KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zdalne sterowanie oświetleniem LED – BleBox wLightBoxS

Zdalne sterowanie oświetleniem LED – BleBox wLightBoxS

Moduł wLightBoxS polskiej firmy BleBox to najmniejszy sterownik taśm LED, jaki miałem okazję testować. Za jego pomocą możliwe jest zdalne sterowanie oświetleniem np. z telefonu.

Jak podłączyć moduł BleBox? Czy każdy poradzi sobie z jego skonfigurowaniem? Dlaczego warto zainteresować się tą serią modułów IoT?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów, które pozwalają na dodanie odrobiny automatyzacji do naszych mieszkań - od czujników atmosferycznych, przez zdalnie sterowane gniazdka, po bardziej rozbudowane moduły. Wiele osób jednak nadal nie wie np. jak w prosty sposób zdalnie sterować oświetleniem LED. Tym razem sprawdziłem jak w praktyce sprawdzają się polskie moduły BleBox, które mogą być podłączone praktycznie przez każdego.

Czym są moduły BleBox?

BleBox to seria miniaturowych modułów IoT, za pomocą których można bardzo łatwo zautomatyzować wiele domowych czynności. W ofercie polskiego producenta znajdują się moduły pozwalające na zdalne sterowanie m.in. oświetleniem, taśmami LED, roletami oraz drzwiami garażowymi.

Lista wszystkich modułów »

W przeciwieństwie do większości systemów tego typu wszystkie BleBoxy działają niezależenie. Do ich uruchomienia nie jest potrzebne dedykowane urządzenie będące punktem wspólnym systemu (przykład takiego rozwiązania był pokazany w recenzji serii Xiaomi Smart Home).

Moduł BleBox do sterowania oświetleniem

Pierwszym testowanym przeze mnie produktem z tej serii był moduł wLightBoxS. Jest to miniaturowy sterownik jednokolorowych taśm LED. Małe wymiary to coś, co zdecydowanie wyróżnia opisywany moduł. Urządzenie bez problemu zmieści się w puszce elektrycznej lub pod przełącznikiem.

Miniaturowy moduł BleBox wLightBoxS.

Miniaturowy moduł BleBox wLightBoxS.

Moduł zamknięty jest w obudowie o wymiarach 35x24x15 mm, z której wystaje jedynie 3-pinowe złącze śrubowe oraz sygnalizacyjna dioda świecąca. Cała reszta jest szczelnie zalana poliuretanem, dzięki czemu moduł jest odporny na uszkodzenia mechanicznie. Należy jednak pamiętać, że chociażby przez wystające złącze moduł nie jest odporny na wodę i nie nadaje się do montażu na zewnątrz!

Specyfikacja modułu BleBox wLightBoxS

 • Napięcie zasilania (modułu oraz taśmy LED): 12-24V DC
 • Maksymalne obciążenie: 5A
 • Liczba kanałów: 1
 • Typ wyjścia: 8 bitowy PWM (255 poziomów jasności LED)
 • Częstotliwość PWM: 1kHz
 • Zabezpieczenia: przed odwrotnym podłączeniem zasilania, ESD
 • Możliwości sterowania: urządzenia pracujące na iOS, Android lub dowolne inne urządzenia z przeglądarką internetową wspierającą HTML5

Jak podłączyć moduł BleBox?

Podłączenie modułu wLightBoxS jest bardzo proste i ogranicza się jedynie do podłączenia zasilania oraz taśmy LED zgodnie z poniższym schematem. Po odizolowaniu przewodów wychodzących z zasilacza oraz taśmy LED potrzebny będzie tylko śrubokręt. Z zadaniem tym poradzi sobie więc praktycznie każdy.

Schemat podłączenia modułu BleBox wLightBoxS.

Schemat podłączenia modułu BleBox wLightBoxS.

W praktyce podłączenie takie może wyglądać następująco:

Podłączenie modułu, zasilacza i taśmy LED.

Podłączenie modułu, zasilacza i taśmy LED.

Jak skonfigurować moduł BleBox?

Po podłączeniu zasilacza i taśmy LED możemy przejść do konfiguracji. W tym celu włączamy zasilanie, jeśli całość została poprawnie podłączona, to powinna zaświecić się dioda wbudowana w moduł.

Najłatwiej skonfigurować moduł za pomocą telefonu. W tym celu pobieramy aplikację wBox, którą w zależności od platformy znajdziemy w Android Play lub AppStore. Następnie w ustawieniach telefonu sprawdzamy dostępne sieci WiFi. Powinniśmy znaleźć tam sieć, której nazwa zaczyna się od wLightBoxS. Łączmy z nią telefon i przechodzimy do aplikacji wBox. Nowy moduł powinien pokazać nam się na samej górze programu:

Oznacza to, że wszystko przebiegło poprawnie i jesteśmy połączeni bezpośrednio z modułem. Już teraz możemy sterować oświetleniem LED, jednak najlepiej od razu przejść do konfiguracji, wybrać nazwę i połączyć moduł z naszym domowym WiFi. Dzięki temu urządzeniem będziemy mogli sterować przez Internet (a nie tylko przez sieć generowaną przez sam moduł).

