KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot, który przeczyta instrukcję i obsłuży ekspres do kawy

Robot, który przeczyta instrukcję i obsłuży ekspres do kawy

Współczesne ekspresy do kawy są na tyle zaawansowane, że każdy może bez większych problemów przyrządzić sobie np. latte.

Jeżeli jednak chcemy wypić naprawdę dobrą kawę, zrobienie jej lepiej będzie zostawić bariście lub - już całkiem niedługo - robotowi.

Mowa to PR2 firmy Cornell. Sam fakt, że PR2 jest w stanie zrobić kawę nie jest najciekawszy. Ważniejsze jest to, że robot ten potrafi całkiem szybko nauczyć się wykorzystywać przedmioty, których wcześniej nie używał. Wystarczy pokazać mu ekspres oraz papierową instrukcję.

espresso-transfer-1429625124679

Robot ogląda dany sprzęt (np. ekspres), sprawdzając czy znajdują się na nim części, których obsługa jest podobna do obsługi innych, zapisanych w jego pamięci. Na przykład dysza do wrzątku na ekspresie do kawy przypomina PR2 pod względem obsługi... spłuczkę. Jak to wygląda w praktyce przedstawiono na filmiku:

Baza danych, z której korzysta robot jest współtworzona przez naukowców z Cornell oraz grupy ok. 70 ludzi. Dołączyć może do nich praktycznie każdy. Ostatecznie badania prowadzone przez wspomnianą grupę będą włączone do projektu Robo Brain. Dzięki temu w przyszłości PR2 powinien być w stanie zrobić kawę nawet bez wręczania mu instrukcji.

Czy Waszym zdaniem projekt taki jak ten zbliża nas do inteligentnych robotów?

barista, kawa, nauka, robot, uczenie

Trwa ładowanie komentarzy...