KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Poznaj 6 najnowszych trendów w robotyce

Poznaj 6 najnowszych trendów w robotyce

Robotyka przechodzi znaczącą transformację. Wzrasta zainteresowanie mediów i dużych firm, zmniejszają się ograniczania, ewoluuje nawet definicja robota.

Stoimy u progu rewolucyjnych zmian, które w pozytywny sposób wpłyną na codzienne życie.

Poniżej omówione są główne trendy w robotyce, które wyznaczył Satyandra K. Gupta, który jest profesorem inżynierii mechanicznej w University of Maryland.

1. Inwestycje komercyjne

Google, Amazon i inne duże firmy wyrażają zainteresowanie robotyką, często nawet przejmując przedsiębiorstwa. Inwestorzy coraz chętniej finansują projekty dotyczące robotów. Znacząco przyspieszy to postęp technologiczny, a być może nawet rozpocznie “eksplozję rozwoju”.

2. Pojawienie się nowych graczy na rynku międzynarodowym

Dotychczas większość robotów pochodziła z Japonii, USA i Europy. Teraz do gry dołączyły Chiny i Korea Południowa, a także m.in. Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Globalizacja zwiększa konkurencję i stymuluje rozwój.

3. Obniżanie kosztów sprzętu

Ceny robotów przemysłowych i dronów stale spadają. Otwiera to drzwi dla nowych zastosowań, np. w rolnictwie, ponieważ sprzęt staje się ogólnodostępny.

4. Zwiększenie popularności dronów w sferze cywilnej

Wzrasta użycie dronów do celów cywilnych, ale niestety są one podatne na ataki hakerów prowadzące do przejęcia kontroli.

dron_dostawca_quadrocopter

Zwłaszcza w samochodach potrzeba nowych technologii bezpieczeństwa. Negatywna reakcja opinii publicznej w razie wypadków może jednak wstrzymać rozwój tej dziedziny.

5. Robotyka w chmurze

Technologia chmury niemal całkowicie usuwa ograniczenia szybkości przetwarzania danych nawet w małych urządzeniach. Ułatwia to pracę z dużą ilością sensorów.

6. Wykorzystywanie danych z mediów społecznościowych

Roboty mogą przeszukiwać zdjęcia, wideo czy mapy w mediach społecznościowych i, ucząc się z nich, budować sztuczną inteligencję.

Dokładny opis wszystkich sześciu trendów znaleźć można na stronie źródłowej.

amazon, chmura, google, robot, trendy

Trwa ładowanie komentarzy...