Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Możesz też sprawdzić czy wszystko jest dobrze podając ręcznie (bez czujników) sygnał, na którą z nóżek gdzie normalnie są czujniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdziłem te czujnik i okazało się że jeden nie działał. Poprawiłem luty i już działał. Teraz po włączeniu robota jeden silnik pracuje prawidłowo, reaguje na linie a drugi cały czas się kręci. Jak podać te sygnały ręcznie ?

Dziękuje za dotychczasową pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem jak napisałeś i sytuacja jest taka sama. Nawet jak podaje sygnał ręcznie to nic się zmienia jest tak jak normalnie przy czujnikach. Sprawdzałem wszystkie połączenia i są ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam takie drobne pytanko. Zamawiając części do robota pomyliłem się, bo zamiast wziąć rezystor 470R to wziąłem 470k czyli 470000R. Mam tylko rezystory 220R i 1000R(i więcej).

Czy mógłbym dać większy rezystor niż jest pokazany w tym poradniku??

Czy ten rezystor jest po to, aby dioda się nie spaliła, czy od robi opór, potrzebny dla innych urządzeń? Proszę bardzo o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

To jest rezystor ograniczający prąd diody LED. Proponuję się zapoznać z prawem Ohma (wzór I = U/R), parametrami diod LED (prąd diody LED), to są 3 minuty szukania a przynajmniej się czegoś nauczysz przy tym robocie. Jak jeszcze przejrzysz łączenie szeregowe rezystorów to się przekonasz, że nie będziesz musiał biegać do sklepu dokupić ten rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

A dwa 220 szeregowo ile dadzą?

Podstawowa zasada-zawsze dajemy najbliższe, większe wartości. 2x220 nie jest ani większe od 470, ani nie jest bliżej niż 500.

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat w przypadku 5V i diody LED te 60 ohmów nie ma prawie żadnego znaczenia. Mógłby być nawet rezystor 330 i też by się nic nie stało. W tym przypadku nie ma to znaczenia, można łączyć równolegle, można łączyć szeregowo, to nie generator na ne555 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Co do mojego problemu: ja mam wersje atmegi 8A-PU (ale piszą ze to podobno nic nie zmienia), zrobiłem nową płytkę z czujnikami bo w starej 1 przestał działać i jest to samo. Mam prośbę czy mógłby mi ktoś napisać taki program jak proponuje mactro, bo jestem laikiem i jeszcze nie ogarniam programowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.