Skocz do zawartości

[Czujniki] Dalmierze firmy SHARP na przykładzie 2D120XJ100F


pawel

Pomocna odpowiedź

Opis dość zwięzły, jest to co najważniejsze, tylko sprawdzanie pomiaru w tablicy to pomyłka w momencie, gdy funkcja aż prosi się o prostą aproksymację f. potęgową (załącznik)...

I fakt, że w dokumentacji wykresy są źle zrobione (osie...) nie znaczy, że trzeba to powtarzać :]

Robiąc taki art. warto wkleić również wykres z dokumentacji, jeżeli się już o nim wspomina. Nie każdemu się chce przeglądać dokumentację żeby zobaczyć 1 wykres.

Interesujące byłoby też przedstawienie pomiarów dla wspomnianej gąbki, np po 10 pomiarów dla tej samej odległości.

No i jakieś sposoby na błędne odczyty poniżej 3 cm? :>

Kilka ort. się znalazło 😋

Zeszyt1.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

A ja mam pytanie odnośnie zakłóceń jakie powodują dalmierze Sharp, czy zna ktoś dobry sposób ich eliminacji. Wiem że często stosuje sie filtr LC 33uF 33mH na zasilaniu jednak jest problem ze zdobyciem tak dużego dławika w wersji smd-taka mnie interesuje. Jak myślicie czy mniejsza indukcyjność też pomoże, a może ktoś ma inny sposób i się nim chętnie podzieli?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pozwolę sobie odkopać temat.

W pdf'ie są opisane czujniki analogowe, interesuje mnie natomiast jak wygląda obsługa czujników cyfrowych. Czy podają one tylko sygnał 0/1 w zależności czy przedmiot jest w zasięgu, czy mierzą także odległość? Jeśli tak, to w jaki sposób jest ona podawana?

Link do komentarza
Share on other sites

jacobs.

Tutaj karta katalogowa cyfrowego SHARP GP2D150A. Jak z niej wynika na wyjściu pojawia się stan wysoki kiedy obiekt znajduję się w zakresie pracy tego czujnika tj.15 +-2.5 cm.

Stan wysoki = napięcie zasilania 4.5V-5.5V-0.3V

Stan niski = 0.6V

Proponuję zaglądać w karty katalogowe podzespołów elektronicznych gdyż odpowiedzi na temat zastosowań w układach czy wymaganych napięciach pracy zazwyczaj są podawane przez producentów.

Link do komentarza
Share on other sites

Kartę katalogową przejrzałem 😉 To zawsze pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy.

Tylko że z niej wynika, że sygnał wysoki mamy w połowie zakresu pracy czujnika (czyli np. dla powyższego od 4 a nawet mniej, do 15 cm) a powyżej mamy low. Zakres pracy czujnika to 30 cm, to znaczy że powyżej 30 cm też sygnał pozostaje LOW?

Czyli de facto, cyfrowy czujnik ma mniejsze możliwości od analogowego, bo nie da się nim określić w jakiej odległości jest przedmiot, tylko jedynie stwierdzić czy znajduje się w zasięgu (H/L)?

Judgement distance : 24cm (Adjustable within the range of 10 to 80cm)

Zastanawia mnie jeszcze ten dopisek w niektórych czujnikach cyfrowych, w jaki sposób ta odległość jest "adjustable"? W fabryce?

Link do komentarza
Share on other sites

Podany przykład czujnika pracuje:

Distance measuring range of the sensor optics. (Odległość pomiaru zakresu optyki czujnika.) 3-30cm.

Lecz przełącza stan od 15 +-2cm a ten jak pisze jest ustawiany fabrycznie.

Czyli de facto, cyfrowy czujnik ma mniejsze możliwości od analogowego, bo nie da się nim określić w jakiej odległości jest przedmiot, tylko jedynie stwierdzić czy znajduje się w zasięgu (H/L)?

Dokładnie.

Możesz np. odjechać robotem na 15 cm od przeszkody, lub utrzymywać stały dystans ok. 15 cm od przeszkody kontrolując stany LOW/HIGH.

Można moim zdaniem zastosować go w robocie podążającym lecz nie zagłębiałem się w tym temacie.

Na forum i blogu który często przeglądam na temat ARDUINO znalazłem to:

SHARP HACK czyli jak z cyfrowego uzyskać analogowy sygnał 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przydatność tego hack'u jest raczej mała, bo te czujniki kosztują tyle samo 😉

BTW. Myślałem, że cyfrowe mają większe możliwości, czyli wysyłają bitowo także odległość od przeszkody 😉 Dlatego datasheet wydawał mi się jakoś dziwnie ubogi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przydatność mała, bo to są prawie takie same czujniki, bardziej by się przyała instrukcja jak uzyskać sygnał analogowy z tych maleńkich cyfrowych sharpów.

Odnośnie do początku tej dyskusji: tablicowanie wykresu ma jak najbardziej sens - ale nie w pamięci RAM (jak zrobiono), bo tej jest mało, tylko w pamięci programu (bo tej jest dużo).

Link do komentarza
Share on other sites

Po prostu GP2D12, najtaniej na www.junun.org W Polsce już powoli ciężko je dostać, ale za to podobne 2Y0A21 znajdziesz bez problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Zaczynam pisać w BASCOM-ie.

Co to są za wartości adc(czemu nie zgadzają się z wykresem???).

Wydaje mi się, że aby otrzymać wynik w Voltach trzeba pomnożyć wartość adc przez jakąś liczbę.

Ale czemu???

Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.