Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

tą wtyczkę do programatora mam dobrze podłączoną bo jest tylko jedna możliwość. Natomiast do płytki też mam dobrze bo inaczej jak podłącze to nie świeci się programator.

Co to znaczy, że świeci się programator? Jaka dioda konkretnie?

Link do komentarza
Share on other sites

2. Podłączam zasilanie bez żadnego obciążenia ( bez silników) i mostek H aż parzy. Dlaczego ?

Widocznie masz jakieś zwarcie lub włożyłeś go odwrotnie. Są duże szanse, że już go uszkodziłeś. Wyjmij go i sprawdź miernikiem czy nie ma zwarć na płytce nigdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

A więc tak, mam wgrany program do line followera, ale mam kilka pytań.

1. Czy to normalne, że jak włączam go to startuje jeden silnik, zaraz zaświeca się dioda i rusza drugi.

2. Nie wiem czemu, ale nie chce w ogóle jechać po linii, jedzie nagle jeden silnik się wyłącza i robi kółka zaraz się włączy drugi i tak na okrągło

W czym może tkwić problem

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Czy TEN programator znacząco różni się od popularnego USB AVR ISP I (TEN)? Ze sklepu otrzymałem informację, że "AVTPROG4 nie potrzebuje tasiemki 10pinowej, wtyka się go bezpośrednio do programowanego systemu". Nie ma tu żadnej podpuchy?

Naturalnie pytam w kontekście Line Followera, którego zaczynam budować, a chciałbym przed złożeniem zamówienia upewnić się co do kompletności. Przewiduję, że właśnie z szeroko rozumianym ogarnięciem mikrokontrolera będę miał największe kłopoty i boję się, że z tytułu nabycia AVTPROG4 mogę napotkać dodatkowe problemy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ten pierwszy programator też jest ok. No i dobrą informację otrzymałeś - spójrz na zdjęcia, które są na stronie sklepu. W innych programatorach są złącza męskie i dlatego potrzebujesz tej tasiemki, a w tym programatorze nie, bo ma złącze żeńskie i w dodatku złącze KANDA 10 pinowe i 6 pinowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Jestem w trakcie budowy tego projektu i w związku z tym mam pytanie. Na schemacie w eagle jest pokazane że nóżka 21(AREF) jest podpięta do GND, natomiast na tym obrazku

http://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4aac5431b891f9416.gif

pokazującym podłączenie na płytce wydaje mi się, że jest podłączona do + przynajmniej ja tak to interpretuję i nie wiem jak powinno być.

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź,

Czyli powinien być podpięty do masy tak jak to wynika z eagle, to dlaczego na tym schemacie do którego link podałem jest podpięte do vcc? Tak też to będzie działało?

Link do komentarza
Share on other sites

Podłącz pin AREF kondensatorem 100nF do masy i będzie śmigać. Podałem ci link gdzie masz pokazane jak na tacy. Ja nigdy nie podłączałem go do VCC.

to dlaczego na tym schemacie do którego link podałem jest podpięte do vcc?

Mam wróżyć z fusów? Zapytaj autora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.