W ostatni weekend odbyły się największe zawody robotów w Europie. W tym roku RobotChallenge przyciągnęło do Wiednia rekordową ilość, ponad 800, zawodników z całego Świata.
Robot zbudowany przez studenta z Politechniki Poznańskiej okazał się najszybszym na Świecie pokonując ponad 80 konstrukcji m.in. z całej Europy oraz Meksyku.
Podczas tegorocznej edycji RobotChallenge zmagano się w 14 kategoriach. Oprócz przedstawicieli z Europy (między innymi: Austrii, Niemiec, Turcji, Hiszpanii, Rosji, Litwy, Czech, Słowacji) pojawili się również przedstawiciele spoza naszego kontynentu m.in. Meksyku oraz Chin.
W jednej z najważniejszych kategorii, pokonując 80 przeciwników, zwyciężył Mariusz Pałubicki, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej.
Rozgrywki LineFollowerów, to wyścigi pojazdów autonomicznych, które poruszają się po specjalnie przygotowanych torach. Dzięki zamontowanym czujnikom małe roboty kontrolują swoje położenie na torze wyznaczonym przez czarną linię.
Flash, zwycięski robot Mariusza, to jego 5 konstrukcja. Dokładny opis jego poprzedniego robota, można znaleźć na Forbocie. Swoją przygodę z robotyką turniejową młody konstruktor rozpoczął dwa lata temu w KN MECHATRON, które założył jeden ze stałych czytelników Forbota - Patryk Antończyk (na forum pod nickiem: Hudyvolt).
Podczas finałów robot pokonał kręty tor w czasie krótszym od 5 sekund!
Wsparcia przy budowie zwycięskiego robota udzieliła również firma Transfer Multisort Elektronik, która jest jednym z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych w Europie.
Flash - zwycięski robot.
Drugie miejsce w kategorii LineFollowerów zajęli reprezentanci Meksyku, natomiast na trzecim miejscu znaleźli się konstruktorzy z Rumuni.
Dodatkowo Polacy, z robotem Szczudlak, zajęli jeszcze 2 miejsce w bliźniaczej konkurencji dedykowanej konstrukcjom wykonanym z klocków LEGO. Konstruktorami tego robota byli Natalia Biaduń oraz Bartosz Nowaczyński. Natomiast 3 miejsce w zawodach Freestyle zajął Michał Wójcik z III LO w Tarnowie, twórca robota Ziomuś.
Aktualizacja: kolejny sukces Polaków. Tym razem 1 i 2 miejsce w konkurencji Humanoid Sumo! Gratulacje dla konstruktorów robotów TUGAN oraz DUE. Tym samym Polska w ostatecznej klasyfikacji zajęła 3 miejsce!
Ostateczna klasyfikacja medalowa.
RobotChallenge, to zawody własnoręcznie zbudowanych, autonomicznych i mobilnych robotów, które odbywają się od 2004 roku w Wiedniu. Od tamtego czasu już ponad 2 tysiące robotów z 56 państw wzięło udział w mistrzostwach.
W zawodach mógł wziąć udział każdy zainteresowany, który posiadał autonomicznego robota zdolnego do wykonania zadań konkursowych. Wszystkie konstrukcje biorące udział w turnieju były od podstaw projektowane i wykonywane przez uczniów, studentów i pasjonatów robotyki.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...