat wiele zawodów może praktycznie zniknąć z rynku pracy. Magazynier i kierowca to tylko niektóre z nich.

Taka sytuacja spowoduje wzrost bezrobocia. Bill Gates proponuje opodatkowanie robotów, które zajmą miejsce ludzi.

W tej chwili zatrudnienie pracownika jest objęte m.in. podatkiem dochodowym i ubezpieczeniem społecznym. Założyciel Microsoft uważa, że firmy powinny ponosić podobne koszty także wtedy, gdy siła robocza będzie składać się wyłącznie z maszyn.

Pieniądze z podatków byłyby przeznaczona przez rządy m.in. na szkolenia przekwalifikowujące. Na wielu stanowiskach ludzie jeszcze długo będą niezastąpieni. Należą do nich przede wszystkim te, które wymagają bezpośredniego kontaktu interpersonalnego.

Wprowadzenie podatków może skutkować spowolnieniem tempa automatyzacji z powodu zbyt wysokich kosztów. Gates zdaje sobie z tego sprawę. Uważa jednak, że przyda się czas na przygotowania, bo gwałtowne zmiany dotkną bardzo wielu branż jednocześnie.

Pomysł miliardera raczej nie przyjmie się w Europie. Parlament Europejski niedawno odrzucił podobną propozycję, skupiając się zamiast tego na kwestiach etycznych związanych z robotami, w tym na odpowiedzialności w przypadku błędów czy wypadków.

Źródła: [1][2]

automatyzacja, podatek, przemysł, robot

Trwa ładowanie komentarzy...