KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty uczą się od ludzi w wirtualnej rzeczywistości

Roboty uczą się od ludzi w wirtualnej rzeczywistości

Roboty zazwyczaj chwytają sprawnie i dokładnie, pod warunkiem, że czynności są przewidywalne i powtarzalne, a kształty obiektów są identyczne.

Start-up Embodied Intelligence chce uczyć maszyny manipulować różnymi przedmiotami. Jest to możliwe dzięki naśladowaniu ludzi korzystających z wirtualnej rzeczywistości.

Embodied Intelligence to projekt wynalazców z UC Berkeley i OpenAI. Zamierzają oni "nauczyć istniejące roboty uczenia się". Pod względem postrzegania i działania mają one przypominać człowieka, co pozwoli im na pracę z obiektami o zmiennych lub nieregularnych kształtach.

Oprogramowanie powstaje raz, po czym może być zastosowane w dowolny sposób. Poszczególne czynności nie są uprzednio zaprogramowane. Jest ono oparte przede wszystkim na uczeniu głębokim przez wzmacnianie i przez naśladowanie.

Człowiek i maszyna jednocześnie wykonują te same działania. Wirtualna rzeczywistość ma za zadanie przedstawienie sytuacji tak, jak będzie ona naprawdę wyglądać i przebiegać.

Zespół Embodied Intelligence.

Zespół Embodied Intelligence.

Dzięki temu proces nabywania nowych umiejętności przebiega niezwykle szybko. Wystarczy mniej niż pół godziny, aby nawet 80-98% prób zakończyło się sukcesem. Robot nie zapamiętuje ruchów, tylko uczy się, jak wykonać daną czynność także w innych warunkach.

Urządzenia mają pracować w przemyśle i logistyce. Na razie są one wolniejsze od ludzi, a ich skuteczność jest zbyt niska. Embodied Intelligence chce udoskonalić manipulację przedmiotami, które sprawiają trudność, m.in. przewodami. Ilość i złożoność potencjalnych umiejętności jest nieograniczona, o ile możliwe jest zdalne sterowanie przez człowieka podczas nauki.

Źródło: [1]

manipulator, uczenie się, VR

Trwa ładowanie komentarzy...