Dostępny jest już najnowszy numer oficjalnego, darmowego magazynu o Raspberry Pi. Tematem przewodnim The MagPi jest lista inspirujących projektów na cały miesiąc.
Oprócz tego, jak zawsze, w obszernym wydaniu znaleźć można wiele ciekawych artykułów.
MagPi to oficjalny miesięcznik fundacji Raspberry Pi. W każdym numerze znaleźć można sporą dawkę poradników oraz inspirujących projektów bazujących na popularnej malince. Magazyn ten powinien być obowiązkową lekturą każdego fana RPi. Zajrzenie do tej gazety szczególnie polecamy wszystkim czytelnikom naszych kursów Raspberry Pi - znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów dodatkowych.
Miesięcznik The MagPi można kupić w wersji papierowej lub zupełnie legalnie (za darmo) pobrać go z oficjalnej strony wydawnictwa.
MagPi #79: Miesiąc tworzenia
Głównym tematem numeru jest zbiór ciekawych i inspirujących projektów, który dedykowany jest wszystkim osobom chcącym zbudować "coś", lecz nie mającym pomysłu lub inspiracji na konkretny projekt. Temat podzielono na kilka sekcji, które odpowiadają różnym poziomom umiejętności - od kompletnych początkujących, po ekspertów w dziedzinie robotyki i programowania.
Najnowszy numer The MagPi
Otwarcie sklepu Raspberry Pi
Z tego numeru MagPi dowiecie się o nowym, "fizycznym" sklepie Raspberry Pi. Oczywiście, o ile nie dowiedzieliście się wcześniej z Forbota, bo pisaliśmy o tym już 2 tygodnie temu.
Nowy sklep znajduje się na terenie Cambridge
Sklep mieści się na terenie kampusu Cambridge, a szczytnym celem, który przyświeca jego powstaniu, jest popularyzacja elektroniki i programowania (również wśród osób nietechnicznych). Otwierając sklep wykorzystano również możliwość prezentacji zarówno najnowszych zdobyczy fundacji Raspberry Pi, jak i pierwszych, historycznych prototypów ich produktów.
Dobra wiadomość dla fanów malinki. Ogłoszono otwarcie sklepu Raspberry Pi. Mowa o pierwszej, fizycznej lokalizacji, w której znalazły się... Czytaj dalej »
Lodówka hibernacyjna dla żółwia
Stefan Wollner opisuje swoje przygody z przeprowadzką do nowego miejsca. Na miejscu okazało się, że temperatura w piwnicy jest zbyt wysoka dla żółwia, by ten zapadł w sen zimowy. Standardowym rozwiązaniem posiadaczy żółwi jest w takim przypadku zamykanie ich w zwykłej lodówce.
Autor poszedł o krok dalej i zbudował cały system automatyki, wykorzystując Raspberry Pi i używany sprzęt AGD. Oprócz stałej kontroli temperatury i regularnego otwierania drzwi w celu wymiany powietrza, urządzenie zostało wyposażone w dodatkowy wyświetlacz.
Ten projekt to ciekawy pomysł na zagospodarowanie starej lodówki
Stereowizja z Raspberry Pi
Dystrybucje Raspbiana - Debiana przygotowanego dla Raspberry Pi - wspierają stereowizję już od 2014 roku. Jeśli, podobnie jak ja, myśleliście kiedyś o podłączenia dwóch kamer z interfejsem CSI do jednej malinki, to wiecie też, że takie możliwości oferuje jedynie Raspberry Pi w wersji Compute Module. Minusem (i jednocześnie zaletą) tej wersji jest brak wygodnych złączy i konieczność tworzenia specjalnych płytek-adapterów, które umożliwią podpięcie peryferiów.
Nowa płytka rozszerzeń do Raspberry Pi CM umożliwia podłączenie dwóch kamer
Firma VIRT2REAL stworzyła adapter, który umożliwia łatwe podpięcie dwóch standardowych kamer V1 i V2 Pi Camera do tego modułu. Urządzenie można wykorzystać m.in. do transmitowania wideo 3D, robienia stereoskopowych zdjęć, a nawet stworzenia systemu SLAM (ang. Simultaneous Localisation and Mapping) dla robota.
Końcówka roku obfitowała w premiery fundacji Raspberry Pi. Najpierw zaprezentowano nowego HATa do DVB TV, a później odświeżony model A.…... Czytaj dalej »
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Oprócz standardowych rubryk z zestawieniami akcesoriów, listami od czytelników i recenzjami gadżetów, warto zwrócić uwagę na obszerny artykuł opisujący budowę prostej aplikacji na telefon, komunikującej się w czasie rzeczywistym z działającym Raspberry Pi.
Artykuł pomoże napisać prostą aplikację na telefon
Autor wykorzystał do tego celu framework PWA, pozwalający pisać swego rodzaju aplikacje webowe, które potrafią też działać bez połączenia z Internetem. Zaletą jest przede wszystkim działanie na niemal dowolnej platformie sprzętowej oraz prostota użytych technik programistycznych.
The MagPi: Gdzie kupić? Skąd pobrać?
Więcej informacji na temat nowego numeru znaleźć można na oficjalnej stronie magazynu. Odsyłam tam szczególnie osoby zainteresowane zakupem wersji papierowej. Z kolei pełna wersja elektroniczna jest do pobrania całkowicie legalnie z tego miejsca:
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...