Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Sprawdź osobno każdy silnik czy reaguje, czy czegoś nie pokręciłeś. Akurat miałem okazję programować robota z tego artykułu kilka dni temu i wystarczyło tylko zamienić te PWM'y. Problem był identyczny jak ten opisywany przez Ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam dwa pytania, po pierwsze, czy dodanie dwóch czujników znacznie polepszy działanie robota? Po drugie, chciałem się zapytać czy można użyć inne czujniki niż CNY70, tak, aby nie trzeba było zmieniać nic w schemacie i żeby były równie dobre jak CNY70.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam dwa pytania, po pierwsze, czy dodanie dwóch czujników znacznie polepszy działanie robota?

Zależy co rozumiesz przez polepszy. Generalnie da ci możliwość osiągania większych prędkości ale to musi mieć też swoje 'przełożenie' w programie.

Po drugie, chciałem się zapytać czy można użyć inne czujniki niż CNY70, tak, aby nie trzeba było zmieniać nic w schemacie

Mógłbyś, ale musiałbyś robić zmiany w płytce.

i żeby były równie dobre jak CNY70.

Nawet lepsze ale SMD KTIR0711S.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Porównaj sobie wprowadzenia czujnika ( nóżki ) i zobacz czy się da, ale raczej bym nie polecał bo mogą się różnić rozstawieniem nóżek ( raczej na pewno ), a poza tym może ciężko Ci iść lutowanie KTIR'ów do padów pod CNY70 😋 .

Link do komentarza
Share on other sites

Drodzy koledzy proszę o pomoc, projekt stoi od jakiegoś czasu, wcześniej działał skokowo, więc dodałem na zaciskach silniczków kondensatory tak jak powiedzieliście, na zasilaniu nie dałem, bo za bardzo nie miałem miejsca ani pomysłu gdzie go upchnąć, a po dodaniu kondensatorów na zaciskach silników zaczął jeździć, lecz chaotycznie (stał na środkowym czujniku) na bocznych gwałtownie zrywał i wypadał z trasy, więc postanowiłem pozmieniać wartości z 255 na niższe (na zakrętach nadal jedno koło było dohamowywane do zera a 2gie miało jechać z jakąś prędkością), a w przypadku zgubienia linii by były one równe zero.

Na poprzedniej stronie (14) pokazałem kod tego programu. Nadal dwa koła się kręciły równo.

Później zmieniłem program jak prosił Treker i nadal nic.

Obecnie wgrywając nawet oryginalny program Nawyka robot nie kręci silnikami w ogóle w różnych położeniach linii pod czujnikami. Dioda cały czas się świeci.

Proszę pomóżcie.

Link do komentarza
Share on other sites

więc dodałem na zaciskach silniczków kondensatory tak jak powiedzieliście, na zasilaniu nie dałem, bo za bardzo nie miałem miejsca ani pomysłu gdzie go upchnąć, a po dodaniu kondensatorów na zaciskach silników zaczął jeździć, lecz chaotycznie

No więc tak, skoro po dodaniu kondów jednak coś się zmieniło, z tego co zrozumiałem na lepsze, to znaczy że jednak masz jakieś problemy z zakłóceniami. Silniki zakłócenie generują, ale nie są na nie wrażliwe, wrażliwe są scalaki i to na nich powinieneś filtrować. Spróbuj za wszelką cenę jakoś dolutować te kondy do scalaków.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam mały problem z tym projektem. Po zlutowaniu robota i wgraniu programu z artykułu, robot jedzie do przodu, nie reagując na czujniki, ponadto jeden z nich pod aparatem z komórki nie świeci. Co mogę sprawdzić, zrobić aby robot reagował na linię ?

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie jest taki problem ze jeden z silników się cały czas kręci luty wyglądają na to ze wszystko jest wporządku. CNY70 nie dają żadnego światła sprawdzałem telefonem. Atmega8 zaprogramowana programatorem usb. Nie mam pojęcia w czym jest problem.

Propsy

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.