KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Up Board – kolejny konkurent dla Raspberry Pi?

Up Board – kolejny konkurent dla Raspberry Pi?

Niejednokrotnie pisałem wcześniej o płytkach, które z założenia miały być hitem na miarę kultowego już Raspberry Pi.

Tym razem przedstawiam Up Board, czy produkt, który mimo bliźniaczego wyglądu oferuje zupełnie inne możliwości.

Główną różnicą względem podobnych rozwiązań jest procesor. Na pokładzie Up Boarda znaleźć można powiem układ Intel Atom x5-Z8300. Jest to 64-bitowy układ z 4 rdzeniami, który może pracować z częstotliwością dochodzącą do 1.84 GHz.

Dodatkowo Up Board został wyposażony w 1 GB pamięci RAM oraz 16 (lub 32) GB pamięci flash. Niestety, na płytce nie znajdziemy gniazda dla kart pamięci, co może być problemem w niektórych aplikacjach. Na złącza kołkowe wyprowadzono 40 portów GPIO. Dodatkowo zamontowano tam:

  • 4x gniazda typu A dla USB 2.0,
  • 1x dodatkowe złącze USB 2.0 wyprowadzone na piny
  • 1x gniazdo USB 3.0
  • 1x HDMI
  • 1x Gb Ethernet RJ-45

 

UPX5-A01-IO-01-small

Up Board obsługuje Androida, Linuxa oraz Windowsa 10. Niestety z informacji, które znajdują się na stronie wynika, że producent nie dostarcza odpowiednich wersji programowania. Możliwe, że jest to sytuacja przejściowa.

NativeSupport

Szczegóły dotyczące produktu zostały podane na konferencji prasowej, która odbyła się podczas zeszłotygodniowych targów Maker Faire 2015, o których pisałem już wcześniej. Właśnie wtedy uruchomiona została kampania na Kickstarterze. Do tej pory zebrano już ponad 50 tys. euro, co przekracza założony cel.

W związku z powyższym już niedługo w sklepach możemy spodziewać się nowej platformy dla makerów, która będzie wyposażona w układ od Intela. Producenci Up Boarda deklarują chęć zapełnienia rynkowej luki. Dzięki ich produktom, z gwarantowanym okresem produkcji, każdy będzie mógł stworzyć profesjonalne urządzenie z wydajną jednostką obliczeniową, które trafi później do szerszego grona zainteresowanych.

UPX5-A01-3D-01-small

Więcej informacji o produkcie oraz o planach jego pomysłodawców (np. tworzenia rozbudowanej społeczności) przeczytać można na stronie kampanii. Jak oceniacie ten produkt? Czy faktycznie znajdzie on odpowiednio dużą ilość fanów? Mnie zastanawia głównie stosunkowo mała ilość pamięci RAM...

Intel, kickstarter, Raspberry PI, UpBoard

Trwa ładowanie komentarzy...