KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Mikrokontrolery obowiązkowo w każdej szkole – co wybrać?

Mikrokontrolery obowiązkowo w każdej szkole – co wybrać?

Od następnego roku szkolnego w każdej polskiej szkole podstawowej będą musiały znajdować się mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami

Czym jest mikrokontroler i do czego można go wykorzystać? Co warto kupić i jak sfinansować ten zakup z programu Laboratoria Przyszłości?

Ministerstwo Edukacji zapowiedziało, że od 1 września 2022 roku w każdej szkole podstawowej muszą być dostępne m.in. drukarki 3D, lutownice i mikrokontrolery z akcesoriami. Zakupy te można sfinansować już teraz z programu Laboratoria Przyszłości (szkoła musi zgłosi się do 15 listopada 2021). W puli jest ponad miliard złotych, najmniejsze szkoły mogą liczyć na wsparcie w wysokości 30 tys. zł, im więcej uczniów uczęszcza do danej szkoły, tym większe będzie dofinansowanie.

Słowo "mikrokontroler" może być dla wielu osób czymś nowym - szczególnie dla nauczycieli, którzy nie mieli wcześniej styczności z elektroniką i programowaniem. Potwierdzają to wiadomości, które od kilku dni trafiają na naszą skrzynkę. Stąd pomysł na ten wpis. Czym więc jest ten tajemniczy mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, który musi znaleźć się w każdej polskiej szkole?

Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami - co to jest?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mikrokontroler to taki malutki komputerek, który można programować. Jego największą zaletą jest to, że można do niego podłączyć elementy elektroniczne - świecące diody, wyświetlacze, przyciski, małe silniczki i wiele innych. Dzięki temu można ćwiczyć kreatywne myślenie, majsterkowanie i programowanie (nauka STEM w praktyce).

Przykładowe projekty z mikrokontrolerami
Przykładowe projekty z mikrokontrolerami

Kontynuujemy popularną serię wpisów na temat inspirujących projektów, które można zbudować dzięki użyciu popularnego Arduino.  Tym... Czytaj dalej »

Nauka programowania jest znacznie ciekawsza, gdy na biurku coś miga, świeci, rusza się i wydaje dźwięki. Dzięki mikrokontrolerowi każdy uczeń może zbudować np. zegarek, kolorową ozdobę, stację pogodową, robota, system automatycznego podlewania roślinek, sterownik do akwarium lub dowolną inną rzecz. Dokładnie tak jak z komputerami PC - każdy może wykorzystać go do czegoś innego.

Główny problem z mikrokontrolerami w szkole?

Zamysł wyposażenia polskich szkół w mikrokontrolery jest świetny, bo to naprawdę przydatna pomoc dydaktyczna, która pojawia się w szkołach na całym świecie. Problem jest taki, że jeśli udamy się na zakupy do sklepu i powiemy, że chcemy kupić "mikrokontrolery" to wyjdziemy z małymi kosteczkami, z którymi bez specjalistycznej wiedzy nie uda nam się zrobić absolutnie nic.

Tak mogą wyglądać przykładowe mikrokontrolery, z których w szkole nie będzie żadnego pożytku

Tak mogą wyglądać przykładowe mikrokontrolery, z których w szkole nie będzie żadnego pożytku

Tak naprawdę szkoły powinny więc wyposażyć się w gotowe zestawy edukacyjne, która posiadają na swoim pokładzie mikrokontrolery (ze wszystkimi innymi niezbędnymi elementami). Oczywiście takich zestawów jest bardzo dużo, a obecnie najpopularniejsze są płytki Arduino - np. Arduino UNO. Więcej na temat tego rozwiązania można dowiedzieć się z poniższego filmu:

Arduino to popularna platforma edukacyjna, z której korzystają miliony uczniów i hobbystów na całym świecie - od uczniów szkół podstawowych, przez licealistów, aż po studentów i starszych hobbystów. Mimo, że pozornie całość może wydawać się skomplikowana, to Arduino sprawdzi się świetnie podczas tworzenia projektów edukacyjnych i naprawdę dosłownie każdy poradzi sobie z tym tematem.

Przykładowe zestawy z Arduino (i mikrokontrolerami)?

Arduino to nazwa całego ekosystemu rozwiązań z mikrokontrolerami. Decydując się na wybór zestawu musimy zostawić na jedno z konkretnych rozwiązań. Najpopularniejszą (globalnie) płytką z tej rodziny jest Arduino UNO i bez problemu znajdziemy zestawy z tym rozwiązaniem, które spełnią wymagania przedstawione przez Ministerstwo Edukacji. Przykładem takich zestawów są np. zestawy Mistrz Arduino, które są już używane z powodzeniem w wielu polskich szkołach.

