KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Vaquform – podciśnieniowe formowanie plastiku w domu(?)

Vaquform – podciśnieniowe formowanie plastiku w domu(?)

Domowa drukarka 3D od pewnego czasu nie jest już niczym wyjątkowym. Nadszedł więc moment, na adaptację kolejnych urządzeń do warunków domowego warsztatu!

Tym razem nowością jest Vaquform, przyrząd do próżniowego formowania elementów z plastiku!

Niedawno prezentowaliśmy domową wycinarkę wodną (waterjet), projekt ten bardzo szybko zyskał na popularności. Na Kickstarterze pojawiło się właśnie kolejne ciekawe urządzenie. Tym razem jest to próżniowa prasa do formowania tworzyw sztucznych, w skrócie Vaquform.

Vaquform składa się z 3 części:

  • ruchomej ramki z arkuszem plastiku,
  • nagrzewnicy, w której plastik jest podgrzewany,
  • perforowanego, podciśnieniowego stołu, na którym element jest formowany.
Budowa Vacuform.

Budowa Vacuform.

Proces formowania jest bardzo prosty. Plastik zamocowany w ramce podgrzewany jest do odpowiedniej temperatury. Następnie rozgrzane tworzywo opada na formę, a zbędne powietrze zostaje odessane dokładnie opinając plastik na formie.

Vaquform jest wykonany bardzo dokładnie, zachowano przy tym minimalistyczny styl. Dzięki temu obszar roboczy jest duży: 22x30 cm (czyli nieco więcej od kartki A4).

Przyrząd posiada ergonomiczny mechanizm przenoszenia plastiku - wystarczy raz założyć arkusz i jednym ruchem ręki przenieść plastik z nagrzewnicy prosto na formę!

Ergonomiczny mechanizm przenoszenia arkusza plastiku.

Ergonomiczny mechanizm przenoszenia arkusza plastiku.

W Vaquform została wykorzystana dwustopniowa hybrydowa pompa próżniowa. W pierwszym etapie szybko zasysana jest większość powietrza. Następnie załączana jest wolniejsza część pompy o większej mocy, która dokańcza formowanie.

W momencie pisania artykułu projekt zebrał już ponad 170 000$, co znacznie przekroczyło oczekiwania twórcy projekty, który chciał zebrać "jedynie" 60 000$. Więcej informacji o urządzeniu znaleźć można na Kickstarterze.

formowanie, kickstarter, plastik, vacuum

Trwa ładowanie komentarzy...