Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Pisałem już wielokrotnie w temacie - rysunki są wersją uproszczoną robota, na schemacie masz pokazane jak popodłączać wszystko "zgodnie ze sztuką", żeby uniknąć masowego klonowania uproszczonego schematu. Skoro umiesz czytać schematy, to podłącz AREF zgodnie ze schematem

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że płytka uniwersalna posiada wewnętrzne połączenia i na przykład jeżeli trzy końcówki z czerwonej pętli przylutowałem "przez pomyłkę" do analogicznej grupy miejsc z sąsiadującej zielonej pętli (przesunięcie o jeden rząd w lewo), to właściwie nic złego się nie stało? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za poprzednią odpowiedź.

Chciałbym jeszcze się dowiedzieć, jak korzystniej programować mikrokontroler - czy mając gotową płytkę, mogę umieścić w podstawkę tylko Atmega8 (bez mostka, bez łączenia z modułem czujników i zasilania bateryjnego) i zasilić układ przez USB (mam TEN programator)? Pytam, bo tak robię i niestety MkAvrCalculator nie wykrywa urządzenia.

I tak swoją drogą - wiem o filtrowaniu napięcia (kondensatorach) tudzież tej nieścisłości, ale jednak robiąc wszystko tak jak w pierwszym poście powinno wszystko działać, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Problem rozwiązany. Za pomocą miernika zdiagnozowałem zwarcie przy jednym z połączeń. mkVRCalculator wszystko poprawnie wykrywa.

Wgrałem program i posprawdzałem ciągłość przewodów miernikiem. Wszystko OK. Jest krok do przodu, ale to nie koniec problemów - silniki nie kręcą się.

Czujniki działają - sprawdzone aparatem w telefonie. Napięcie między pinami czujnika a masą nieco ponad 5 V oprócz pinu, którego zaznaczyłem na zielono TUTAJ (mowa o listwie po lewej stronie).

Dwa ciekawe przypadki:

1) czujnik środkowy (i tylko on, pozostałe nie dają żadnych oznak życia) uruchamia silnik tylko, gdy zakryję go palcem. Nie wiem dlaczego nie reaguje w żaden inny sposób i dlaczego tylko on działa

2) Powyższe działa tylko dla lewego silnika (tj. tylko na lewych pinach pojawia mi się napięcie, gdy zakryję palcem czujnik). Na pinach prawego nie pojawia mi się wtedy napięcie. Czy możliwe, by mostek H był uszkodzony, gdy działa tylko jedna jego "strona"?

Zwracam uwagę jeszcze raz - ciągłość przewodów sprawdzona miernikiem (co wyklucza zimne luty i błędy w sztuce łączenia (?)) oraz czujniki są sprawne z uwagi na test aparatem.

Mogę liczyć na podpowiedzi, szczególnie dotyczące przeprowadzenia diagonostyki (trudno mi określić najlepsze strategiczne miejsca do mierzenia napięcia, by zdiagnozować problemy)?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli działa (co to znaczy działa? Działa Ci bardzo dobrze lewa storna mostka, tak? - możesz kręcić silnikiem do przodu i do tyłu?) tylko lewa strona mostka H, to na razie ją zostaw, zajmij się prawą stroną. Napisz program (w takim języku w jakim programujesz), aby prawy silnik się kręcił - może być w obojętnie jaką stronę. Dopiero jak wgrasz taki program (choć myślę, że będziesz umiał go napisać) i zmierzysz multimetrem napięcie na pinach uC, gdzie podłączasz linie sterujące kierunkiem obrotów silnika.

Albo lepiej napisz program, aby na tych pinach, pod które masz podłączony mostek H (linie sterujące kierunkiem obrotów silnika) wystawić logiczną jedynkę i zero (1/0) i wtedy sprawdzić multimetrem, czy są jakieś napięcia na tychże pinach uC.

Sprawdzaj stopniowo wszystko, zamigaj diodą LED, wystaw jakąś logiczną jedynkę na odpowiednie piny aby sobie pomierzyć multimetrem i żeby wiedzieć co się robi.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam proszę o wskazówkę, miernikiem sprawdzony mostek + wpięcia do silników, tak samo czujniki cny70 wszystko teoretycznie śmiga, rezystancja też się zmienia w zależności od naświetlenia. Problem w tym, że jedno serwo kręci się w lewo a drugie w prawo, reagując na linie na stole, ale i tak chaotycznie kręci się w kółko , dlaczego ? Program wgrany gotowy ze wzorca. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.