Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Chcesz budować minisumo z uC ? Jeżeli tak to przecież możesz wszystko zmienić w programie.

1. Nie umiem programować

2. Przecież jak zmienię program do uC to i tak nie będzie działał jako minisumo skoro nie będzie "widział" przeciwnika

No chyba, że są jakieś łatwiejsze sposoby na minisumo bez uC, ale głównie mi chodzi o to by połączyć linefollower'a z minisumo, ale w sumie się zastanawiam bo i tak nie pojadę z tym na zawody więc musiałbym mieć jeszcze drugiego minisumo dla pełnej satysfakcji więc chyba na początek zrobię dokładnie tak jak mówił Nawyk

A tak w ogóle to dlaczego nigdy nie stosują CNY70 w minisumo ( jako czujnik białej linii doyho )

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi o kombinacje ze zmianami czujnika linii zamiast zmiany jednej linii w programie. Na forum jest artykuł o czujniku o podobnych osiągach co sharp.

WIELKIE DZIĘKI BARDZO MI POMOGŁEŚ JAK ZROBIĘ ROBOTA NAPISZĘ CIĘ NA LIŚCIE POMOGLI W BUDOWIE ROBOTA

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja chciałem zastąpić CNY70 TRCT1000 po to by wykrywał białą linię na doyho bo CNY70 wykrywa czarną linię prawda ?

Skąd u was się wzięła opinia, że jedne transoptory wykrywają białą linię a drugie czarną? Przecież cała idea działania tych układów jest taka, że inaczej reagują na białe i czarne podłoże. Można więc za ich pomocą wykrywać oba typy linii

Link do komentarza
Share on other sites

Ja chciałem zastąpić CNY70 TRCT1000 po to by wykrywał białą linię na doyho bo CNY70 wykrywa czarną linię prawda ?

Skąd u was się wzięła opinia, że jedne transoptory wykrywają białą linię a drugie czarną? Przecież cała idea działania tych układów jest taka, że inaczej reagują na białe i czarne podłoże. Można więc za ich pomocą wykrywać oba typy linii

Aha takie buty 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A mówisz, że odradzasz sharpa w pierwszych konstrukcjach to jaki mam inny sposób wykrycia przeciwnika bez niego no bo w sumie jak robot ma działać jako minisumo skoro nie będzie "widział" przeciwnika ?

P.S. Jeśli jest jakiś sposób na walkę w minisumo bez "widzenia" przeciwnika to bardzo proszę o podanie takowego.

Jest to wątek o line followerze, a nie o robotach minisumo. Proponuje założenie takowego, żeby nie robić bałaganu...

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Mam taki problem robot skończony złożony i mam taki problem po wgraniu programu ( nie wiem czy do końca dobrze ) robot nie działa prawidłowo. Po włączeniu nie pali się dioda jak na filmiku, tylko kręci się prawy silnik i strasznie się grzeje mostek H że można się aż poparzyć. Co może być przyczyną?

PROGRAM czy ZWARCIE? czy może coś innego? Czekam na odpowiedz i z góry dziękuje.

Link do komentarza
Share on other sites

To teoretycznie powinny być dobre pod względem natężenia prądu...

Raczej winą jest zwarcie.

EDIT

Spróbuj wgrać najprostszy program sterowania silnikami(np. niech jeden kręci się przez 2 sekundy, wyłączy i to samo z drugim)

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli czekają mnie długie godziny spędzone z multimetrem przy robocie. 😃

EDIT

Niestety wgrałem program testowy z tematu ponieważ jestem początkującym i co w bascomie zrobiłem to skonfigurowałem programator i wkleiłem program z tego tematu i metodą prób i błędów zgrałem go do robota. 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Zamawiając wszystkie części do robota zamiast rezystorów 240R(rezystory które są podłączane do diody IR w CNY70) kupiłem 240K :/

I mam takie pytanie. Jaki jest mniej więcej przedział oporów, które mógłbym wsadzić zamiast tamtych rezystorów?

Czy może być to rezystor 220R ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.