KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oto ZimaBoard 2 – bardzo mocny konkurent dla Raspberry Pi, który posiada PCIe 3.0, 2x SATA oraz 2×2.5G Ethernet

Oto ZimaBoard 2 – bardzo mocny konkurent dla Raspberry Pi, który posiada PCIe 3.0, 2x SATA oraz 2×2.5G Ethernet

Po kilku latach od sukcesu pierwszej kampanii, firma IceWhale Technology wraca na Kickstartera z nową odsłoną swojego flagowego komputera jednopłytkowego – ZimaBoard 2

Urządzenie może stanowić atrakcyjną alternatywę dla Raspberry Pi, szczególnie w roli domowego serwera i centrum multimediów.

Raspberry Pi to świetna platforma dla hobbystów, ale gdy potrzebujesz czegoś bardziej wydajnego do zastosowań serwerowych, to warto abyś spojrzał w stronę ZimaBoard 2. Ten kompaktowy, pasywnie chłodzony minikomputer działa jako serwer plików, NAS, centrum multimedialne, router, inteligentna bramka domowa, a nawet lokalna stacja AI – wszystko w urządzeniu mieszczącym się na dłoni. 

ZimaBoard 2 napędzany jest nowym procesorem Intel N150, który oferuje nawet trzy razy większą wydajność w porównaniu do poprzednika. Do tego urządzenie może mieć aż do 16 GB pamięci DDR5, dzięki czemu komputer świetnie radzi sobie z wieloma zadaniami naraz i działa naprawdę płynnie. Zachowując uniwersalne złącza znane z ZimaBoard 1, nowy model oferuje jeszcze więcej: PCIe 3.0, dwa porty 2.5G Ethernet, MiniDP 1.4 z obsługą 4K, klasyczne 2x SATA do rozbudowy pamięci oraz możliwość pracy jako mini NAS – wystarczy przewód i dysk.

Dzięki PCIe 3.0 do ZimaBoard 2 można podłączyć nawet kartę graficzną

Dzięki PCIe 3.0 do ZimaBoard 2 można podłączyć nawet kartę graficzną

ZimaBoard 2 świetnie sprawdza się jako cichy i dyskretny domowy NAS – nie zajmuje dużo miejsca i nie hałasuje, więc możesz postawić go dosłownie wszędzie. Zainstalowany fabrycznie system ZimaOS daje wygodne, intuicyjne środowisko do budowy własnej chmury – znacznie bardziej przyjazne i elastyczne niż klasyczne rozwiązania NAS. 

Przechowywanie plików, szybkie kopie zapasowe dzięki aplikacji Zima Client (nawet do 280 MB/s), czy rozbudowana biblioteka multimediów z ochroną RAID i przestrzenią do 36 TB – ZimaBoard 2 to pełna moc w kompaktowej formie.

Do ZimaBoard 2 bez problemu podłączyć można dyski zewnętrzne

Do ZimaBoard 2 bez problemu podłączyć można dyski zewnętrzne

ZimaBoard 2 płynnie obsługuje serwery multimediów takie jak Plex czy Jellyfin, pozwalając na wygodne strumieniowanie filmów 4K do telewizora. Po połączeniu z Home Assistantem staje się mózgiem inteligentnego domu, pozwalając zarządzać oświetleniem, temperaturą i innymi urządzeniami - wszystko z jednego miejsca, lokalnie i bezpiecznie. 

Dzięki dwóm portom 2.5G Ethernet komputer ten można używać w roli routera, który pozwala m.in. tworzyć własne sieci VPN, blokować reklamy, monitorować ruch w sieci czy ustawiać zapory chroniące przed włamaniami. W domach bardziej zaawansowanych użytkowników ZimaBoard 2 może pełnić rolę bramki sieciowej, która przy użyciu np. MITM Proxy i Wireshark pozwala analizować ruch HTTPS. Dzięki temu można monitorować, jak zachowują się urządzenia w sieci i wychwytywać nietypowe lub podejrzane aktywności.

Dzięki złączu PCIe 3.0 można też rozbudować ZimaBoard 2 o dodatkowe komponenty, np. kartę graficzną do lokalnego przetwarzania danych AI. To oznacza, że można np. tworzyć własne modele sztucznej inteligencji, budować systemy rozpoznawania obrazów czy asystentów głosowych.

ZimaBoard 2 można również użyć do budowy skalowalnych klastrów – idealnych do uruchamiania usług rozproszonych, mikroserwisów czy równoważenia obciążenia. Łącząc ze sobą kilka jednostek, z łatwością stworzysz odporną na awarie infrastrukturę, która sprawdzi się jako prywatna chmura, serwer aplikacji lub hosting stron internetowych. To rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują elastyczności, mocy i niezawodności – bez kompromisów.

Twórcy ZimaBoard 2 zapewniają, że komputer nadaje się też do budowy klastrów

Twórcy ZimaBoard 2 zapewniają, że komputer nadaje się też do budowy klastrów

ZimaBoard 2 jest dostępny w dwóch wersjach: ZimaBoard 2 z 8 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci eMMC w cenie $179 oraz z 16 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci eMMC, za którą trzeba zapłacić $249. Dodatkowo dostępne są różne zestawy, dostosowane do konkretnych potrzeb.

Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii na Kickstarterze, która potrwa do 6 czerwca 2025 roku. Już teraz widać jednak, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności (w momencie publikacji tego wpisu kampanię wsparło ponad 1700 osób, co przełożyło się na ponad 2 mln złotych). ZimaBoard 2 łączy dobrą wydajność, funkcjonalność i prywatność, będąc doskonałym zamiennikiem dla Raspberry Pi w bardziej zaawansowanych zastosowaniach.

Co o tym sądzisz? Oceń ten wpis:

Średnia ocena 4.1 / 5. Głosów łącznie: 15

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Jak działa pompa ciepła? Co to jest COP?
Jak działa pompa ciepła? Co to jest COP?

Pompy ciepła, które używane są do ogrzewania m.in. domów, mogą budzić kontrowersje. Dzieje się tak za sprawą błędnych informacji,... Czytaj dalej »

Źródło: Kickstarter

kickstarter, rpi, zimaboard

Trwa ładowanie komentarzy...