Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Przeczytaj proszę ten wątek. Jak to nie pomoże, to obejrzyj sobie

film, albo może
tych filmów.

Mam nadzieje, że to pomoże. Po co dublować podobne tematy - tam jest wszystko ładnie powiedziane i opisane.

PS. Nie polecam wgrywać programów przez Bascom AVR, bo przy moich próbach kończyło się to niepowodzeniem i musiałem używać zewnętrznych programów typu Khazama Programmer lub MkAVRCalc...

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wgrałem program dioda świeci więc powinno działać lecz silniki mi się nie kręcą.

Mam coś w programie pozmieniać czy baterie są za słabe do zasilenia układu???

Kupiłem nowe 4 paluszki 1.5V lecz też nie działa a dioda miga lekko lub świeci słabiej ale i tak nie kręcą się silniki.

Co zrobić??

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, to nie błąd w programie, tylko możliwe jest to, że masz gdzieś zimny lut. Posprawdzaj połączenia i luty między płytką z czujnikami, a płytką z uC.

Możesz też zmierzyć napięcia na tym "wadliwym" czujniku. Podepnij się sondą pomiarową do wyjścia czujnika (kolektor), a drugą sondę podłącz do masy układu (GND). Następnie przesuwaj tym czujnikiem nad białą i czarną powierzchnią - wyniki zapisz i pochwal się nimi. (Pamiętaj aby zasilać układ w czasie pomiarów, silniki mogą być odłączone).

Link do komentarza
Share on other sites

mam pytanie dotyczące programowania - ja zrzuciłem program na płytce stykowej - ale czy można też bezpośrednio z naszego robota? Wiem, że to może głupie pytanie ale dopiero zaczynam przygodę. Jak się mylę to mnie poprawcie. Tak patrzę i te niebieskie kable odpowiadają za połączenie z naszym uC tak? + jeśli tak, to MISO, MOSI i SCK należy pozamieniać kolejnością na tym złączu bowiem kabel jest lustrzanym odbiciem złącza KANDA, zgodnie z tym obrazkiem . Dobrze mówię?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, w tym projekcie autor zawarł złącze KANDA które umożliwia programowanie mikroprocesora w układnie ISP (in system programming) o ile dobrze pamiętam.

Połączenia między tym 10-pinowym złączem w tym robocie a mikroporocesorem są ułożone tak, by bez problemu wpiąć ten 10-pinowy kabelek od programatora prosto do robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli programujesz mikrokontroler w robocie z przepisu, to masz odpowiednie złącze (na rysunkach czerwony prostokąt). W nie wpinasz programator 10-żyłowym kablem z pasującą wtyczką - standard KANDA, poszukaj np. w google images.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.