Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Robot origami w skali mikro

Wiadomości 29.05.2015 Michał Lasota

mit-rus-origami-robot-1-1432840227571Zastosowanie nanobotów w medycynie jest popularnym tematem badań. Naukowcy z MIT zaprezentowali ostatnio koncept takich robotów.

Konstrukcja ta jest ciekawa nie tylko ze względu na to, jak działa, ale także ze względu na to, jak wygląda. Nie często spotykamy roboty z origami.

Projekt na chwilę obecną jest gotowy w skali mikro (docelowo w nano). Rozłożony robot to kwadrat o boku długości 17 mm i wadze 0.31 g skonstruowanego z PVC zawartego między dwoma warstwami polistyrenu (lub papieru), zawierającego magnes stały.

robot_origami_1

PVC kurczy się pod wpływem temperatury, tworząc zagięcia w miejscach ponacinanych laserem. Po upływie minuty robot przyjmuje swoją funkcjonalną formę, będącą w stanie „chodzić” z prędkością 4 cm/s oraz pływać.

Gdy mikrobot przestaje być potrzebny, można go rozpuścić – niemalże w całości (z wyjątkiem magnesu) – w acetonie. Całą tą funkcjonalność można zaobserwować na poniższym filmiku:

Oczywiście, na robocie nie znajdziemy żadnego silnika. Poruszanie się umożliwia specjalnie przygotowana powierzchnia. Umieszczono pod nią cztery cewki o nachyleniu 45 stopni. Oczywiście ogranicza to zasięg działania i użyteczność całego projektu, ale jest to oczywiście tylko jedna z pierwszych, prototypowych wersji robota.

Czy tak właśnie będą wyglądały w przyszłości nanoboty?

Źródło : [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

antwito

23:08, 30.05.2015

#1

Roboty, które ciężko będzie odróżnić od owadów są już w drodze ;) Masakra jakie malutkie rzeczy jesteśmy w stanie zrobić.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.