KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Niezwykle oryginalny robot kroczący z turbinami w stopach!

Niezwykle oryginalny robot kroczący z turbinami w stopach!

Jednym z dylematów, które pojawiają się podczas budowy dwunożnych robotów kroczących jest konstrukcja stóp. Większa ich powierzchnia pomaga utrzymać stabilność, ale niestety pogarsza dynamikę ruchu robota.

Autor tego rozwiązania sięgnął po coś nowego i zamontował w stopach robota turbiny!

Jak można zauważyć zdecydowana większość robotów humanoidalnych narażona jest na upadek. Wynika to z prób uzyskania chodu dynamicznie stabilnego, w którym środek ciężkości robota znajduje się poza wielokątem podparcia. Jedną z metod zapobiegania upadkom jest zwiększenie rozmiaru stóp robota. Niestety zwykle prowadzi to do budowy niezdarnego robota, który z każdym krokiem przesuwa się o pojedyncze centymetry.

Twórca opisywanego robota postanowił odejść od znanych metod i wykorzystał duży ciąg silników modelarskich, które pozwalają utrzymać robota w pozycji stojącej. Dzięki temu konstrukcja ta potrafi wykonywać wręcz gigantyczne kroki!

Dwunożny robot Jet-HR1 powstał na Uniwersytecie w chińskiej prowincji Guangdong i zdecydowanie wyróżniają go dwie turbiny umieszczone w stopach. Konstrukcja waży 6,5 kg zaś każda z dwóch turbin zapewnia ciąg utrzymujący aż 2 kg.

Budowa stopy robota.

Budowa stopy robota.

Takie rozwiązanie umożliwia coś, co jest niewykonalne w przypadku innych robotów – stawianie kroków dużo większych niż długość stóp robota i pokonywanie przeszkód w postaci szerokich "przepaści". Wyjątkowa cecha tego rozwiązania sprawia, że może ono znaleźć zastosowanie w robotach do inspekcji np. niebezpiecznych obiektów. Roboty wyposażone w taki napęd będą w stanie poradzić sobie z nierównym terenem i przeszkodami.

Sam pomysł jest wciąż rozwijany. Dodatkowe napędy mogą również ułatwić obracanie się robota oraz sprawić, że stawiane przez niego kroki będą bardzo precyzyjne.

Źródło: [1]

biped, humanoid, kroczący, turbina

Trwa ładowanie komentarzy...