Każdy zestaw zawiera oryginalną płytkę Arduino, liczne czujniki i akcesoria, płytkę stykową, przewody połączeniowe oraz dodatkowe materiały edukacyjne. Co ważne, dzięki tym zestawom możliwe jest wykonanie ćwiczeń z dwóch polskich kursów Arduino (bez żadnej dodatkowej opłaty), dzięki którym każdy wejdzie łagodnie w świat mikrokontrolerów.

Zestawy te są wielokrotnego użytku, a jednocześnie mogą z nich korzystać maksymalnie 2 osoby - w szkole idealnie sprawdzą się więc komplety zawierające 15 zestawów Mistrz Arduino. Warto również zwrócić uwagę na analogiczny komplet 15 zestawów Mistrz STEM - który dodatkowo zawiera w sobie jeszcze materiały do nauki podstaw elektroniki (dzięki czemu obcowanie z Arduino będzie łatwiejsze).

Na co uważać przy zakupie Arduino? (Nie)oryginalne płytki!

Arduino to włoski produkt, jednak na rynku znaleźć można też tzw. chińskie klony Arduino, które są kopią oryginalnych płytek. Zakup kopii jest legalny, ale trzeba mieć świadomość jakie może to nieść konsekwencje. Pisząc w największym skrócie: można trafić na płytki, które nie będą od razu działały (konieczna będzie instalacja dodatkowych sterowników). Po drugie płytki te nie spełniają norm wymaganych w EU (nie posiadają oznakowania CE). Po trzecie, w najgorszym przypadku, można trafić na płytki, które zupełnie nie będą działały.

Sprzedawcy oferujący zestawy z Arduino bardzo często mocno ukrywają fakt, że w ich zestawach są tańsze klony Arduino (używają do tego zwrotów typu "płytka zgodna z Arduino UNO"). Dlatego zawsze warto sprawdzić czy w zestawach znajduje się oryginalne Arduino, które posiada oznaczenie CE. Niestety w większości zestawów, które dostępne są na rynku znajdziemy klony bez takiego oznaczenia.

Tak wygląda oryginalne Arduino UNO z CE (do rozpoznania np. po specyficznym kolorze płytki)

Tak wygląda oryginalne Arduino UNO z CE (do rozpoznania np. po specyficznym kolorze płytki)

Oczywiście można zamówić zestawy z klonami, ale najważniejsze, aby robić to świadomie (wiedząc, że nie są to oryginalne płytki) - to już wybór każdego kupującego. Polecamy jednak upewnić się u sprzedawcy jakie dokładnie płytki znajdują się w zestawach, aby przypadkiem nie kupić klonów w cenie oryginalnych, włoskich płytek.

Nauczyciele vs. mikrokontrolery - skąd się tego nauczyć?

Ministerstwo Edukacji przeznaczyło na program Laboratoria Przyszłości ponad miliard złotych. Dzięki temu szkoły mogą się wyposażyć w odpowiedni sprzęt bez wydawania swoich środków. Na koniec sprzęt ten trafi jednak do nauczycieli, którzy będą musieli wykorzystywać go podczas lekcji. Tylko jak?

Skąd nauczyciel ma wiedzieć jak wykorzystać mikrokontrolery?

Skąd nauczyciel ma wiedzieć jak wykorzystać mikrokontrolery?

Trzeba powiedzieć sobie wprost, że mikrokontrolery to dość zawiły temat jak na realia polskiej szkoły podstawowej. Warto więc sprawdzić, czy sprzedawca zestawów z Arduino udostępnia jakieś dodatkowe materiały edukacyjne. W tym przypadku krótkie instrukcje to zdecydowanie za mało. W przypadku wspomnianych Mistrzów Arduino można skorzystać z kursów, które prowadzą każdego krok po kroku. Inne zestawy mogą zawierać np. poradniki wideo lub opisy przykładowych projektów.

O Forbocie - czym się zajmujemy?

W związku z tym, że wpis ten trafi do osób, które nie zaglądały wcześniej na Forbota to pora na małe przedstawienie. Forbot to serwis, który od wielu lat zajmuje się tworzeniem kursów online do nauki elektroniki i programowania mikrokontrolerów (w tym Arduino).

Mamy kontakt z tysiącami uczniów, hobbystów oraz nauczycieli, dzięki czemu wiemy, które zestawy z mikrokontrolerami mogą dobrze sprawdzić się w szkole. Nasze materiały były też polecane na rządowej stronie gov.pl jako materiały do nauki zdalnej dla szkół podstawowych. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu przez ten formularz - chętnie doradzimy.

Laboratoria Przyszłości: miliard na wyposażenie polskich szkół
Laboratoria Przyszłości: miliard na wyposażenie polskich szkół

Laboratoria Przyszłości to nowy program, dzięki któremu do polskich szkół trafi miliard złotych! Każda szkoła podstawowa będzie musiała... Czytaj dalej »

arduino, edukacja, polska, szkola

Trwa ładowanie komentarzy...