KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robotyka i archeologia łączą siły

Robotyka i archeologia łączą siły

Roboty zwykle wykonują zadania typu high-tech, lub przynajmniej typowo współczesne.

Dlatego ciekawa jest sytuacja, gdy urządzenia te mogą być wykorzystywane (z sukcesem) do badań archeologicznych.

Radu Iovita, archeolog z Monrepos Research Center w niemieckim Neuwied bada pod mikroskopem starożytne narzędzia z kamienia w celu ustalenia, jak dokładnie były one używane.

Dotychczasową metodą prowadzenia takich badań było stworzenie kopii narzędzia i wypróbowanie jej w oryginalny sposób. Następnie porównywano profil zużycia kopii z oryginałem. Jeżeli był podobny, to badanie można było uznać za sukces. Jezeli zużycie różniło się - należało wykonać nową kopię i spróbować jeszcze raz.

Metoda ta jest czasochłonna, dlatego też naukowiec chciał znaleźć sposób na jej udoskonalenie lub przyspieszenie całego procesu. W tym celu skontaktował się z profesorem Jonasem Buchli z ETH Zurich, który do pomocy wykorzystał robota Kuka.

Sama metoda nie uległa zbyt dużej zmianie - po każdych 50 przeciągnięciach po zwierzęcej skórze robot podstawia kamień pod mikroskop w celu sprawdzenia profilu zużycia.

Dzięki wykorzystaniu robota metoda zyskała na precyzji. Proces ten można obejrzeć na filmiku - niestety, tylko w języku niemieckim:

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki wykorzystaniu robotów uda im się stworzyć bazę danych zawierającą informacje o narzędziach wykorzystywanych od 50000 do 3 milionów lat temu - przeznaczenie, różne techniki i sposoby użycia, profile zużycia itp.

Czy myślicie, że taka baza danych jest przydatna? Czy można jeszcze bardziej usprawnić wspomniane metody badawcze przy użyciu robotów - niekoniecznie tego samego typu?

Źródło: [1]

archeolog, archeologia, ETH, kuka, narzędzia, robot, robotyka

Trwa ładowanie komentarzy...