Gdy dokonamy tych niezbędnych ustawień nasza taśma LED zapisze się w aplikacji jako nowe urządzenie z przypisaną wcześniej nazwą (u mnie "Pasek LED 1"). Po kliknięciu na dane urządzenie od razu przechodzimy do panelu pozwalającego na kontrolowanie podłączonych LEDów:

Głównym elementem interfejsu jest suwak, którym ustawiamy jasność świecenia diod. Po rozwinięciu zakładki "Więcej" zyskujemy dostęp do 5 szybkich przycisków, które pozwalają ustawić określony stan paska LED.

Działanie modułu BleBox wLightBoxS w praktyce widoczne jest poniżej:

Aplikacja wBox nie jest mocno rozbudowana, ale znajdziemy w niej najważniejsze opcje. Możemy tworzyć osobne "Domy" i grupy urządzeń. Dzięki czemu dość łatwo zapanujemy nad poszczególnymi elementami systemu. W ustawieniach modułu wLightBoxS znajdziemy jeszcze opcję do tworzenia harmonogramów, dodawania pilotów (czyli innych urządzeń systemu, które mogą sterować danym paskiem LED) oraz do aktualizacji oprogramowania samego modułu.

Resetowanie modułu wLightBoxS

Podczas normalnego korzystania z modułu nie ma potrzeby korzystania z funkcji przywrócenia go do ustawień fabrycznych. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba to wLightBoxS resetuje się następująco:

 1. Włączenie zasilania na 5 sekund (± 1s), wyłączenie zasilania na minimum 1 sekundę.
 2. Włączenie zasilania na 10 sekund (± 1s), wyłączenie zasilania na minimum 1 sekundę.
 3. Włączenie zasilania na 15 sekund (± 1s), wyłączenie zasilania na minimum 1 sekundę.
 4. Po ponownym włączeniu zasilania moduł zostanie zresetowany.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników

W tej recenzji skupiłem się na podstawach, które mogą przydać się każdemu "Kowalskiemu", który nie wie jak zdalnie sterować oświetleniem LED. Moduły te przypadną jednak do gustu na pewno również bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Po pierwsze, produkty Blebox można bez problemu podłączyć do Domoticza - czyli popularnego, darmowego systemu do zarządzania automatyką domową. Oprogramowanie to jest szczególnie popularne wśród fanów Raspberry Pi. Podczas dodawania nowego urządzenia wystarczy wybrać jego typ jako "Blebox device".

Kurs Raspberry Pi, projekty – #2 – Domoticz, DS18B20, maile
Kurs Raspberry Pi, projekty – #2 – Domoticz, DS18B20, maile

Raspberry Pi jest często używane jako kontroler automatyki domowej. Inteligentne sterowanie roletami i oświetleniem to mały wycinek tego co... Czytaj dalej »

Po drugie, producent modułów przygotował API. Za jego pomocą wszystkie moduły z tej serii mogą być zintegrowane z praktycznie dowolnymi aplikacjami. Dokładny opis sposobu komunikacji z opisanym modułem został przedstawiony na stronie: https://technical.blebox.eu/wLightBoxSAPI/

Podsumowanie

Moduły BleBox to ciekawa alternatywa dla dużych systemów automatyki domowej. Największymi zaletami opisywanego modułu są jego niewielkie rozmiary oraz fakt, że nie wymaga on żadnego dodatkowego urządzenia centralnego. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się u osób, które nie chcą rozbudowanych i drogich systemów smart home, a chciałyby zdalnie sterować kilkoma taśmami LED.

Ciężko przyczepić się do czegoś w samym module. Na pewno można wytknąć kilka miejsc, w których aplikacja wBox jest mało intuicyjna, ale takie problemy można zawsze naprawić aktualizacją programu. W chwili publikacji recenzji, moduł BleBox wLightBoxS w Botland.com.pl, kosztuje 119 zł. Moduły produkowane są przez polską firmę, więc w przypadku ewentualnych problemów nie powinno być kłopotów z reklamowaniem produktu lub uzyskaniem pomocy technicznej.

Za przekazanie produktu do recenzji
dziękuję producentowi, firmie BleBox z Wrocławia.

Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox
Zdalne sterowanie urządzeniami dzięki BleBox inBox

Moduł inBox to kolejny element systemu BleBox, za pomocą którego każdy może dodać odrobinę automatyki do swojego mieszkania. Opisywany... Czytaj dalej »

Blebox, home, IoT, led, smart

Trwa ładowanie komentarzy...