KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Inteligentniejsze urządzenia dzięki sieci neuronowej na USB

Inteligentniejsze urządzenia dzięki sieci neuronowej na USB

Firma Movidius zaprezentowała Fathom Neural Compute Stick – niewielkie urządzenie USB oparte na procesorze Myriad 2.

Dzięki niemu komputer, kamera, Arduino czy też inne urządzenia z portem USB zyskują dostęp do sieci neuronowej. Mogą uczyć się i reagować w sposób inteligentny.

Podejmowanie decyzji opiera się na obrazie z kamery lub na danych pochodzących z innego źródła. Wszystko dzieje się lokalnie na Fathom Neural Compute Stick.

Każda sekunda ma znaczenie np. dla drona, który uczy się rozpoznawać płaskie powierzchnie zdatne do lądowania. Jeśli dostęp do sieci neuronowej wymaga połączenia z Internetem decyzja może być podjęta za późno. Fathom całkowicie rozwiązuje ten problem.

fathom-2

Dzięki systemowi oprogramowania Fathom Deep Learning Software Framework, algorytmy uczenia są zoptymalizowane i skompilowane, a praca procesora wymaga bardzo niewielkiej ilości energii. Jego wydajność to np. nawet 16 obrazów na sekundę przy zużyciu zaledwie 1 W.

fathom-3

Inteligentne miniaturowe urządzenia o niskim zapotrzebowaniu na energię mają przed sobą świetlaną przyszłość m.in. w pojazdach autonomicznych, lotnictwie, monitoringu, urządzeniach ubieralnych oraz rozpoznawaniu mowy. Mogą też przyczynić się do rozwoju rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości mieszanej.

Źródło: [1]

neurony, sieć, uczenie

Trwa ładowanie komentarzy...