Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Tak robot w czasie programowania musi być włączony chyba że zasilasz go przez złącze kanda (to 10 pinowe) to wtedy nie musisz podłączać bateri upewnij się tylko że masz dobrą zworkę nałożoną na programatorze

Link do komentarza
Share on other sites

aixI, I termin 21.06 II termin 05.07

[ Dodano: 12-06-2014, 19:55 ]

dostałem dwie zworki do programatora, ale nie podłączałem ich. Zrobię zdjęcie programatora i powiedz mi gdzie podłączyć

[ Dodano: 12-06-2014, 19:56 ]

mam podłączone przez to 10 pinowe złącze

[ Dodano: 12-06-2014, 20:01 ]

takie coś mam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mówiłem Ci żebyś zobaczył poradniki dla początkujących w linku, który Ci podałem...

Do rzeczy:

1. złe podłączenie ISP (czyli linie SCK, RST, MOSI, MISO)

2. złe zasilanie uC

3. nieprawidłowe taktowanie uC

PS: 1min szukania.

Link do komentarza
Share on other sites

Mówiłem Ci żebyś zobaczył poradniki dla początkujących w linku, który Ci podałem...

Do rzeczy:

1. złe podłączenie ISP (czyli linie SCK, RST, MOSI, MISO)

2. złe zasilanie uC

3. nieprawidłowe taktowanie uC

PS: 1min szukania.

wiem, że dużo wymagam ale mógłbyś lopatologicznie powiedzieć które połączenia mam sprawdzić miernikiem ? ( niestety nie znam się na tym jeszcze tak dobrze jak inni)

Jeśli miernik pokaże jakieś błędy to mam w tedy zlutować jeszcze raz ?

Jeśli chodzi o to zasilanie uC to masz namyśli połączenie tych 2 płytek ?

Link do komentarza
Share on other sites

wiem, że dużo wymagam ale mógłbyś lopatologicznie powiedzieć które połączenia mam sprawdzić miernikiem ? ( niestety nie znam się na tym jeszcze tak dobrze jak inni)

Dużo wymagasz, więc użyj trochę swojego mózgu i może trochę pomyśl co może być nie tak.

Weź do łapki datasheet ze swoim uC (tak, to jest Atmega8) i pojedź na stronę, gdzie masz opisane wyprowadzenia pinów, tam masz podpisane odpowiednie - poszukaj linie: SCK, MISO, MOSI, RESET.

Jak już to wykonasz weź swojego bota i posprawdzaj, które to które. Jak będziesz miał pewność gdzie one są na Twojej płytce, to zacznij sprawdzać miernikiem. Ustaw go sobie ja ciągłość obwodu (symbol diody + (czasem) sygnału dźwiękowego). Przyłóż jedną sondę do jednego pina uC (od góry) i drugą sondę do odpowiedniej linii na złączu KANDA (to 10 pinowe). To wszystko, jak miernik zacznie pikać to ciągłość jest dobra, jeżeli nie, to są zimne luty lub źle przylutowane kable.

Jeśli chodzi o to zasilanie uC to masz namyśli połączenie tych 2 płytek ?

Nie... Mam na myśli, to czy podczas programowanie zasilasz układ (tzn. uC), czy nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Slawus, Mam zworkę na programatorze, ale też wcześniej próbowałem z włączoną baterią programować.

1. Powiedźcie mi jeszcze tak czy ma znaczenie sposób podłączenia mikrokontrolera, mostka chodzi mi o to czy mogłem jakoś podłączyć odwrotnie ?

2. Czy ten błąd, który wyżej wrzuciłem ze zdjęciem z konsoli mógł być spowodowany spaleniem mikrokontrolera ewentualnie czegoś innego ?

3. Czy może to być wina programatora ?

4. Które luty mógłbym sprawdzić jeszcze, aby znaleźć przyczynę ?

Link do komentarza
Share on other sites

Slawus, Mam zworkę na programatorze, ale też wcześniej próbowałem z włączoną baterią programować.

1. Powiedźcie mi jeszcze tak czy ma znaczenie sposób podłączenia mikrokontrolera, mostka chodzi mi o to czy mogłem jakoś podłączyć odwrotnie ?

2. Czy ten błąd, który wyżej wrzuciłem ze zdjęciem z konsoli mógł być spowodowany spaleniem mikrokontrolera ewentualnie czegoś innego ?

3. Czy może to być wina programatora ?

4. Które luty mógłbym sprawdzić jeszcze, aby znaleźć przyczynę ?

1. Oczywiście, że ma znaczenie. Ktoś wcześniej pisał, żebyś zajrzał do datasheeta - nie zauważyłeś tam, że układ nie jest symetryczny?

2. Błąd ten mówi tyle, że nie można połączyć się z uC (uC nie odpowiada) czyli może być na przykład spalony.

3. Raczej nie. Celowałbym nadal w problemy z układem docelowym.

4. Wszystkie. Nawet jeśli miałbyś sprawdzić każde możliwe połączenie na swojej płytce, zajmie Ci to mniej czasu niż pytanie nas, które luty masz sprawdzać.

Link do komentarza
Share on other sites

przyglądam się teraz mikrokontrolerowi i mostkowi i podstawki mam dobrze założone, tym wgłębieniem po prawej stronie patrząc z góry. Natomiast chyba, źle mam włożony to znaczy odwrotnie motek H.

Można go wyciągnąć i włożyć ponownie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.