KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Znamy zwycięzców Konkursu Naukowego E(x)plory 2020

Znamy zwycięzców Konkursu Naukowego E(x)plory 2020

Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu zdobył I miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020.

14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu do szyfrowania informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych.

Zwycięzca otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021. Krajowy Finał Konkursu Naukowego E(x)plory był częścią święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które po raz pierwszy można było w całości śledzić w Internecie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku od 13 do 20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą.

Noblistka Ada Yonath gościem Gdynia E(x)plory Week
Noblistka Ada Yonath gościem Gdynia E(x)plory Week

Prof. Ada Yonath, noblistka w dziedzinie chemii, będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Gdynia E(x)plory Week. W programie wydarzenia Krajowy... Czytaj dalej »

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 216 projektów, z czego ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy oraz Olsztynie. Aż 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Pierwsze miejsce

Główną nagrodę zdobył Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu. Jest on autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych.

Projekt 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Projekt Szymona nagrodził także Wrocławski Park Technologiczny, przyznając mu swoją nagrodę specjalną.

Drugie miejsce

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt "ISP - Inteligentny System Przewietrzania" z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy.

Cel projektu tu wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej. Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7000 złotych na rozwój swojego projektu badawczego.

Trzecie miejsce

Trzecią nagrodę przyznano Oldze Ścieszce za projekt “Preferencje Varroa destructor w porażaniu czerwiu wychowywanego na młodych i starych plastrach pszczelich”. Uczennica XL LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie usprawniła metody diagnostycznej choroby pszczół wywoływanej roztoczem Varroa destructor.

Swoje badania przeprowadziła w procedurze korelacyjnej opartej na badaniu komórek z czerwiem pszczelim z wyselekcjonowanych rodzin. Badania stanowią istotną wskazówkę dla analityków i badaczy chorób pszczelich oraz pszczelarzy. Zwyciężczyni otrzymała stypendium w wysokości 5000 zł oraz udział w Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.


Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A., która jest Mecenasem Programu E(x)plory. Podczas gali przyznano też nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu Innowator jutra, w którym internauci głosowali na najlepszy projekt. Zwycięzcami plebiscytu zostali Piotr Fil i Władysław Sowul za projekt Samolot dwustronny. Zdobyli 4171 głosów i otrzymali bon w wysokości 2 tys. zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

Gdynia to miasto, które innowacje ma w swoim DNA, dlatego wyjątkowo silnie cenimy tutaj tych, którzy innowacje mają we krwi. Do takich osób należy zdobywczyni nagrody specjalnej Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Ta nagroda trafiła do Jaśminy Nowak, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, która zajęła się badaniem porostów występujących w rezerwacie Kępa Redłowska w Gdyni i wykazuje, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Praca Jaśminy w pełni zasługuje na nagrodę w postaci wsparcia mentorów i specjalistów z Bio Laboratorium a także strefy Startup Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. – opowiada Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni.

Dodatkowe nagrody przyznali także: Wrocławski Park Technologiczny, Ambasada Izraela, Prezydent Miasta Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni, Kancelaria Patpol oraz Zakłady farmaceutyczne Polpharma.

Szczególnie interesują nas jako firmę farmaceutyczną, projekty związane z medycyna, farmacją, a także ochroną środowiska. Bardzo się cieszymy, bo w tym roku udało nam się połączyć wszystkie te trzy dziedziny. Wybraliśmy projekt Julii Kosińskiej, Kaliny Wiśniewskiej i Mateusza Malikowskiego - Crush (the) Leavings - Ecological Antipollution Reactor CLEAR. – mówi Magdalena Rzeszotalska, Dyrektor Komunikacji korporacyjnej w Zakładach farmaceutycznych Polpharma.

Trwa rekrutacja do kolejnej edycji konkursu

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Trwa rekrutacja do Konkursu Naukowego E(x)plory 2021. Młodzi naukowcy, którzy chcą pokazać swoje projekty naukowe mogą się zgłaszać do 7 stycznia 2021.

Podczas tegorocznej, internetowej odsłony Gdynia E(x)plory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory odbył się Festiwal Nauki i Technologii oraz XI Kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji wydarzenia była prof. Ada Yonath, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W 2009 roku otrzymała tę prestiżową nagrodę w ramach uznania jej pracy związanej z badaniami nad strukturą i funkcją rybosomu.

Wydarzenie od 9 lat jest świętem nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Gdynia E(x)plory Week organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i przedstawicieli startupów, innowacyjnych firm, władz samorządowych i centralnych.

Tegorocznych laureatów Konkursu Naukowego E(x)plory można zobaczyć na stronie explory.pl/2020. Znaleźć tam można również formularz zgłoszeniowy do nadchodzącej edycji konkursu. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerami strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia.

Pomysł na prezent: zestaw do nauki elektroniki (dla uczniów i dorosłych)
Pomysł na prezent: zestaw do nauki elektroniki (dla uczniów i dorosłych)

Nauka elektroniki i programowania w praktyce to ciekawe zajęcia, które mogą wciągnąć na wiele godzin każdego maniaka nowych technologii.... Czytaj dalej »

explory, gdynia, nauka

Trwa ładowanie komentarzy...